28 Ekim 2020

Musluk Suyu Nasıl Arıtılır?

Musluk suyu nasıl arıtılır? Sorusu temiz ve sağlıklı su içmek isteyenlerin merak ettiği bir konu. Gerek kötü kokusu gerekse rengi dolayısıyla musluk suyunun sağlıklı olmadığı aklınıza gelmiştir. Fakat ne rengi ne kokusu belli etmese de aslında musluk suyu sağlığınız için gözle görülmeyen tehditler içerebilir.

Musluk suyunun sağlık açısından oluşturduğu riskleri göz ardı etmeyip suyu arındırmak isteyenler için bu yazımızda en etkili şekilde musluk suyu nasıl arıtılır? Konusunu kaleme aldık.

Musluk Suyu İçmek Zararlı Mı?

masa etrafında toplanmış kişiler masada cam bardakta su

Musluk suyu nasıl arıtılır? Konusuna geçmeden önce gelin musluk suyunun zararları hakkında bilmeniz gerekenlere göz atalım. Su, evinize ulaşana kadar uzun bir yolculuktan geçer. Şebeke borularının kirli ve paslı oluşu, klor seviyesinin yüksek oluşu gibi birçok etken musluk suyunu sağlık açısından zararlı kılar.

Musluğunuzdan akan su, kaynağına çevresel koşullara ve arındırılma işlemine göre toksik ve sağlığa zararlı kimyasallar barındırabilir. Bu kimyasallar, metal ve toksik maddeler sağlığımız için riskli denebilecek seviyelerde olsa dahi her zaman tat ve koku olarak musluktan akan suya yansımazlar.

Çeşme suyunda bulunabilecek zararlı maddelerin, bakterilerin, parazitlerin ve diğer mikroorganizmaların vücutta olumsuz etkileri hemen görülebileceği gibi vücuda alındıktan yıllar sonra da kendini gösterebilir. Dolayısıyla sudan zehirlenmek mümkündür.

Arsenik

Böcek ve fare ilaçlamada kullanılan arsenik, eser miktarda da olsa musluk suyunda bulunabilir. Bu toksik madde suya tarımsal kirlilik yoluyla bulaşmış olabilir. Arsenik kimyasalının zararları arasında bulunanlardan bazıları şunlardır:

 • Elde ve ayakta uyuşma veya kısmi felç
 • Görme kaybı
 • İshal, karın ağrısı ve kusma

Klor

Klor musluk suyundaki bakteri ve patojenleri öldürmede kullanılanılır. Suyun dezenfeksiyon işlemlerinde yaygın bir şekilde kullanılan klorun fazlası insan sağlığını olumsuz etkiler. Karın ağrısı ve ishal gibi sonuçlara yol açabilir. Üstelik bu kimyasal suyunuzun tadını ve kokusunu da bozar.

Ağır Metaller

Musluk suyunda çevresel koşullara bağlı olarak kadmiyum, alüminyum, krom, bakır, kurşun ve civa gibi ağır metaller (mineral molekülleri) bulunabilir.

Musluk Suyu Nasıl Arıtılır?

cam bardağa su dolduruluyor

Çeşme suyu içmek zararlı mı? Sorusuna cevap olarak, yukarıda belirttiğimiz sebepler dolayısıyla musluk suyunun insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Peki zararlı mikroorganizmalardan, kimyasallardan, ağır metallerden ve mikroplardan musluk suyu nasıl arıtılır?

Su Arıtmada En Güvenilir Tercih: MIATO Akıllı Su Arıtma Cihazı

Musluk suyu nasıl arıtılır? Diye soranlara en doğru yanıt MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazıdır. Neden mi?

Ters Osmoz Sistemi

MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı ters osmoz sistemi ile suyun yarı geçirgen bir zar aracılığıyla daha yoğun bir çözeltiden daha seyreltik bir çözeltiye geçmesini sağlayarak içme suyunun kalitesini artırır. Oldukça küçük gözeneklere sahip filtreleri ile tuz ve atık maddelerin geçişini engelleyerek tatlı ve ideal su oluşturur.

Ters osmoz sistemi hakkında tüm merak ettikleriniz için “Ters Osmoz Nedir, Su Arıtma Sistemleri İçin Neden Önemlidir?” Başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 Membran, Ön Filtreler, Son Filtreler

Cihazlarımızda kullanılan ön ve son filtrelerin yanı sıra, membran filtreler 0.0001 mikron ile filtrelemeyi daha da üst düzeye taşır. Membran filtre Cryptosporidium, Campylobacter, Salmonella, Shigella,  GiardiaE. Coli gibi sağlığa zararlı bakterilerin geçişini engelleyerek kaliteli ve sağlıklı içme suyu sağlar.

Yaygın Kimyasal Bileşenleri %98’in Üzerinde Bir Oranla Azaltır

Musluk suyu içmek zararlı mı? Konusunda da belirttiğimiz gibi musluk suyu içerisinde sağlığa zararlı yaygın kimyasal bileşikler bulunabilir. MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazları suda bulunabilecek bu tür kimyasalları arındırarak size en ideal suyu sunar. Bu kimyasal bileşenler şunlardır:

 • Metal iyonları
 • Sulu tuzlar
 • Florür
 • Arsenik
 • Radyum
 • Sülfat
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Nitrat
 • Fosfor
 • Potasyum

“Akıllı” Su Arıtma Cihazı

MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazına “akıllı” denmesinin bir nedeni var. MIATO ürünleri sahip olduğu sistem sayesinde ilk çalıştırıldığı andan itibaren sizin su tüketim alışkanlıklarınızı analiz ederek performansını ihtiyaç doğrultusunda optimize eder. Bu da filtre kullanımını etkileyeceği için filtre ömrü de uzamış olur.

Daha Az Miktarda Atık Su

Zararlı kimyasal bileşenlerden mikroorganizmalardan ve atık maddelerden arınan su üretilirken, kirli su başka atık su haznesinde birikir. MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı piyasadaki diğer su arıtma cihazlarıyla kıyaslandığında çok daha az miktarda atık su üretir ve dolayısıyla tasarruf yapmanızı sağlar.

Tüm bu saydığımız nedenler ve uygun maliyetli olması gibi pek çok sebepten dolayı musluk suyu nasıl arıtılır? Diye düşünenler için en uygun yöntem, eviniz için en iyi su arıtma cihazı olan MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazını kullanarak suyunuzun kalitesini ve tadını artırmaktır.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet