28 Kasım 2020

Kışın Aracınızı Koruyun! Antifirizli Cam Suyu Nasıl Yapılır?

Özellikle kış aylarında araç sileceklerinin düzgün biçimde çalışması aracınızın camında oluşabilecek hasarların önüne geçer. Bu noktada silecekler için kullanılan cam suyunun kaliteli olması da büyük önem arz eder. Araç silecekleriniz için kullandığınız antifirizli cam suyunu bir oto marketten satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Peki antifirizli cam suyu nasıl yapılır?

Araç sürücüleri için ön ve arka camlarının temiz olması kaza gibi olası risklerden korunmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra araç camında oluşmuş toz parçacıklarının araca zarar vermeden çok daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar. Araç silecekleri için antirifizli cam sularının tercih edilmesi daha etkili bir kullanım sağlar.

Antifirizli cam suyu nasıl yapılır sorusuna dair vereceğimiz bilgiler ışığında aracınız için kullanımı her daim gerekli olsa da kış aylarında daha da önemli olan cam suyunu evde kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz.

Antirifizli Cam Suyu Nedir?

aracın ön camını silen araç silecekleri

Kış mevsiminde yaşanan kötü hava koşullarında aracınızın hasar almasını önlemek için alınabilecek araç bakım önlemlerinden biri olan antifirizli cam suyu nasıl yapılır konusuna değinmeden önce antifirizin ve antifizli cam suyunun ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Antifiriz aslında bir çeşit alkoldür. İçerisinde etilen glikol adlı bir bileşen bulunan antifiriz, bu sayede suyun donmasının önüne geçer. Yani antifirizi, özellikle kış mevsiminin sert geçtiği yerlerde araç parçalarının donmasına engel olan bir sıvı olarak tanımlayabiliriz.

Antifirizli cam suyu ise yine kış aylarında daha sık görülen, araç camlarının buzlanma sorununun önüne geçen bir çeşit araç silecek suyudur.

Artık antifirizli cam suyunun ne anlama geldiği ile ilgili bilgi sahibi olduğunuza göre antifirizli cam suyu nasıl yapılır konusunu daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Antifirizli Cam Suyu Nasıl Yapılır?

ön camı silen araç silecekleri

Araç bakımının olmazsa olmazları arasında yer alan antifirizli cam suyunu güvendiğiniz bir markanın ürünleri arasından tercih edebileceğiniz gibi kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Sirke

Antifirizli cam suyu nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz ilk yanıt sirke kullanarak olacak. Uygun maliyetli bir ürün olan sirke, asidik özelliği ile aracınızın camına zarar vermeden silerken aynı zamanda parlak bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur. Bu sayede görüşünüzü de iyileştirir.

Malzemeler:
Eşit miktarda sirke ve su

Hazırlanışı:
İhtiyacınız kadar sirke ve suyu karıştırarak oldukça basit bir şekilde antifirizli cam suyu hazırlayabilirsiniz. Yalnız bu karışımı yalnızca kış aylarında kullanmaya özen göstermenizi öneririz, aksi takdirde yüksek sıcaklık sirkenin bozulmasına neden olacağı için aracınızda kötü kokular oluşabilir.

İzopropil

Aracınız için ihtiyacınız olan antifirizli suyu izopropil alkol kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Genellikle çizilmeye müsait bilgisayar, televizyon ve telefon ekranlarının temizliğinde kullanılan izopropil buzlanan ve buğulanan camları da etkili bir şekilde temizler.

Malzemeler:

  • 1 kaşık sıvı deterjan
  • ⅓ oranında izopropil alkol
  • Su

Hazırlanışı:
Kullanacağınız şişenin içerisine ilk olarak sıvı deterjanı dökün. Ardından şişenin boyutlarına göre 3’te 1’ini dolduracak kadar izopropil alkolu ilave edin. Son olarak da şişenin ağzına kadar su doldurun ve iyice karıştırdıktan sonra aracınıza ekleyin. Aracınızın camlarını temizlemede oldukça başarılı olacak bu karışımın içine eklediğiniz izopropil, zararlı bir madde olduğu için kullanırken çok dikkatli davranmanız gerekir.

Metanol

Metanol de antifiriz görevi gören bir başka alkol çeşididir. Çok etkili bir alkol olan metanol insan derisi ile temas ettiğinde büyük hasarlara yol açabilmekte, gözle temas durumunda ise körlüğe kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir. Ek olarak metanol çevreye verdiği zararlar nedeniyle de olabildiğince az tercih edilmesi gereken bir alkoldür. Bu nedenle eğer metanolle antifirizli cam suyu hazırlamayı düşünüyorsanız karışımınızı hazırlarken çok dikkatli olmanız ve su – metanol oranını iyi dengelemeniz gerektiğini belirtelim.

Malzemeler:

  • 1 birim metanol
  • 9 birim su

Hazırlanışı:
Metanolün çok güçlü bir alkol olduğunu söylemiştik. Bu nedenle karışımınızı 1’e 9 oranında hazırlayabilirsiniz. Eğer metanol oranını yüksek tutacaksanız suyu da eşit oranda arttırmalısınız. Aksi takdirde bu sadece sizin sağlığınızı tehlikeye sokmaz silecekler çalışırken kayganlığı azaltacağı için camınıza da zarar verebilir.

İspirto

İspirto ve su da bir araya geldiğinde araç camlarını kolay bir şekilde temizleyecek antifirizli karışımlardan biridir. Eğer ispirto bulmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız aynı karışımı etil alkol ya da kolonya kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 3 birim ispirto
  • 10 birim su
  • 1 kaşık deterjan

Hazırlanışı:
Aracınızda 1 galonluk şişe kullanıyorsanız 3’e 10 oranında ispirto ve suyu iyice karıştırtıktan sonra toz deterjan da ilave ederek şişenin içerisine dökebilir, camlarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz.

Neden Antifirizli Cam Suyu Kullanılmalıdır?

üzeri buzlanmış araç kaputu, ön camı ve silecekleri

Sürücüler araçlarının ön ve arka cam temizliği için şebeke suyu ya da saf su da tercih edebiliyor. Bu yöntemin yanlış sayılmasa da dondurucu kış aylarında antifirizli cam suları, buzlanmayı direkt olarak yok ettiği için çok daha pratik bir kullanım sunmaktadır. Çünkü saf su ile temizlenen camların üzerinde oluşan buzlar ancak kazıyarak yok edilir. Bu da aracın camlarını çizerek zarar verebileceği gibi ancak elle yapılan bir işlem olduğu için sürücülerin araçtan inerek zorlanmalarına neden olur.

Bunun yanı sıra kış mevsiminde araç silecek suyunun donma ihtimali vardır ve zor bir durumla karşılaştığınızda yalnızca su ile hazırladığınız karışımı kullanamama ihtimaliniz bulunur. Antifiriz ise silecekler için kullandığınız karışımın donmasını önler.

Antifizli Cam Suyu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

aracın içerisine dökülen cam suyu

İlk olarak eğer antifirizli cam suyunu evde kendiniz alkol ve su karışımı ile hazırlıyorsanız kullandığınız alkolleri suya oranlarken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü akol dikkatli kullanılmadığında zararlı sonuçlar doğurabilir.

Hazırladığınız karışımları cildinizle temas ettirmemeye özen gösterin, mümkünse direkt aracınıza götürebilirsiniz. Evde de çocukların ulaşamayacağı alanlarda saklamakta fayda var.

Tüm bunlara ek olarak, antifirizli cam suyu hazırlarken musluk suyu yerine arıtılmış su tercih etmelisiniz. Çünkü musluk suyunda bulunan bazı mineraller aracınızın püskürtme alanlarında kireçlenmeye yol açarak aracınıza zarar verebilir. Bu nedenle musluklarınızdan akan suyu arıtarak suyun en kaliteli haliyle bir araya gelmek için eviniz için en iyi su arıtma cihazı MIATO cam tanklı su arıtma cihazını kullanabilirsiniz.

Musluk suyunun nasıl arıtıldığına dair merak ettikleriniz için Musluk Suyu Nasıl Arıtılır? konulu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Antifirizli su nasıl yapılır konusunu detaylı bir şekilde ele almaya çalıştık. Umuyoruz ki işinize yarar.  Sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart