6 Kasım 2020

Zihinlerdeki Soruyu Yanıtlıyoruz: Damacana Su Sağlıklı Mı?

Her gün vücuda yeteri miktarda su alımı yapmak, en çok tavsiye edilen sağlık ipuçları arasında yer alıyor. Dolayısıyla hazırlanan yemeklerde ve diğer içeceklerde de içme suyu en önemli bileşenlerden birini oluşturuyor. İçme suyu tedarik etmenin en yaygın yöntemlerinden bir tanesi ise damacana su siparişleri. Peki damacana su sağlıklı mı? 

Bir sonraki damacana su siparişinizi vermeden önce mutlaka damacana ile su tüketiminin yol açabileceği tehlikeleri konu aldığımız içeriğimize göz atın. Sağlıklı su için seçiminizi daha sonra daha kolay bir şekilde yapacağınızı görebileceksiniz.

Damacana Su Sağlıklı Mı?

Son dönemlerde plastik şişeler ve damacanaların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar en çok konuşulan konular arasında. Ne yazık ki çoğu insan plastik materyallerin vücut sağlığı açısından zararlarını bilse de bu alışkanlığı sürdürüyor. 

cam bardakta su

 

Tek başına bile yeterince zararlı olan plastik malzemelerin depolanan su üzerindeki negatif etkileri ise saymakla bitmiyor. Sadece muhafaza süresi boyunca değil, dolum aşamasında hijyen koşullarına uymayan tesisler nedeniyle hem sizin sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı tehlikeye girebiliyor. 

Damacana ile su tüketmenin neden zararlı olabileceğini düşündüğümüzü daha iyi anlamak için aşağıdaki maddeleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Şişelenmiş Sular Düşündüğünüz Yerden Gelmiyor Olabilir

Tüketicilerin diğer etkilerden bağımsız olarak damacana su satın almaya devam etmesinin nedenlerinin başında, şişelenmiş suyun daha kaliteli olduğu yanılgısı geliyor. Bu yanlış anlaşılmanın temel kaynağı ise şüphesiz ki firmalar tarafından sunulan reklam kampanyaları.

Damacana su reklamlarının çoğu, suyun daha sağlıklı görünmesini sağlamak için taze bir akarsu veya pınar tasvir ediyor. Ancak çoğu zaman özensiz üretim süreçleri sebebiyle kimi zaman evinizdeki musluk suyu dahi damacana sudan daha az tehlikeli olabiliyor. 

Damacana Sular Filtrelenmeden Paketlenebiliyor

üst üste damacanalar

Bazı üreticiler sularını şişelemeden önce ek filtrelerden geçiriyorlar, ancak kimileri de bu aşamaya gerekli özeni göstermiyor. Birçok üretici, musluk suyundan şişelenerek hazırlanmış damacana suları piyasaya sürüyor. Hatta bu sulardan kat kat fazla ücret alıyorlar. 

Günümüzde damacana suyun filtrelenmemiş musluk suyundan bile daha az güvenli olduğunu öne süren bilimsel çalışmalar bulunabiliyor. Damacana su sağlıklı mı sorusunun en basit yanıtını ise damacana içerisindeki suların ihtiva ettiği maddeleri inceleyerek vermek mümkün. Çünkü damacana sular içinde yer alması muhtemel fitalat, küf, mikrop, arsenik ve kirletici diğer maddeler sağlığınız için ciddi tehditler oluşturuyor.

Damacana Su Plastikten Kaynaklanan Toksinler İçeriyor

Damacana içerisindeki su, plastik bir malzeme içerisinde beklediği için plastikten gelen zararlı toksinler ile etkileşime giriyor. Su asidik bir madde olmasa bile plastik bir şişede depolandığından toksinler zamanla suya karışabiliyor. 

Özellikle güneş ışığına ya da ısıya maruz kalan damacanalarda toksinlerin suya karışma oranı giderek artabiliyor. Plastik kaynaklı toksinler ise kan dolaşımınıza etki ederek hastalıklara neden olabiliyorlar. 

Bu sorunlarla elbette ilk yudumunuzda karşılaşmıyorsunuz. Ancak yıllar içinde bedeninizde biriken toksinlerden dolayı uzun vadede sağlık sorunları yaşamanız ne yazık ki işten bile değil.

Damacana Su Aşırı Kilo Alımını Tetikleyebiliyor

Damacana gibi sert plastik malzemelerin yapısında bulunan bir bileşen olan BPA ve BHPF’nin insan vücudundaki hormonal düzeni değiştirdiği konusunda pek çok kanıt bulunuyor. Özellikle östrojen oranındaki değişim, hem erkeklerde hem de kadınlarda kilo kontrolünde zorlanmaya neden olabiliyor.

Plastik su damacanaları içindeki zararlı bileşiklere maruz kalmak, bedeninize aldığınız yağların nerede ve nasıl depolanacağını da etkileyebiliyor. Bu durum hem kilo alma hem de kilo verme noktasında zorlanmaya sebep olabiliyor. 

Damacana Su Şişelerinden Mikroplastik İçiyor Olabilirsiniz

Plastik su şişeleri konusunda gün ışığına çıkan en endişe verici bulgular arasında mikroplastik tüketme riski bulunuyor. Mikroplastikler, çeşitli ürünlerde bulunabilen ve genellikle 5 milimetreden daha kısa küçük plastik parçaları tanımlıyor. 

Plastik damacanalar içinde bulunan içme sularında da mikroplastik bulunabiliyor. İnsan bedeni için alışılmışın dışında olan bu tüketim, kanser türleri başta olmak üzere pek çok hastalığın tetikleyicisi olabiliyor. 

Damacana Şişelerin Yeniden Kullanılması Tehlike Oluşturabiliyor

Her ne kadar doğaya verilen plastik zararının önüne geçmek için plastik şişeleri tekrar tekrar kullanmak çevre açısından olumlu bir adım olsa da yeniden dolum yapılan damacanaları kullanmak tehlikeli olabiliyor. 

Uygun koşullarda ve yeterince sterilize edilmeyen damacanalar, yumuşak plastiklerin ve zararlı bakterilerin birikmesi için elverişli koşullar yaratıyor. Yeniden kullanılabilen bu ürünlere dolumu yapılan su ise daha fazla mikroplastik ve ek kimyasallar karışıyor ve bu da değindiğimiz sorunların ortaya çıkması anlamına geliyor.

Sağlıklı İçme Suyuna Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Yukarıda sıraladığımız maddelerden de anlaşılacağı üzere damacana su sağlıklı mı sorusunun yanıtı, sağlıklı su üretimine önem vermeyen damacana su üreticileri göz önünde bulundurulduğunda “hayır” olacaktır. 

İçtiğiniz suyu sağlıklı hâle getirmek için ise plastik damacanalar içinde depolanan suları tercih etmek yerine kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazlarını kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır. Peki sizin için en iyi su arıtma cihazı hangisi? 

MİATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazları; güvenli ve sağlıklı içme suyunu iş yerlerine, okullara, evlere, kamu kurumlarına, kısacası dilediğiniz her yere getirmek için her zaman hazır!

Çünkü MİATO su arıtma cihazları, suyun bağ yapısını bozmadan onu zararlı bileşenlerden arındırıyor ve bunu yaparken su tüketim alışkanlıklarınızı analiz ederek tasarruf etmenize yardımcı oluyor. 

İçeriğimizin başında “damacana su sağlıklı mı” sorusunu yönelterek endişelerinize yanıt aradığınız noktada aslında sizin için en net yanıtı oluşturan MİATO sayesinde siz de cam tankta muhafaza edilen arıtılmış su ile sağlığınızın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet