22 Temmuz 2020

Hep Duyuyoruz Ama Alkali Su Nedir ve Ne İşe Yarar?

Su hakkında hem çok şey biliyor, hem de az şey biliyoruz. İşin aslı, sağlık söz konusu olduğunda herkes her şeyi detaylarıyla öğrenmeye çalıştığı için çok fazla bilgiye maruz kalarak kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Alkali su nedir diye sorulduğunda da buna benzer bir durum yaşanıyor ve alkali su içmenin sağlık açısından etkileri konusunda uzmanlar dahi fikir birliğine varamıyor.

Tartışmalar sürmeye devam ederken biz de sağlıklı ve kaliteli içme suyu elde etmenize odaklanan MIATO markası olarak karar vermenizi kolaylaştırmak adına bir tarafa alkali suyun faydalarını, diğer yana da olası zararlarını listelemek istedik.

Daha uzun bir süre gündemde kalmaya devam edeceğinden emin olduğumuz alkali su hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olmak ve bilinçli bir şekilde tüketmek istiyorsanız, içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Alkali Su Nedir?

Su dolu bardak

İçeriğimize tıkladığınıza göre, siz de alkali su hakkındaki çeşitli iddiaları duymuş olmalısınız. Kimileri alkali suyun zayıflamaya, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya, kanser gibi kritik hastalıkları tedavi etmeye ve buna benzer birçok şeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Bazı uzmanlar ise alkali su tüketmenin vücudun biyolojik dengesini alt üst edeceğine işaret ediyor. Peki hangisi doğru?

Dilerseniz soru işaretlerinizi gidermeye öncelikle alkali su nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Alkali su, temel olarak normal içme suyundan daha yüksek pH değerine sahip bir su tipidir.

Genellikle 8 ve üzeri bir pH seviyesinde olan alkali suların, asidik suların tam tersi özellikleri olduğu da söylenebilir.

Buna göre pH değeri 1 olan bir sıvı çok asidikken pH’ı 13 olan bir sıvı ise yüksek oranda alkalindir. Ancak pH seviyesi bir suyun alkalin özellik kazanması için tek başına yeterli değildir.

Alkali su yüksek pH’a ek olarak zengin alkalin mineralleri ve oksidasyon azaltma potansiyeli de taşımalıdır.

Bu da demek oluyor ki, içeriğinde değişiklik yapılarak herhangi bir suyu daha alkali hale getirmek mümkündür.

Çok alkali olmuş suyun tadı ise normal içme suyundan biraz daha acı olacaktır.

Alkali Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

ph testi

Alkali su nedir, artık daha ayrıntılı olarak biliyorsunuz. Peki bu su sağlığa yararlı mı, zararlı mı? Şimdi de bu soruya yanıt bulmak üzere alkali suyun özelliklerini ve etkilerini inceleyelim.

Alkali su savunucularının temel dayanağı, bu suyu tüketmenin vücuttaki asidi nötralize etmeyi sağlaması yönünde.

Fakat bu kanının tartışmaya açık olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yine de şüpheli yaklaşıp bu düşünceleri rafa kaldırmadan önce alkali suyun sağlık üzerindeki muhtemel faydalarına şöyle bir göz atalım:

Bağırsak Sağlığını İyileştirici

Alkali suyun tüketicileri tehlikeli mikroorganizmalardan korumaya yardımcı olduğu düşünülüyor.

Bu sayede bağırsaklarda ekstra bir dezenfektan görevi üstlendiği düşünülen alkali suyun bağırsak sağlığına iyi geldiğine inanılıyor.

Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcı

Alkali su içeriğindeki minerallerin parçalanmakta olan kemik hücrelerine iyi geldiğine işaret eden birtakım araştırmalar, alkali suyun kemik erimesinden kaynaklanan rahatsızlık süreçlerini önlediğini ileri sürüyor.

Kanserle Mücadelede Etkili

Limonlu su ve limon

Alkali diyetin kanserli hücreler üzerindeki etkilerini inceleyen bir grup araştırmacının çalışmaları doğrultusunda birçok kişi de pH’ı yüksek suların kanser tedavisine yardımcı olduğu düşüncesini destekliyor.

Ancak çalışmaların spesifik olarak alkali suyu değil, alkali bir beslenme düzeni ile ilişkili olduğunu da vurgulamakta fayda var.

Reflü Etkilerini Önleyici

Mide asidinin yemek borusuna sıçraması olarak açıklayabileceğimiz reflü hastalığı, midede ve diğer sindirim sistemi ögelerinde hasara yol açabileceği gibi önlem alınmadığı takdirde başka kritik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Alkali su hakkındaki bir çalışma ise alkali su tüketiminin reflü hastalığı tedavisine yardımcı olabileceği üzerinde duruyor.

pH değeri içme suyundan yüksek olan alkali suyun bunu midedeki asit oranını düşürerek başardığı düşünülüyor.

Kilo Vermeye Yardımcı

Alkali suyun bu denli popüler hale gelmesinde belki de en etkili faktör, bu suyun kilo sorununun çözülmesine yardımcı olduğu vaadi olabilir.

Bu doğrultuda yapılan araştırmalar, asidik ağırlıklı beslenen kişilerde alkali suyun zayıflamada etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Böbreklerin süzemeyeceği kadar düşük pH dengesine sahip asidik besinler, yağ hücrelerinde depolanarak kilo alımına yol açabilmektedir.

Alkali su ya da alkali besin tüketimi ise vücuttaki asit-baz dengesini korumaya yardımcı olup kilo kontrolü sağlamayı mümkün kılabilmektedir.

Alkali Suyun Zararları Nelerdir?

ph testi tutan bir el

Daha önce de belirttiğimiz gibi alkali suyun faydaları, aslında tartışmaya açıktır. Çünkü her ne kadar birçok sağlık uzmanı, su markası veya tüketici alkali suyun pek çok noktada yararlı olduğunu ileri sürse de bu iddiaları destekleyecek yeterli çalışma yoktur.

Şimdiye dek yapılan araştırmaların bulguları ise alkali su ve besinlerin belirli koşullar altında birtakım etkileri olabileceğine işaret etmektedir.

Ancak bunlar da minör seviyede olup alkali suyun dikkate değer veya mucizevi düzeyde faydaları olmadığını göstermektedir.

Dolayısıyla bu küçük çalışmaların ötesinde daha fazlasına ihtiyacımız olduğu gayet net ve açıktır.

Bununla birlikte, alkali su içmenin olumsuz yan etkileri olabileceği üzerinde de durulmalıdır:

Patojen ve Bakterilerin Kan Dolaşımına Girmesi

Reflü etkilerini önlemek için tüketilen alkali sular, doğal mide asiditesinin düşmesine yol açabilir.

Esas görevi, istenmeyen bakteri ve patojenleri ortadan kaldırmak olan mide asidinin işlevini yerine getirmesi engellendiğinde ise bakteriyel hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Cilt Yüzeyinin Tahriş Olması

Aşırı alkali su tüketimi, cilt sorunlarının yaşanmasına ve cilt yüzeyinin hasar görmesine yol açabilmektedir.

pH Dengesinin Bozulması

Limonlu çay ve nane yaprakları ile hazırlanan alkali su

Kanın normal pH dengesinin çok üzerinde olan bir suyun tüketimi, biyolojik dengeyi sarsacağından geri dönüşü olmayacak rahatsızlıklara önayak olabilmektedir.

Sindirim sistemindeki organlar bu suyu dışarı atabilmek için fazla çalışmak zorunda kalır. Bu da riskli hastalıklara neden olabilir.

Tüm bu veriler ışığında eğer alkali su tüketmek istiyorsanız, pH seviyesi çok yüksek olmayan alkali suları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca vücuda sürekli alkali su alımı kritik sorunlara yol açabileceğinden aralıklı olarak tüketerek riskli etkilerini azaltabilirsiniz.

Öte yandan günlük hayatta kaliteli bir içme suyu tercih etmeniz, sizin için en faydalı seçim olacaktır. Üstelik sağlıklı bir içme suyu, vücuttaki su kaybını amorti etmeyi ve dehidrasyonun neden olabileceği kritik durumları önlemeyi de sağlayacaktır.

Bu anlamda, siz de evinizde sağlıklı ve kaliteli su tüketmek için MIATO su arıtma cihazları kullanabilirsiniz.

Alkali Su Nasıl Hazırlanır?

Alkali su nedir, faydaları ve zararları nelerdir sorularının yanıtlarını verdiğimize göre dilerseniz artık suyun nasıl alkali hale getirilebileceği konusuna ışık tutalım.

Teknik olarak normal bir içme suyunun pH seviyesini yükselterek alkalize edilebileceğini söylemek mümkün.

Daha basit bir ifadeyle, bazik özellik taşıyan bir katkı maddesi ile alkali su elde edebilirsiniz. Bunun için en yaygın şekilde uygulanan yöntem, suya limon ve tuz ya da karbonat eklemektir.

2 litre suya 1 limon dilimi atıp yaklaşık 8 saat bekletmeniz ve ardından 1 çay kaşığı deniz tuzu ya da karbonat ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır.

Alkali su kadar merak edilen bir diğer su çeşidi saf su hakkında merak ettikleriniz ise burada!

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet