11 Kasım 2020

Gargara Nasıl Yapılır? Temiz Su ile Gargara Yapmanın Önemi

Ağız temizliği sağlıklı bir yaşam için atlanmaması gereken en önemli adımlardan biridir. Çünkü vücudun işleyişini bozacak ve hastalıklara neden olabilecek bakteri ve mikroplar vücudumuza ağız yoluyla da ulaşabilir. Diş fırçalamak ağız bakımının temel taşlarından biri olsa da gargaranın ağız temizliğinin tamamlayıcısı olduğu söylenebilir. Peki gargara nasıl yapılır?

Vücuda zarar verecek zararlı bakteriler eğer boğazda bulunuyorsa bu bakterileri tıpkı diş fırçalayarak olduğu gibi gargara yaparak da yok etmek mümkündür. Gargara yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise gargara yapılan suyun temiz olmasıdır.

Gargara Nasıl Yapılır?

elinde mavi gargara suyu ile gargara yapan kadın

Hastalıklardan korunmak ya da hastalıkları iyileştirmek için çok eski zamanlardan beri uygulanan tedavi yöntemlerinden olan gargaranın, ağız ve diş bakımının da olmazsa olmazlarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Diş hekimleri tarafından kullanılması mutlaka tavsiye edilirken dişlerin korunmasında son derece etkilidir.

Gargara, marketlerden ve eczanelerden temin edilebileceği gibi içerisine hem doğal hem de faydalı ürünler katılarak evde de kolayca hazırlanabilir. Temiz su ile hazırlanmış ağız bakım suyunun ağza alındıktan sonra 1- 2 dakika boyunca çalkalanması ve tükürülmesi şeklinde yapılan gargara, dişleri korumaya yardımcı olurken vücuda ağız yoluyla girebilecek bakterilere de geçit vermez.

Halk arasında en çok bilineni tuzlu su karışımı ile hazırlanmış gargara olsa da daha farklı pek çok doğal gargara tarifi vardır.

1. Adaçayı ile Gargara Nasıl Yapılır?

kap içerisinde baharatlar

Adaçayı ve birkaç doğal bitkiyi temiz su ile karıştırarak etkili bir gargara hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece 1 tatlı kaşığı adaçayı, ebegümeci, bal ve birkaç adet toz karanfili 2 bardak su ile karıştırmanız yeterli. Gün içerisinde 2 veya 3 kez bu karışımla ağzınızı çalkalayıp tükürebilirsiniz. Adaçayı ile hazırlamış olduğunuz gargara bakteri oluşumunu önlemenin yanı sıra diş etlerinizi de rahatlatmaya yardımcı olur.

2. Naneli Gargara Nasıl Yapılır?

bardak daki su içerisinde nane

1 bardak suyun içerisine 1-2 damla nane yağı ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek kolayca hazırlayabileceğiniz naneli gargara ile ağzınızı her öğün sonrasında çalkalayabilirsiniz.

Antibakteriyel özelliği bulunan nane, ağız içinde görülebilecek bakteri oluşumunu önler. Ayrıca naneli gargara ile ağzınızı çalkaladıktan sonra dişlerinizde oluşabilecek diş plaklarını da önleyebilirsiniz. Ek olarak eğer nane yağınız yoksa naneli gargarayı nane yaprakları ile de yapabilirsiniz. Bunun için birkaç adet nane yaprağını temiz su dolu bir cezvenin içerisinde kaynatmanız yeterli. Kaynayan suyu soğuması için bir süre beklettikten sonra hazırlamış olduğunuz naneli gargara ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

3. Sirkeli Gargara Nasıl Yapılır?

cam-sise-icerisinde-sirke

Hemen hemen herkesin evinde bulunan sirke en sağlıklı besinlerden bir tanesi olmasının yanı sıra gargara nasıl yapılır konusuna da cevap olabilir. Faydaları saymakla bitmeyen, ağız ve diş sağlığı için de son derece faydalı olan sirke ile son derece etkili bir ağız bakım suyu hazırlayabilirsiniz.

Sirkeli gargara hazırlamak için bir bardak içme suyunun içerisine yaklaşık olarak iki yemek kaşığı sirke ekledikten sonra iyice karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı hazırlamış olduğunuz gargara ile çalkalayabileceğiniz gibi, dişlerinizi fırçalayamadığınız durumlarda yalnızca bu karışım ile gargara yapabilirsiniz. Çok keskin bir kokuya sahip olması nedeniyle sirke, gargara yaptıktan sonra sizi rahatsız edebilir. Bunu önlemek için gargara sonrasında ağzınızı birkaç kez temiz su ile çalkalayabilirsiniz.

4. Tarçın ve Karanfil ile Gargara Nasıl Yapılır?

masa üzerinde bulunan kaplardaki tarçın ve karanfiller

Gargara nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise tarçın ve karanfil karışımı olacak. Ağız içerisinde oluşabilecek bakterileri önleyecek bu ikili ile sadece ağızda bıraktığı hoş koku için bile mutlaka gargara yapılmalı.

Tarçın ve karanfil ile gargara yapmak için ilk olarak 2 tane çubuk tarçın ve birkaç adet karanfili 2 bardak temiz suyun içerisinde 15 dakika boyunca kaynatın. Ardından bir süzgeç yardımıyla suyu diğer malzemelerden ayırın ve bir süre soğumasını bekleyin. Yeteri kadar soğuduğundan emin olduktan sonra hazırlamış olduğunuz karışım ile ağzınızı gönül rahatlığıyla çalkalayabilirsiniz. Eğer diş etlerinizde iltihaplanma varsa bu karışımın içerisine ağızdaki yaraları çok kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olması için birkaç damla da çay ağacı yağı ekleyerek hazırladığınız karışımın gücünü arttırabilirsiniz.

Yalnız bu karışımı fazla beklettiğiniz takdirde maalesef etkisini yitirecektir. Bu nedenle hazırladığınız gün içerisinde kullanmanız büyük önem arz ediyor.

5. Karbonatlı Gargara Nasıl Yapılır?

adamın elinde bulunan bardao içerisinde karbonatlı gargara

Tuzlu gargara kadar çok bilinen bir diğer gargara çeşidi de karbonatlı gargara. Dişlerde oluşan lekeleri temizlemeye yardımcı olacak karbonat ile nefesinizi tazeleyecek nane yağını karıştırarak hazırlayacağınız gargara; dişlerinizin üzerine yapışmış olan sizin göremediğiniz büyüklükteki maddeleri dışarı atacak.

Ayrıca dişlerde çürük oluşumunun da önüne geçecek. Karbonatlı gargara hazırlamak için 1 çay kaşığı karbonat ile yaklaşık olarak iki damla nane yağını 1 su bardağı içme suyunun içerisinde homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmanız yeterli. Karbonatlı gargarayı dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayabilirsiniz.

6. Maydanoz ve Karanfil ile Gargara Nasıl Yapılır?

Maydanoz ve karanfil de gargara yapımında son derece etkili. Kötü ağız kokularını önlemesinin yanı sıra ağız ve diş sağlığına pek çok faydası bulunuyor. 3-4 adet karanfil ve 1 dal maydanoz ile kolayca bulabileceğiniz bu ikilinin yanına yalnızca 1 bardak su eklemeniz gerekiyor. Bir cezvenin içerisinde 15 dakika boyunca demlemiş olduğunuz bu karışımın içerisinden bir süzgeç yardımıyla suyu arındırmanız, sonrasında da ağzınızda gargara yapmanız yeterli.

Temiz Su ile Gargara Yapmanın Önemi

bardak içerisinde bulunan su

Yazımızın bir önceki bölümünde gargara nasıl yapılır konusuna dair bilgi verirken evde kolaylıkla yapabileceğiniz gargara alternatiflerinden bahsettik. Ayrıca gargaranın faydalarına da değinmiş olduk. Peki gargara yapılan suyun temiz olması ne kadar önem arz eder? Her ne kadar gargara çalkala-tükür yöntemiyle yapılıyor olsa da hazırlanan karışımlarda kullanılan
suyun temiz olması çok önemli. Çünkü daha önce de söz ettiğimiz gibi vücuda zarar verebilecek bakteriler ağız yoluyla kolaylıkla içeri girebilir.

Su da kaynağından ilk çıktığında ya da toprağa düşmeden önce temiz olsa da çeşitli nedenlerden dolayı kirlenebilir veya bünyesine zararlı bakterileri katabilir. Yani kirli su vücuda ağız yoluyla karışabilecek bakterilere kapı aralayabilir. Bu durum da ancak temiz su ile önlenebilir.

Sağlıklı içme suyunu sizlere ulaştıran su arıtma cihazı üreticisi MIATO olarak gargara nasıl yapılır sorusunu cevaplamış olduğumuz bu yazımızda temiz su ile gargara yapmanın önemine de değinmeye çalıştık.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet