22 Temmuz 2020

Eviniz İçin En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi?

En iyi su arıtma cihazı hangisi sorusuna yanıt arayanların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Peki temel işlevini yerine getiren, yani suyun içerisindeki maddeleri arıtarak ideal içme suyu haline getiren her cihaz iyi değil midir?

Hem kullanıcı hem de ürün geliştirici firmalar açısından bakıldığında bu soruya “hayır” yanıtını vermek, hiç de yanlış olmayacaktır.

Çünkü hemen her konuda olduğu gibi su arıtma cihazlarının da iyi olup olmadığı, kullanılan teknolojiyle ve su tüketicilerinin beklentisiyle de ilişkilidir.

Bu anlamda, sıradan bir su arıtma cihazı ile en iyi olarak nitelenen su arıtma cihazı arasında ne tür farklılıklar olduğunu, su arıtma cihazı alırken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini ve daha fazlasını sizler için sıralamak istedik.

Siz de en iyi ürüne ulaşmak için içeriğimizin devamını inceleyebilir ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda nasıl bir ürün almanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

En İyi Su Arıtma Cihazı Ne Demek?

Arıtma musluğundan bardağa su akıyor

Başta belirttiğimiz üzere bir şeyin en iyi olması, çoğu zaman beklentilere göre şekillenmektedir. Buna göre kimilerine göre çok iyi olan bir su arıtma cihazı sizin beklentilerinizi karşılamakta yetersiz kaldığı için çok da iyi olmayabilir.

Örneğin lezzetli bir su tüketmeyi mümkün kılan, ancak çok fazla atık su ürettiği için su faturasının yüksek gelmesinde rol oynayan bir su arıtma cihazı, kimileri için iyi olmayabilir.

Diğer yandan en iyi su arıtma cihazı konusunda tek kriteriniz sağlıklı ve yüksek kalitede su ise atık su üretimi fazla dahi olsa bu ürün sizin için ideal olacaktır.

Atık su üretimi ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Atık Su Atar? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yine de kötü ve iyi arasındaki farkın gayet anlaşılabilir olduğu da bir gerçektir. Dolayısıyla bugünkü içeriğimizde iyi ve en iyi su arıtma cihazlarını konu aldığımızı belirtmemizde fayda var.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?en iyi su arıtma cihazı

En iyi su arıtma cihazının hangisi olduğu sorusuna yanıt bulmadan önce dilerseniz su arıtma cihazlarının genel çalışma prensibine şöyle bir göz atalım.

Böylece su arıtma cihazı alırken hangi kriterlere sahip olmanız gerektiği konusunda da daha net fikir sahibi olabilirsiniz.

En temel anlamda su arıtma cihazları, evinize ulaşan şebeke suyunun içinde gözle görülebilen ve görülemeyen tüm mikroorganizmaları, katı maddeleri ve kimyasalları temizlemeyi sağlar.

Bunu da dezenfeksiyon, filtrasyon, elektrodiyaliz, ters osmoz gibi yöntemler kullanarak gerçekleştirir.

Evlerde kullanılan su arıtma cihazları için en güvenilir ve en uygun maliyetli yöntem ise ters osmozdur.

Şimdiye kadar geliştirilmiş su arıtma teknolojileri içinde en iyisini olarak niteleyebileceğimiz ters osmoz yönteminde suya osmotik basınç uygulanır.

En İyi Su Arıtma Cihazı Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

 

Miato su arıtma cihazı

Bir önceki başlıkta aktardığımız gibi su arıtma cihazları için kullanılan en ileri teknoloji, ters osmozdur.

Buna göre suyun doğal osmoz işlemini tam tersine çevirdiği için ters osmoz adını alan arıtma sürecinde su, yarı geçirgen bir zar yoluyla bir taraftan diğer tarafa geçirilirken filtrelenir.

Bu sayede zarın bir tarafında tuz ve diğer atıklar kalırken diğer tarafta temiz su elde edilmiş olur.

Dolayısıyla ters osmoz sisteme sahip su arıtma cihazlarının “iyi su arıtma cihazı” kategorisinde yer alabileceğini söyleyebiliriz. Fakat bir cihazın “en iyi su arıtma cihazı” kategorisinde yer alabilmesi için bu da yeterli sayılmaz.

Elbette son teknolojinin kullanılması önemli, fakat ancak kullanıcının diğer öne çıkan beklentilerine de su arıtma cihazının yanıt vermesi onu “en iyi” haline getirecektir.

Bu doğrultuda kullanıcıların en çok önem verdiği konulardan bir diğeri de ekonomiklik olarak karşımıza çıkıyor. Ters osmoz sistemine sahip bir su arıtma cihazının ekonomik olabilmesi için ise atık su üretiminin oldukça düşük olması gerekiyor.

Fakat piyasada satışa sunulan çoğu su arıtma cihazının ürettiği atık su miktarı, ortalama bir su bardağı dolusu su için 3-4 su bardağı dolusu atık sudur.

Daha açık bir ifadeyle, su arıtma cihazı aracılığıyla bardağınıza su doldururken bir yandan da 3-4 bardak dolusu atık su üretimi söz konusu olur. Buradan yola çıkıldığında en iyi su arıtma cihazı için atık su üretiminin de düşük olmasını beklemek, gayet yerinde olacaktır.

Öte yandan su arıtma cihazının bakım maliyetleri de yine ekonomik olma özelliği ile yakından ilişkili olduğundan göz önünde bulundurulması gereken maliyet kalemlerindendir.

Buna benzer şekilde filtre ömrü, kurulum kolaylığı, su tankının yapısı ve diğer kullanıcı beklentileri ile su kalitesini ilgilendiren tüm özellikler de bir su arıtma cihazının “en iyi su arıtma cihazı” kategorisine girmesinde etkili olacaktır.

Ters osmoz teknolojisini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için Ters Osmoz Nedir, Su Arıtma Sistemleri İçin Neden Önemlidir? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

elinde su dolu bardak olan birisi

Eğer en iyi su arıtma cihazı olarak tanımlanan bir ürünü satın almayı düşünüyorsanız, yukarıda sözünü ettiğimiz özelliklere önem vermenizde fayda var. Sonuçta uzun vadeli kullanım sunan bir ürün satın alacağınızı göz önünde bulundurduğumuzda, en iyi ürüne ulaşmaya çalışmanızın gayet mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Peki evinizde kullanım için satın alacağınız su arıtma cihazına karar verirken nelere önem vermenizde fayda var?

Öncelikle hiç şüphesiz ki su arıtma cihazının arıttığı suyun kalitesi, ilk kriteriniz olmalı. Buna göre ideal kalitede bir içme suyu üreten su arıtma cihazlarını listelemek işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu konuda cihazların hangi arıtma yöntemini uyguladığına bakabilirsiniz.

Diğer yandan atık su üretimi oranı ve bakım gereklilikleri de mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardandır.

Bu noktaları dikkate alarak seçeceğiniz su arıtma cihazının uzun vadede ekonomik bir kullanım sunacağını öngörebilmek mümkün. Ek olarak, suyunuzun dolum yapılacağı su tankının yapısına da önem vermenizi tavsiye ederiz.

Sıradan su arıtma cihazlarının tankı plastik materyalden üretilmektedir. Ancak plastik ile temas eden su, sağlığınızı riske atabilmektedir.

Bu anlamda tercih edeceğiniz su arıtma cihazının tank yapısını incelemeniz yararınıza olacaktır.

MIATO Akıllı Su Arıtma Cihazı ile Diğer Cihazlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Miato tank

Vücut sağlığını koruyabilmede içme suyunun kritik bir öneme sahip olduğunu elbette biliyorsunuz. En iyi su arıtma cihazı kullanma isteğinizin altında da hiç şüphesiz ki bu faktör yatıyor.

Şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi, en yeni ve en uygun teknolojiyi kullanan MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı da arayışlarınızın tam karşılığı olarak nitelendirilmektedir.

Çünkü ters osmoz sistemine sahip MIATO su arıtma cihazları; sıradan su arıtma cihazlarından yaklaşık %30 oranında daha az atık su üretir.

Ayrıca lezzetli ve sağlıklı içme suyu tüketebilmeniz için plastik değil, cam materyalden üretilen su tankına sahiptir.

Dilediğiniz zaman çıkarılıp temizlenebilen ve yerine kolaylıkla geri takılabilen cam tankın yanı sıra su tüketim alışkanlıklarınızı analiz eden akıllı sistemi ile MIATO su arıtma cihazları gereksiz enerji ve su tüketiminin de önüne geçebilmektedir.

Kullanımı kolay ve tezgah altında fazla yer kaplamayan MIATO akıllı su arıtma cihazları, filtre ömrünün uzamasına önayak olduğu için sizi bakım maliyetlerinden de kurtarır.

Daha uzun süre sağlıklı, lezzetli ve kaliteli içme suyu tüketmek ve bunu da en ekonomik şekilde gerçekleştirebilmek için en iyi su arıtma cihazı MIATO ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet