28 Ekim 2020

Klorsuz Su Nasıl Elde Edilir?

Klorun yüzme havuzlarının dezenfekte edilmesi için kullanıldığını duymuşsunuzdur. Hatta keskin kokusu, ciltte ve saçta tahriş edici etkisi ile tatil anılarına da iz bırakan bir element olmasıyla da bilinir. Peki sadece yüzme havuzlarında kullanılan suda değil de içtiğiniz suyun içerisinde de klor bulunduğunu biliyor muydunuz? Ya klorsuz su elde etmek için neler yapabileceğinizi?

Klor özellikle musluk sularında, içme suyu dezenfektanı olarak kullanır. Sizce yüzme havuzlarında deriye ve saça zarar veren bir kimyasal içme suyu içerisinde tüketildiğinde sindirim sistemine de zarar vermez mi?

Sağlıklı ve temiz su üreten MIATO akıllı su arıtma cihazları olarak bu içeriğimizde sizler için “klorsuz su nasıl elde edilir?” sorusunu yanıtlıyoruz.

Sık Sık Duyuyoruz ama Klor Nedir?

çeşmeden lavaboya dökülen su

Klorsuz su nasıl elde edilir? Konusuna geçmeden önce klorun tam olarak ne olduğunu anlamak gerekir. Klorun yüzme havuzlarının sterilize edilme işlemlerinde kullanılan kimyasallardan olduğunu belirttik. Ancak klor endüstriyel anlamda, böcek zehirinden tutun, uçak koltuklarının üretimi gibi pek çok farklı alanda kullanır.

Aslında klorun  doğada sıvı halde bulunmadığını biliyor muydunuz? Kimyasal bir element olan klor, doğada yeşilimsi sarı renkli gaz halinde bulunur. Gaz olmasına rağmen belirli bir sıcaklığa kadar soğutulduktan veya sıkıştırıldıktan sonra sıvı halini alır. Dolayısıyla insanların sıvı halde dezenfekte ve hijyen gibi amaçları için de rahatça kullanılabilir bir konuma gelir.

Klorlu Su İçmek Zararlı Mı?

elinde cam bardakta su tutan genç kadın

Klorun, musluk suyu da dahil çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinde çoğunlukla tercih edilen bir kimyasal olduğundan söz ettik. Bu da musluk suyunu içme suyu olarak tüketen pek çok insanı klorlu su içmek zararlı mı? Diye düşündürüyor. Klor şebeke suyunda bulunabilecek bakteri ve zararlı mikroorganizmaları öldürmek amacıyla kullanılır. Bu bağlamda yararlı bir amaca hizmet ediyor olsa da aslında fazlası insan sağlığı için zehir denebilecek seviyede zararlıdır.

Herkesin bağdaştırabileceği bir örnek olması dolayısıyla yüzme havuzları üzerinden gidelim. Eğer yüzme havuzunda uzun süre vakit geçirdiyseniz, klorun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerin en azını yaşamışsınızdır.

Klorlu su içmenin zararları:

  • Karın ağrısı yaşanabilir.
  • Kusmaya neden olabilir.
  • İshale sebep olabilir.
  • Kuru ve kaşınan cilte sebebiyet verebilir.
  • Bunların yanı sıra sindirim sistemine aşırı miktarda sıvı klor alımı ölümcül sonuçlara dahi yol açabilir.
  • Suda bulunan bazı minerallerle etkileşime geçtiğinde klor, trihalometanlar olarak adlandırılan kimyasalları üretir. Bu kimyasallar da egzama, astım, kalp hastalıkları ve hatta kanser ile bağlantılıdır.

Tüm bu saydıklarımız doğrultusunda sağlığınız için en ideal su, doğru klor seviyelerine sahip sudur.

Daha Büyük Sorun: Kloramin

Klor ve amonyak bileşiminden oluşan kloramin, suyun dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan klora bir alternatiftir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Kloramin de klor gibi sağlığa zararlıdır ve etkisi suda daha uzun süre kalıcıdır.

Musluk Suyundan Klorsuz Su Nasıl  Elde Edilir?

Musluklarınızdan akan su hijyenik olması açısında klorlanır ancak klor seviyelerinin denetiminin tam olarak sağlanıp sağlanmadığından emin olamayacağımız için sağlık açısından musluk suyundan klorsuz su nasıl elde edilir? Konusunda farklı yöntemlere değinmek gerekiyor.

1. Musluk Suyunu Kaynatmak

kaynayan keetle su

Klorsuz su nasıl yapılır? Klorsuz su elde etmek için ilk yöntem musluktan alınan suyun kaynatılmasıdır. Suyu 15-20 dakika kaynatarak içerisinde bulunan kloru arındırabilirsiniz ancak bu yalnızca klorlu su için geçerlidir. Eğer musluk suyunuzda kloramin varsa bu yöntem işe yaramayacaktır çünkü klora kıyasla kloraminin suda etkisi daha uzun sürelidir.

Kaynamış su yönteminin eksi yönü ise suyun kaynatıldığında içerisindeki mineral, kalsiyum, karbonat ve magnezyum kireç halinde suyun dibine çökmesidir.

2. Suyu Havalandırmak

Klorsuz su nasıl elde edilir? Sorusu için bir başka yöntem suyu havalandırmaktır. Sudaki kloru gidermek amacıyla klorlu su en az 24 saat olacak şekilde güneş altında bekletilmelidir. Klor bir çeşit gaz olduğu için bu yöntem ile buharlaşacaktır.

Bu yöntem akvaryumlarda klorsuz su arayanlar için uygun olsa da çok uzun süren bir işlem olması ve içme suyundan kloru arındırmak için de ideal olmaması dolayısıyla çok fazla tercih edilmez. Dahası sudaki kloru giderse bile kloramini gidermeyecektir.

3. Kimyasal Arındırma

Sudaki hali hazırda bulunan kimyasallardan kurtulmaya çalışırken kloru arındırmak için tekrar kimyasal kullanmak mantıksız gelebilir. Ancak bu da kullanılan bir yöntemdir. Kloru sudan arındırmak için potasyum metabisülfit kullanılır.

Tablet şeklinde olan bu çözeltiler suya atıldığı anda çözünerek suda bulunan kloru nötrler. Uçucu bir madde olması dolayısıyla da sonrasında buharlaşır. Bu yöntem hem klor hem kloramin için işe yarar ve genellikle bira ve şarap fabrikalarında kullanılır.

4. Ultraviyole Işığı İle Klorsuz Su Elde Etmek

Kullanımı pek yaygın olmasa da “klorsuz su nasıl elde edilir?” Konusunda bir başka metod ultraviyole ışığı kullanımıdır. Ultraviyole ışığı sudaki zarar mikroorganizmaları öldürmede, kloru ve kloramini arındırmada etkilidir.

Klorun ışığa duyarlı bir kimyasal olması dolayısıyla ultraviyole ışığı bu kimyasalı parçalayarak yok eder. Bu yöntemin sıkıntısı ise ultraviyole ışığının piyasada zor bulunması ve hayli maliyetli olmasıdır. Dahası uzun süre bu ışığa maruz kalmak sağlığı kötü etkilemektedir. Peki en sağlıklı şekilde klorsuz su nasıl elde edilir? Cevabı bir sonraki maddede bulabilirsiniz.

5. Klorlu Suya En Kesin Çözüm: Su Arıtma Cihazı

su arıtma çeşmesi

Suya kötü tat ve koku veren klor hem içtiğiniz suyun lezzetini bozarken aynı zamanda sağlığınızı da kötü etkiler. İçme suyundaki klordan kurtulmanın en etkili yöntemi ise su arıtma cihazı bağlatmaktır. Su arıtma cihazları yalnızca şebeke sularından gelen kloru arıtmakla kalmaz aynı zamanda kloraminin de arıtmalısını sağlar.

Su arıtma cihazları sadece klorsuz su nasıl elde edilir? Konusunda değil musluk suyunda bulunan diğer tüm zararlı maddelerin filtrasyon işlemleriyle arıtılarak temiz ve sağlıklı su üretilmesini de sağlar.

Miato cam tanklı akıllı su arıtma cihazları gibi su arıtmada son teknoloji olan ters osmoz sistemine sahip gelişmiş cihazlar musluk suyunda bulunan zararlı mikroorganizmaları, bakterileri ve mikropları da suyunuzdan arıtarak kalitesini bir üst noktaya taşır.

Bununla birlikte, tatlandırıcı filtre sayesinde içme suyunuz en lezzetli su olur. Bu sayede suyunuzda bulunan klor tadına ve kokusuna elveda diyebilirsiniz.

Musluk Suyunda Neden Klor ve Kloramin Bulunur?

Eğer sağlığa zararlıysa neden musluk sularında klor ve kloramin bulunuyor? Bu iki kimyasal şebeke sularındaki zararlı organizmaları yani patojenleri öldürmek için kullanıyor. Aslında su arıtma tesisinden çıktığında su, patojenlerden arınmış olarak çıkıyor.

Ancak bu su evinizdeki lavaboya gelene kadar pek çok sorunlara karşılaşır. Boru kirliliği, boru sızıntısı, su tanklarının durumu, daha önceden musluğunuzda biriken su ve bekleyen gibi bir çok etmen size ulaşan suyun kalitesini düşürür.

Klor 100 yılı aşkın süredir insanlar tarafından suyun içmek için güvenli olması için kullanılmaktadır. İlk kullanımlarında su ile bulaşan pek çok hastalığın da hızla azalmasını sağlamıştır. Şehirler tarafından insan sağlığına uygun seviyelerde klorlanan sular maalesef ki borularla evlere ulaşana kadar tekrar bakteri ve zararlı organizmalara maruz kalabilir.

Siz de klorsuz su nasıl elde edilir? Diyorsanız, kendinize ve sevdiklerinize için bir iyilik yapıp MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazıyla klordan ve diğer zararlı maddelerden arındırılmış en sağlıklı suyu evinize getirebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet