Blog

18 Şubat 2021

Severek Tükettiğimiz Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu ve mineralli su kavramları toplum içinde her ne kadar aynı anlama gelecek şekilde kullanılsa da bu içecekler aslında iki farklı üründür. Bilinçli tüketim açısından, mineralli su ve maden suyunun faydaları en iyi şekilde araştırılmalıdır. Aralarındaki farkları bilmek tüketiciler için büyük önem arz eder.

Mineralli su; içerisinde doğal yollarla mineral bulunduran kaynak sularını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Maden suyu ise içerisinde vücut için gerekli, doğal olarak çözünmüş çeşitli minerallerin, tuzların ve elementlerin bulunduğu, kaynağını yer altı sularından alan gazlı yapıya sahip sular olarak karşımıza çıkar.

Toplumda yine yaygın olarak aynı anlamda kullanılan maden suyu ve soda arasındaki ayrımı da belirtmekte fayda var. Doğal maden suları, doğal süreçler sonucu oluşmuş mineralli ve gazlı yapıdaki içme suyu çeşitleri iken sodalar, içme suyuna gerekli miktarlarda sodyum bikarbonat ve karbondioksit eklenmesiyle üretilen işlenmiş ürünlerdir.

Sodalar, maden sularında bulunan doğal mineralleri yapılarında bulundurmazlar. Sindirime yardımcı olma özelliklerinin bulunmasının yanı sıra maden suyunun mineraller aracılığıyla sağladığı faydalarını vücuda sağlamazlar.

Maden Suyunun Oluşum Süreci

doğada bir taşın üzerinde duran bardağın içindeki temiz su

Maden suyu, yağmur ve kar gibi hava olayları sonucunda yeryüzüne düşen sular neticesinde oluşmaya başlar. Suların yer kabuğundaki çatlaklardan girerek yer altındaki boşluklarda geçirdiği onlarca yıllık zaman dilimlerinde suda kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller birikir ve bu sular yer altı kaynaklarında toplanır.

Maden suları dünyamızın merkezinde bulunan magma tabakasından aldığı karbondioksit gazının enerjiyle bu kaynaklardan yeryüzüne çıkar ve tüketicilere sunulur.

Bir su kaynağının maden suyu sayılabilmesi ve maden suyunun faydaları açısından olumlu değerlendirilebilmesi için içeriğinde litre başına en az 1000 mg mineral bulundurması gerekir. Maden suyunun içinde bulundurduğu farklı mineraller ve bu oranlar, suyun toplandığı yer altı kaynağının doğal koşullarına göre değişiklik gösterebilir ve bu mineraller suyun yeryüzüne ulaşana kadar geçtiği jeolojik bölgelerin özelliklerini yansıtabilir.

Türkiye, Alp-Himalaya jeotermal kuşağında bulunmasıyla birlikte aktif jeotermal yapıya sahip olan bir ülke olarak 225 maden suyu kaynağı ile mineralli su kaynakları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir.

Doğal su kaynakları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Su Döngüsü Nedir? Su döngüsü Nasıl Gerçekleşir? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Maden Suyunun Faydaları

bir bardak maden suyu içen kadın

Maden suyu içinde bulundurduğu farklı minerallerle sağlıklı bir vücudun en önemli gereksinimlerinden biri olan mineral depolarına destek olur. Maden sularında en çok karşımıza çıkan mineraller kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, florür, bikarbonat, iyodür, klorür ve sülfat mineralleridir.

 • Vücudumuzda en çok bulunan mineral olan kalsiyum, kemik ve dişlerin yapısında bulunur ve kalp kası dahil olmak üzere kasların kasılmasını düzenler.
 • Bir diğer doğal mineral olan magnezyum, vücuttaki enzimleri harekete geçirir ve hücrelerin enerji üretiminde etkili rol oynar. Bunlara ek olarak sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi bulunur.
 • Sodyum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda hücresel işlevlerin korunmasını ve devamlılığını sağlar ve kan basıncının kontrolü için de gerekli bir mineraldir.
 • Potasyum, kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar ve kramp oluşmasını önler. En önemli faydalarından bir tanesi de inme riskini azaltmasıdır. Potasyum kemik sağlığına katkı sağlayarak kemik erimesinin önüne geçilmesine yardımcı olur.
 • Florür, diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucudur ve güçlü diş ve kemikler için vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu destekler nitelikleri bulunur. Florür ağız içinde asit üretimini azaltarak bakterilerin çoğalmasını engeller.
 • Sodyum Bikarbonat, vücudun pH dengesinin korunmasını sağlar ve böbreklerin düzgün çalışması üzerinde etkilidir. Ayrıca spor performansı üzerinde etkisi vardır.

limon dilimli maden suyu

 • İyodür, tiroit bezlerinin düzgün çalışmasını sağlayarak dolaylı yoldan hormonal yapının düzenlenmesine katkı sağlar.
 • Sağlığımız için en önemli hormonlardan bir tanesi olan tiroid hormonu vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar ve hücrelerin korunmasına yardımcı olur.
 • Klorür minerali, vücuttaki elektrolit dengesinin düzenlenmesine yardımcı olarak metabolizmanın işlevini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmesine yardım eder.
 • Sülfat, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve sağlıklı olarak işlemesine katkıda bulunur. Ayrıca kanın temizlenmesine katkıda bulunur ve vücut direncini arttırır.
 • Yemeklerle birlikte tüketilen maden suyu tokluk hissini arttırır böylecek kilo kontrolüne yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketilen maden suları içerisindeki karbondioksit gazıyla midenin uyarılmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Mineralli maden sularının tansiyonu düşürücü etkisi vardır ve kalp sağlığına katkıda bulunur. Toplumda çokça inanılan kanının aksine böbrek taşı yapmaz, aksine böbrek taşı oluşma riskini azaltır.
 • Maden suyu içinde bulundurduğu mineraller sayesinde cilt sağlığına katkıda bulunur. Cildin nemli ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Maden suyu cilt yüzeyine tonik olarak da uygulanabilir ve akne tedavisine yardımcı olur.

Maden Suyu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bir bardağa doldurulan maden suyu

Maden suyu, içinde bulunan mineraller sayesinde vücut sağlığının korunmasına katkı sağlayan doğal ürünler olsalar da içerdiği yüksek miktardaki minerallerin, var olan sağlık sorunları üzerinde tetikleyici etkisi olabilmektedir. Bu nedenle hemen her konuda olduğu gibi maden suyu tüketirken de aşırıya kaçmamak gerekir.

Tüketilmesi gereken maksimum miktar kilo, boy, yaş ve benzeri faktörlere göre değişiklik gösterebileceği gibi günlük maden suyu tüketiminin 1 litreyi geçmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Maden suyunun içerdiği yüksek sodyum oranı yüzünden özellikle tansiyon hastaları ve böbrek sorunu yaşayanlar maden suyunu dikkatli tüketmesi gerektiği de uzmanlar tarafından dikkat çekilen noktalardan bir tanesidir.

Maden suyu seçerken farklı markaların sundukları farklı çeşitleri deneyip farklı mineral oranlarını göz önünde bulundurarak size en uygun maden suyunu bulmak ve doktorunuza danışmak maden suyunun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için iyi bir fikir olabilir.

Maden suyu, her ne kadar su ihtiyacımızın bir kısmını karşılayabilecek niteliklere sahip olsa da, fazla maden suyu tüketiminin vücuttaki su atımını arttırması ve su zehirlenmesi adı verilen durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Son olarak maden suyu tüketiminin içme suyunun yerine geçmediğini de belirtmekte fayda var. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan suyu, en doğal ve temiz şekilde içebilmek için siz de ihtiyaç duyduğunuz her mekanda MİATO Akıllı Cam Tanklı Su Arıtma Cihazlarını tercih edebilir, hem sağlığınızın hem doğanın korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Su arıtma cihazları hakkında kafanızda soru işaretleri varsa Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensipleri Nelerdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet