6 Kasım 2020

Musluk Suyunun Sağlığımıza Etkileri

Musluk suyu; nehir, göl, yer altı suları ya da baraj gölleri gibi doğal ya da yapay su kaynaklarından çıkarılarak, boru hatları aracılığıyla evlere ve iş yerlerine dağıtılan sudur. Peki musluk suyu içmek zararlı mı?

Bugüne kadar, musluk suyunun ihtiva ettiği maddeler ve zararları konusunda birçok bilimsel araştırma yapıldı. Bu doğrultuda musluk suyunun sağlık üzerindeki potansiyel etkileri de birçok kesim tarafından tartışıldı.

Eğer sizin de musluk suyu içmenin güvenli olup olmadığına dair soru işaretleriniz varsa sağlıklı içme suyunu evlere ulaştıran Miato olarak bugünkü içeriğimizde musluk suyu içmenin zararları konusunda sizleri aydınlatmak isteriz.

Musluk suyu, damacana su ve artırılmış su kıyaslaması için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Musluk Suyu İçmenin Zararları Nelerdir?

çeşmeden avucu ile su içen kadın

 

Musluk suyu içmenin zararlarını anlamak için ilk olarak musluk suyunun size ulaşana kadarki yolculuğu sırasında içine karışan maddelere ve kimyasallara bakmakta fayda var. Musluk suyu, kullanım alanlarına dağıtılana kadar çeşitli aşamalardan geçer. 

Doğal ya da yapay kaynaklardan alınan su, boru hatları sayesinde şehir ya da bölge deposunda toplanır. Bu depolarda, su içinde bulunan bakteriler, mantarlar ve zararlı etmenler, kimyasal maddeler aracılığıyla sterilize edilir ve yine boru hatları aracılığıyla evlere ve iş yerlerine dağıtılır.

Kaynaktan çıkıp musluğa gelene kadar uzun bir süreçten geçen ve sterilize edilen musluk suyunu içmek yine de zararlı mıdır? Maalesef, bu sorunun cevabı çoğu zaman “evet”tir. Musluk suyunun zararlı hâle gelmesinde etkili olan nedenleri üç farklı maddede ele alabiliriz.

1.Musluk Suyunun Kaynağında Bulunan Zararlı Maddeler

su ve yeşillik bir arada

Günümüzde, tarım alanlarında kullanılan kimyasal maddeler ve sanayi bölgelerinin yol açtığı atıklar, su kaynaklarında kirlenmeye yol açar. İnsan sağlığı için son derece kötü etkileri olan arsenik, tarım ve sanayi faaliyetlerinden dolayı suya karışan maddeler arasındadır.

Arseniğin yanı sıra, tarımda kullanılan gübre amaçlı nitrat, nitrit, amonyum, böcek öldürücü pestisitler ve sanayi atıklarından olan alüminyum gibi ağır metaller de suyu zehirler. Buna ek olarak, doğal kaynaklar aşırı derece florid bulundurabilir. 

Florid havada, toprakta, mineralli kayalarda, suda ve hatta insan vücudunda yer alan doğal maddelerden bir tanesidir. Ancak floridin aşırı tüketimi, sağlık problemlerine yol açar. Eğer musluk suyunun geldiği kaynak florid bakımından zenginse, bu durum sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Suyun geldiği kaynağın temizliğinden emin olunsa dahi bu noktada ikinci maddeye odaklanmak gerekir. 

2.İkmal Borularında Bulunan Zararlı Maddeler

ikmal borusu

Musluk suyunun kaynaktan aktarılması için kullanılan boru hatları, suyun kaynaktan depoya ve depodan kullanım alanlarına aktarımında kullanılır. Dolayısıyla hem şehir ikmal borularını hem de bulunduğunuz mekanın borularını sağlığınız açısından yeniden değerlendirmeniz gerekir. 

Şehir boruları, genellikle yenilenen altyapı çalışmalarıyla birlikte plastik materyallerden üretilmektedir. Plastik materyaller pas oluşumunun önüne geçer ancak mantar, bakteri ve yosun gibi sağlığı zararlı maddeler barındırabilir. Bu boruların bakımı yapılsa dahi, bakım sırasında kullanılan kimyasal maddeler de borulara karışma riski taşımaktadır.

Apartman boruları da çeşitli problemlere sebep olabilir. Özellikle altyapısı eski olan bir apartmanda isenız, metal borular içerisinde pas oluşumunun kaçınılmaz olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunu test etmek için, yaşanan bir su kesintisinden sonra musluğu açtığınızda ilk başta karşılaştığınız suyun rengine bakmanız yeterli olacaktır.

Eğer kiremit renginde bir su ile karşılaştıysanız, bu durum borulardaki pastan kaynaklanıyor olabilir ve kesinlikle bu suyu içmemeniz gerekir. Öte yandan kullanım alanınızda bulunan borular plastikse, tıpkı şehir borularındaki gibi zaman içerisinde mantar, küf ve bakteri oluşumlarının gerçekleşebileceğini de göz ardı etmemelisiniz. 

3.Su Deposunda Bulunan Zararlı Maddeler

su deposu

Musluk suyu içmenin zararları ile ilgili dikkat etmeniz gereken üçüncü nokta da suyun depolandığı yer ve suya uygulanan sterilizasyon işlemleridir. Kaynaktan gelen su, bölge depolarında tarım ve sanayi atıklarından arındırılmak, bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçmek için sterilize edilir. Bu sterilizasyon sırasında ise suya klor adlı madde ilave edilir. 

Klor, sadece bakteri ve mantarlar için değil, insanlar için de zararlı bir maddedir. Bu nedenle sterilizasyon sırasında klor miktarı belli bir seviyede tutulur. Ancak yine de musluk suyu yoluyla vücudunuza giren klor miktarı zaman içinde önemli rahatsızlıklar yaşatabilir.

Musluk Suyu Tüketiminin Neden Olabileceği Hastalıklar Nelerdir?

çeşmeden lavaboya akan su

Musluk suyunun sebep olduğu hastalıklar, su içerisindeki maddelerin yarattığı sağlık sorunlarıdır. Her maddenin sebep olduğu hastalık doğal olarak birbirinden farklıdır. Musluk suyunun ihtiva edebileceği maddeleri ise arsenik, klor, florid, ağır metaller, pestisitler, sodyum klorür, nitrat, dietil ftalat, bakteriler ve fosfat şeklinde yeniden sıralayabiliriz.

Bu maddelerin, su içinde eser miktarda da olsa yer alması, kısa vadede sağlık sorunları yaratmasa da uzun vadede rahatsızlık yaratabilir. Musluk suyu içmenin zararları sonucunda pek çok hastalıkla mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. 

Hatta su içinde yer alan arsenik sebebiyle kısmi felç, ellerde ve ayaklarda uyuşma, kusma, bulantı, mide ağrısı, ishal, ciltte renk değişikliği ve hatta körlük problemleriyle karşılaşma ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

musluktan su dolduran el

Klor; kronik öksürük, nefes alma zorluğu, kronik boğaz ağrısı, göğüste sıkışma ve nefes borusu tahrişine sebep olur. Florid, florozis olarak adlandırılan ve dişlerde gözle görülür renk değişikliği yaratan bir hastalığa davetiye çıkarır. 

Su içinde yer alan maddelerin en zararlı olanları ise ağır metallerdir. Ağır metaller, beyin hasarlarına, demansa, Parkinson ve Alzheimer hastalığına sebep olur. Tarım ilaçları olan pestisitler; göz ve cilt tahrişi, baş ağrısı, alerjik hassasiyet ve aşırı zayıflık gibi sorunlar ortaya çıkarır. 

Sodyum klorür; solunum zorluğu, kasılma, vücutta aşırı susuzluğa neden olan hipernatremi hastalığı, kusma ve sindirim sistemi tahrişine yol açar. Nitrat ise methemoglobinemi isimli bir kan hastalığının sebebidir. Bu hastalık sonucunda hücrelere yeterli oksijen taşınamaz. Zararlı bakteriler de genel olarak kusma, ishal, tifo, koli basili gibi hastalıklara davetiye çıkarırlar. Fosfat ise uzun süreli maruz kalmada damar sertliğine yol açar. 

Musluk Suyunu Sağlıklı Hale Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

miato akıllı su arıtma cihazı mavi renkte

Tüm bu bilgilerin ardından doğal kaynakların tükendiği ve içme suyuna ulaşımın gitgide azaldığı bu dönemde, musluk suyunu sağlıklı bir şekilde kullanmanın mümkün olup olmadığını sorguluyor olmalısınız. İşte tam da bu noktada Miato cam tanklı akıllı su arıtma cihazının size sunacağı avantajları sıralamak isteriz.

Miato cam tanklı akıllı su arıtma cihazları sayesinde, suyun bağ yapısı bozulmadan zararlı maddeler devre dışı bırakılır. Ayrıca ters osmoz sisteme sahip Miato ile suyunuzun sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisinin olup olmayacağını endişe etmenize de yer kalmaz.

Musluk suyu içmenin zararları ile oluşabilecek sağlık problemlerini Miato akıllı su arıtma cihazları ile önleyebilirsiniz. Diğer yandan susuz kalmanın vücudunuz üzerindeki etkilerini öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet