6 Kasım 2020

İçme Suyu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bedeninizin sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için gün içinde yeterli seviyede içme suyu tüketmeniz gerekir. Çünkü uzun süre susuz kalmak iç organların çalışma dengesinde bozulmalara, ciltte kurumalara ve daha büyük sağlık problemlerine sebep olur. Peki, sağlıklı hayat için bu kadar önemli olan içme suyunun özellikleri nelerdir?

Temiz su; cilt ve organ bütünlüğü, bağışıklık sistemi dengesi, hücresel solunum, onarım ve toksik atıkların giderilmesi gibi bütün vücut fonksiyonları için gereklidir. İçme suyu kalitesi, su içerisinde yer alan kimyasal konsantrasyonların oranına bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle de içme suyunun özellikleri, su kalitesini birebir etkileyen etmenlerin başında gelir. 

İçtiğiniz suyun riskli olup olmadığını analiz edebilmek için ise belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Suyun kalitesini belirleyen özellikler konusunda bilgi sahibi olmak için içeriğimizin devamını inceleyebilirsiniz.

İçme Suyunun Özellikleri

su içen sportif kadın

Sağlıklı ve ideal içme suyunu, arıtılmamış musluk suyu ve çoğu şişelenmiş sudan ayıran dört temel özellik vardır. Bu özelliklerden ilki, su içerisinde yer alabilecek zararlı maddelerin temizlenmesidir. 

İkincisi, suyun pH dengesinin insan bedeni ile uyumlu olmasıdır. Üçüncüsü, suyun ideal lezzete sahip olmasıdır. Sonuncusu ise içme suyunun ideal bir sıcaklığa sahip olmasıdır. Tüm bu özellikleri sağlayan suyu hem keyifle içebilir hem de vücudunuz için gerekli hidrasyonu sağlayabilirsiniz.

1. Zararlı Kimyasallar İçermeyen İçme Suyu

“İçilebilecek suyun özellikleri nelerdir?” diye sorulduğunda, verilmesi gereken ilk cevap, içme suyunun zararlı kimyasallar ve zehirli bileşenlerden temizlenmiş olması olacaktır. Olası tüm kirleticilerin giderilmesini sağlamak için çok aşamalı filtreleme gereklidir. 

elinde su olan erkek

İçme suyu, damar yoluyla organlara ulaşır. Dolayısıyla su içinde yer alabilecek zararlı ve tehlikeli maddeler farklı noktalarda bedeninize birçok farklı hasar verebilir. Klor, fitalat, BPA ve ağır metaller suda yer alan zararlı madde örnekleri arasındadır. Bu maddelerin hücrelerde birikmesi ilerleyen dönemlerde farklı sağlık problemleri yaşamınıza sebep olabilir.

İdeal içme suyu analiz değerleri, suya uygulanan filtreleme sistemleri sayesinde sağlanır. Bunlar tortu filtreleme sistemi, karbon filtreleme sistemi ve membran filtreleme sistemi olarak üç grupta sınıflandırılır. 

Tortu filtreleme sistemleri su içerisinde yer alan silt, kir ve tortuları arındırır. Karbon filtreleme sistemi ile sudaki klor ve zararlı kimyasallar elimine edilir. Membran filtreleme sistemleri sayesinde bakteri, ilaç ve ağır metaller sudan temizlenir. 

2. İdeal pH Dengesine Sahip İçme Suyu

elinde su şişesi olan kadın

Sağlıklı su için üçüncü adım, pH değerinin sağlıklı bir seviyede dengelenmesidir. İçme suyunun özellikleri konusunda, sağlıklı alkali pH seviyesi 7,5 ile 9,5 arasındadır. Bu sayede su, depolanan asitleri nötralize etmeye ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

Aynı zamanda vücudun ideal bir pH seviyesini korumasına yardımcı olabilir; bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve yaşlanma sürecinin yavaşlamasına destek olacaktır. İçme suyu sebebiyle yaşanan pH dengesizlikleri; enerji düşüklüğü, yorgunluk, sindirim sistemi rahatsızlıkları, ağrı ve sızılarda artma ve vücut dengesinde bozulmalara sebep olabilir.

Çeşitli bilimsel araştırmalar, evlere ulaşan musluk suyunda kimyasal kanserojenlerin varlığını kanıtlar niteliktedir. Her ne kadar bu sular yüzey veya yer altındaki sulardan geliyor olsa da sanayi ve tarım atıklarının suya karışması, boru sistemlerindeki kirlilikler ve klorlama sebebiyle musluk suları kirlenmektedir.

Kirlenme, suyun pH değerinde de bozulmalara sebep olur. İçme suyu konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, En Sağlıklı Su Hangisi: Musluk Suyu, Damacana Suyu, Arıtılmış Su başlıklı içeriğimize göz atarak daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

3. Lezzetli İçme Suyu

bir bardak soğuk içme suyu cam bardakta

Doğru içme suyunun özellikleri arasındaki üçüncü etmen, suyun harika bir doğal kaynak suyu tadına sahip olmasını sağlamaktır. Gerekli hidrasyon seviyesine ulaşmak için gün içerisinde minimum beş bardak su içmek gerekir. Bu suyu daha kolay içebilmeniz için suyun tadından hoşlanmanız gerekmektedir. 

Artılmamış suda koku verici maddeler bulunabilir. Aynı zamanda plastik damacanalar içinde uzun süre bekleyen içme sularında da istenmeyen kokular oluşabilir. Ters osmoz sistemi ile arıtılan içme suyunda zararlı maddeler ve bakteriler sebebiyle yaşanan kokular ortadan kalkar. 

4. İdeal Isıya Sahip İçme Suyu

elinde su bardağı tutan ojeli genç kadın eli

İçme suyunun ideal sıcaklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak soğuk su ve sıcak su tüketiminin vücut üzerinde farklı etkilerinden söz etmek mümkün. Sıcak ya da ılık su tüketimi bedenin ısı dengesinde herhangi bir değişime sebep olmaz. Ancak bu sayede sindirim sistemi daha aktif bir şekilde çalışabilir. 

Aynı zamanda özellikle soğuk havalarda, sıcak su tüketimi bağışıklık sistemi ve bademcikleri korumak için önemli bir adımdır. Soğuk su içme konusunda yapılan çalışmalar, soğuk suyun metabolizma hızını artırarak kalori yakımını hızlandırdığını belirtir. Bu konuda detaylı bilgiye Soğuk Su İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı? başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

İçme Suyunu Nasıl Test Edebilirsiniz?

suyu test etmek

Sağlıklı içme suyunun özellikleri konusunda bilgi sahibi olduktan sonra yapmanız gereken, evinizde ya da iş yerinizde bulunan içme suyunu analiz etmek olacaktır. İçme suyunu test etmek için ise iki yöntem bulunur. 

Bu yöntemlerden ilki, bir su test kiti satın alarak bunu içtiğiniz suya uygulamaktır. Su test kitleri sudaki bakteri, pestisit, nitrit/nitrat, klor ve pH dengesini tespit etmek için farklı analiz özelliklerine sahiptir. Bir bardak içme suyu içerisine test kitinden çıkan çubuğu daldırarak sudaki maddelerin seviyesini ölçebilirsiniz. 

İkinci olarak, beş duyunuzu kullanarak içtiğiniz suyun sağlıklı olup olmadığını aşağı yukarı anlayabilirsiniz. Suyu kokladığınızda hoş olmayan kokular alıyorsanız, büyüteçle suya baktığınızda tortu, bulanık ve doğal olmayan renkler görüyorsanız ya da içtiğinizde suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa bu suyun için içmek uygun olmadığına karar verebilirsiniz.

Öte yandan bu konuda herhangi bir endişe duymadan güvenle içme suyunuza kavuşmak istiyorsanız, en gelişmiş özelliklerle donatılmış yeni nesil Miato cam tanklı akıllı su arıtma cihazlarını kullanabilirsiniz. Miato, suyun bağ yapısını bozmadan suyun filtrelenmesini sağlar. Siz de istediğiniz her yerde Miato sayesinde sağlıklı içme suyuna ulaşabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet