Blog

5 Kasım 2020

Bebeklere Su Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya Sağlık Örgütü, doktor gerekli görmedikçe bebeklere 6 aydan önce su verilmesi önerilmemektedir. Çünkü %87’si su olan anne sütü, sıcak ve kuru iklimlerde bile bebeğin sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Peki 6. aydan sonra bebeklere nasıl su verilmeli?

Çoğu annenin aklını kurcalayan bu soruya ek olarak sağlıklı su tüketimi bebekler için neden önemli, kaynamış su sanıldığı kadar iyi bir şey mi gibi birçok soru da gündeme gelmektedir. Bu konuyla ilgili zihninize takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Bebeklere Nasıl Su Verilmeli?

Yetişkinlere göre çok daha hassas bir bağışıklık sistemine sahip olan bebekler, hastalıklara ve mikroplara karşı da savunmasızdır. Bu nedenle her ebeveyn “bebeklere nasıl su verilmeli?” sorusuna cevap aramakta, ideal suyun özelliklerini araştırmaktadır.

1. pH Seviyesine Dikkat Edilmeli

suluktan su içen kız çocuğu

Bebeklerin güvenle içebileceği sağlıklı su, her şeyden önce ideal pH değerine sahip olmalıdır. pH değeri 7’den fazla olan sular alkali su, bu değerin altındaki sular ise asidik su olarak adlandırılmaktadır. Bebeğinizin içeceği suyun ideal alkali değeri de 7,5 ila 8,5 arasında olmalıdır. 

2. Toksik Maddelerden Arındırılmış Su Tercih Edilmeli

Suyun sağlığa zararlı maddelerden arındırılmış olması aranacak bir diğer niteliktir. Su, kaynağından evlerimize gelene kadar olan yolculuğunda mikrop, parazit, virüs, tarım ilacı kalıntıları, ağır metaller gibi zararlı maddeleri de yanında taşır. Binaların şebeke borularında da pas, kir, mikrop, kireç, kurşun gibi maddeler bulunabilir.

Kimyasal ve toksik maddeler uzun vadede böbreklerden merkezi sinir sistemine, beyinden üreme sistemine kadar vücudun pek çok bölgesinde kalıcı rahatsızlıklar yaratır. Kolera, dizanteri, hepatit gibi salgın hastalıklara yol açabilir. Dolayısıyla bebeğinizin sağlıklı gelişimi, hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunması için ona daima arıtılmış su vermelisiniz. 

3. Sertlik Derecesine Önem Verilmeli

çeşmeden cam bardağa su dolduran el

Bebeklere nasıl su verilmeli sorusunun yanıtlarından biri de verilecek suyun doğru sertlik derecesine sahip olmasıdır. Sertlik derecesi, suyun içerisindeki magnezyum ve kalsiyum miktarlarının toplamına göre değişir. Ülkemizde su sertlik derecesi olarak Fransız Sertlik Derecesi (fr) kullanılmaktadır. 

Buna göre içilebilir ideal suyun sertliği orta derecede, yani 14-28 arasında olmalıdır. Suyunuzun sert olup olmadığını çok kolay bir yöntemle anlayabilmeniz mümkün. Sabunu köpürtmeyen su, sert sudur. Sert sular bebeğinizin cildinde kurumaya yol açabilir.  

4. Suyun Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Son olarak bebeğinize vereceğiniz suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Soğuk su verdiğinizde bebeğinizin midesi suyu ideal sıcaklığa getirmeye çalışır, bu da vücudunu yorgun düşürebilir. 

Sağlıklı Su Tüketimi Bebekler İçin Neden Önemli?

annesi su veren bebek

Su, 6. aydan itibaren bebeğiniz için anne sütünden sonraki en değerli besindir. Suyun vücuttan toksinleri temizlemek, oksijeni ve alınan gıdaların yapısındaki vücut için gerekli bileşenleri organlara taşımak, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak, vücut ısısını dengelemek gibi önemli işlevleri vardır. Ayrıca bebeğin metabolizmasını güçlendirir, kabızlık ve idrar yolu iltihabı gibi sorunları önler.

6-12 aylık bir bebeğin günlük sağlıklı su ihtiyacı 100-120 ml’dir. Büyüdükçe bu miktar yaşına ve kilosuna göre değişir. Sağlıklı su tüketimi bebeğinizi böbrek sorunlarından, bağırsak hastalıklarından, bulaşıcı hastalıklardan, mikroplardan, enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemi düzensizliklerinden korur. 

Ayrıca konsantrasyonunun gelişimine katkıda bulunarak onun zihinsel gelişimine, öğrenme becerilerine de destek olur. Evinizde doğal bağ yapısı bozulmamış, ideal ve sağlıklı içme suyuna ise Miato Akıllı Cam Tanklı Su Arıtma Cihazı sayesinde ulaşabilir; bebeğinize temiz, saf su içirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.  

Bebeğinizin Susuz Kaldığını Nasıl Anlarsınız?

cam bardaktan pipetle su içen çocuk

Bebeklerde ishal, aşırı sıcaklık, fazla giydirme, fazla mama verilmesi, ateş, kusma gibi sebeplerle susuzluk durumu ortaya çıkabilir. Eğer bebeğiniz susuzluk çekiyorsa idrar sıklığında azalma ve koyu renk idrar, normalden daha az hareketlilik, ağladığında az gözyaşı gelmesi, huzursuzluk, kabızlık, cilt kuruluğu, el ve ayaklarda soğukluk gibi belirtiler yaşanabilir.

Bebeğiniz kendisini konuşarak ifade edemeyeceği için özellikle yaz aylarında bu belirtileri gösterip göstermediğini dikkatlice gözlemlemeli, gerekli önlemleri almalısınız. Bu gibi hafif ve orta dereceli belirtileri bebeğinizi sık emzirerek ve ona doktorunuzun önerdiği doğru miktarda arıtılmış su içirerek giderebilirsiniz. Bıngıldakta içe çökme, kırışmış, büzüşmüş parmak uçları, batık gözler gibi daha ciddi belirtilerle karşılaştığınızda ise mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bebeklere Kaynamış Su Verilebilir mi?

transparan kettleda kaynayan su

Küçük çocukların bağışıklık sistemi, yetişkinlerinkine göre daha hassas olduğu için mikrop ve bakterilere karşı daha savunmasızdır. Bu yüzden bebeklere verilen suyu arıtmak ve içindeki zararlı maddeleri yok etmek için kaynatıp ılıtma yöntemine ülkemizde sıkça başvurulmaktadır. 

Ne var ki suyu kaynatarak arıtma yöntemi, sadece bakterileri yok eder. Ağır metaller, nitrat gibi zararlı maddeler kaynatma yoluyla sudan arındırılamaz. Bu yüzden bebeğiniz için kaynamış su yerine Miato gibi güvenilir bir su arıtma cihazı aracılığıyla arıtarak kullanmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.   

Damacana ve Pet Şişeler Bebeğiniz İçin Doğru mu?  

 

 

“Bebeklere nasıl su verilmeli?” sorusunun bir diğer boyutu da suyun nerede muhafaza edilmesi gerektiğidir. Petrokimya ürünleri kullanılarak imal edilen pet şişe ve damacanaların yapısında kanserojen ve hormonlara zarar verici fitalat ve BPA (Bisfenol A) bulunur. 

Güneşe maruz bırakıldıklarında bu maddeler suya karışır. Bu da bebeğinizin sağlığı için riskli durumlara yol açabilir. Dolayısıyla bebeğinize cam şişede su vermelisiniz. 

Sağlığınız için ideal suyun hangisi olduğu hakkında daha fazla bilgi isterseniz En Sağlıklı Su Hangisi: Musluk Suyu, Damacana Suyu, Arıtılmış Su başlıklı yazıya göz atabilirsiniz. 

Miato ile Bebeğiniz Güvende!

Bebeğinize güvenle içirebileceğiniz ideal içme suyuna, yeni nesil Miato Akıllı Cam Tanklı Su Arıtma Cihazı ile zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Miato, dünyada bir ilk olan akıllı, ışık geçirmez cam tankı ile suyunuzu dış faktörlerden izole ederek daima en taze haliyle muhafaza eder. Böylece bebeğinize gönül rahatlığıyla içirebileceğiniz sağlıklı suyu size en pratik ve tasarruflu şekilde sunar. 

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet