Blog

8 Nisan 2021

Oksijenli Su Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Pek çok kişinin hayatında mutlaka bir yerden duymuş olduğu oksijenli su nedir? Kimyasal adı ile hidrojen peroksit olan oksijenli su, H2O2 formülüne sahip bir bileşiktir. H-O-O-H şeklinde bir moleküler yapısı vardır.

Suya göre daha düşük ısıda donar ve daha yüksek ısıda kaynar. Sudan biraz daha akışkan olan oksijenli su, konsantre hali ile çok soluk mavidir. Seyreltildiğinde rengi tamamen şeffaflaşır.

Konsantre hidrojen peroksit, reaktif oksijen içerir. Bu haliyle roket mühendisliğinde itici gaz olarak kullanılır. Molekülün şeklini belirleyen bağ, oksijenler arasındaki bağdır. Oksijenli su ışıkta düşük bir hızla ayrışır. Bu nedenle koyu renkli bir şişede saklanır.

Zayıf asidik bir çözelti ile depolanan hidrojen peroksit, insan vücudu da dahil olmak üzere birçok biyolojik sistemde bulunur. Hidrojen peroksiti ayrıştıran enzimlere peroksidaz veya peroksit redüktaz (indirgeme reaksiyonunu hızlandıran peroksit) denir.

Oksijenli Su Nedir, Nerelerde Kullanılır?

hidrojen peroksit şişesi

Hidrojen peroksit molekülü sıvı haldedir ve suya homojen şekilde karışır. Eczanelerden ağırlıkça yüzde 3 ve yüzde 6 konsantrasyonlarda temin edilebilir. Oksijenli suyun kullanım alanları arasında aşağıdaki yöntemler vardır:

Ağartma

Dünyadaki oksijenli su üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı hamur ve kağıt ağartma için kullanılır. Ağartıcı özelliğinden faydalanmak için çamaşır deterjanlarının içeriğine, sodyumun bileşik tuzu olarak eklenir.

Bazı deterjan markalarında kullanılan aktif bileşenler suda çözündüğünde hidrojen peroksit ortaya çıkar. Bu ağartıcı maddeler 60°C üzerinde etkin oldukları için daha düşük sıcaklıklarda ağartma aktivatörleri ile birlikte kullanılarak etkin olması sağlanır.

Dezenfektan

Hidrojen peroksit, çeşitli yüzey sterilizasyonları için kullanılır. Bunun yanı sıra cerrahi aletler ve oda sterilizasyonunda buhar olarak kullanılabilir. Oksijenli su geniş spektrumlu etki alanına sahiptir. Virüs, maya, bakteri ve sporlarına karşı oldukça etkilidir.

sprey temizleyici ile yüzey temizleyen eldivenli eller

Hidrojen peroksitin bozunmasından su ve oksijen ürünleri çıkar. Bu ürünler antimikrobik ajan olarak kabul edilmiş ve FDA tarafından onaylanmıştır. Kontakt lens gibi dezenfekte edilip izole şekilde saklanması gereken kişisel eşyalar da aksi belirtilen bir uyarı olmadığı sürece hidrojen peroksit bazlı solüsyonlarda bekletilebilir. Oksijenli su, akne tedavilerinde de kullanılabilir.

Leke Temizlenmesi

Hidrojen peroksit, kanla reaksiyona giren bir ağartıcıdır. Bu nedenle taze kan lekesinde bir ya da daha fazla uygulamada lekeyi ağarttığı görülür. Uygulamadan yaklaşık iki dakika sonra lekenin bulunduğu bölgenin iyice silinmesi gerekir.

Saç Beyazlatma

Saçın doğal renginin açılmasında sulu amonyak ile karıştırılmış seyreltik hidrojen peroksit kullanılır. Kimyasalın ağartma reaksiyonu, peroksitten dolayıdır.

Hidrojen peroksit diş beyazlatmasında da sıkça kullanılan bir çözeltidir. Beyazlatıcı diş macunlarında da bulunabilir. Dişin daha açık renge dönüşmesi, minedeki renkli pigmentlerin oksitlenmesi ile gerçekleşir. Oksijenli su, kabartma tozu ile karıştırılarak ev yapımı diş macunu yapılabilir.

Yapıştırıcı

Ester adı verilen kimyasal yapıdaki organik bileşiklerin bazıları ile reaksiyona giren hidrojen peroksit, kimyasal ışıldama (kemilüminesans) üretir. Bu tip kimyasal parıldamayı, ışıldayan çubuklarda görmek mümkündür.

Bitki Bakımı

çiçek sulama solüsyonu hazırlayan kadın

Tarımla ile uğraşan kişilerin bir kısmı, sulama solüsyonlarında oksijenli su çözeltisinin kullanılmasının daha verimli toprak elde edilmesinde avantajlı olduğunu söylerler. Oksijenli su çözeltilerinin, oksijen eksikliği ile hücresel kök ölümüne neden olan zararlıları uzaklaştırmaya yaradığını savunurlar.

Kök hücrelerini tedavi etmeye yardımcı olan oksijenin serbest bırakılması dolayısı ile oksijenli su çözeltisi sıkça kullanılır.

Su Ürünleri

Hidrojen peroksit çözeltisi, su ürünleri yetiştirilirken bazı mikropların sebep olduğu ölümleri kontrol etmek amacıyla kullanılır. Tatlı su alabalıklarında çeşitli hastalıkları iyileştiren oksijenli su çözeltisi, balık kültürcüleri tarafından sıkça kullanılır. Çeşitli katalizörlere maruz kalarak ayrışan oksijenin kaynağı hidrojen peroksittir.

Oksijenli Su Tedavisi

pamuk ve şişede su

Oksijenli su nedir ve genel anlamda ne amaçla kullanılır, artık biliyorsunuz. Peki oksijenli suyun tedaviye yardımcı olma misyonu var mıdır?

Alternatif tıp yöntemleri arasında bulunduğu söylenen oksijenli su uygulamaları sağlık açısından uygunluk taşımaz. Değişen sağlık yönetmeliklerine göre başka bir formu yayınlanmadıkça yüzde 5 gibi düşük konsantrasyonlarda oksijenli su yaygın olarak bulunur.

Bu çözeltinin tıbbi kullanım amacıyla satın alınması yasaldır. Reçetesiz satılan peroksitlerin hiçbirisi yutulmaz. Daha yüksek konsantrasyonlar tehlikeli kabul edilir. Yüksek konsantrasyonlarda hidrojen peroksit agresif bir oksitleyici halinde bulunur ve insan cildi dahil birçok yüzeyi aşındırır.

Çok hızlı tepkime vererek şiddetli reaksiyon gösterecek başka kimyasallar ile bir araya geldiğinde tehlikeli olabilir. Oksijenli su serin, kuru bir ortamda saklanmalıdır.
Oksijenli suyun çeşitli derişimlerde hazırlanarak alternatif tıpta kullanım denemeleri yapılsa da bu oldukça tehlikelidir.

Alternatif tıp pratisyenleri, bazı hastalıkların giderilmesi ya da hastalıklara karşı daha dirençli olmak üzere hidrojen peroksit kullanımını savunurlar.

Bu yöntemlerin, hastalıkları tedavi ettiğine ya da herhangi bir duruma etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Hatta istenmeyen sonuçlara yol açan uygulamalarla karşılaşılmıştır.
Uygulamalarda ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla günlük olarak hidrojen peroksit tüketimi sağlanır.

Bu yöntemin kullanılmasında iki hipotez vardır: Hidrojen peroksit, enfeksiyonla savaşmak için vücut tarafından doğal olarak üretilir, bu nedenle dışarıdan verilmesi de hidrojen peroksit konsantrasyonunu artırır ve güçlendirir.

İkincisi, insan patojenleri oksijence zengin ortamda yaşayamaz. Hidrojen peroksitin içilmesi ya da damara enjekte edilmesinin vücut içindeki oksijen seviyelerini artırarak bağışıklık tepkisini taklit ettiği ve hastalıkları öldürdüğüne inanılır.

Bu inanış, uygulamanın ozon ve hiperbarik oksijen tedavisi gibi oksijen bazlı tedavilerle benzer bir uygulama olduğu algısını yaratır. Ancak hidrojen peroksit ile yapılan tedavinin etkinliği ve güvenliği bilimsel açıdan sorgulanmalıdır.

Oksijenli Su İçilebilir Mi?

bardağa doldurulan su

Oksijenli suyun hücreye fazladan oksijen girişi sağlayarak tedavi ettiğine dair bilimsel ve desteklenmiş bir kanıt yoktur. Normal solunumla elde edilebilen oksijen miktarı, vücut için yeterlidir.

Dışarıdan ekstra verilecek oksijen, solunum ile alınandan çok daha azdır. Kanser hücrelerinin etrafında bulunan oksijenin seviyesini yükseltmek (tümör hipoksisi) için uygulanan bu tür tedaviler de bilimsel olarak desteklenmemiştir.

Hücrenin fagosit ismi verilen ve hastalık oluşturan mikropları yutmasının ardından vücut hidrojen peroksit üreterek bu patojenleri yok eder. Peroksit, patojen için olduğu kadar hücre için de toksiktir. Bu nedenle fagozom olarak isimlendirilen özel bir bölmede tutulur ve vücut tarafından kontrollü salınır.

Evde kullanılan düşük konsantrasyonlardaki oksijenli suyun içilmesi durumunda alınan hidrojen peroksit dozu karın ağrısı, kusma ve ishale ek olarak ağız, göz, boğaz ve karında tahrişe ve kabarıklığa neden olabilir. Damar içine verilen oksijenli su enjeksiyonu birkaç ölüm vakasıyla ilişkilendirilmiştir.

Hastalıklarla ilgili uluslararası dernekler hidrojen peroksidin güvenli, etkili ya da yararlı bir tedavi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını belirtir. Ayrıca %10’un üzerinde buharının solunması da akciğerlerde ciddi iritasyona neden olabilir.

Buharların tehlikeli konsantrasyonlarına maruz kalınma riskinin bulunduğu iş yerlerinde, hidrojen peroksit için sürekli monitör kullanılması önem taşır.

Sağlıklı İçme Suyu İçin Miato Kullanın

bardağına çeşmeden artırılmış su dolduran kadın elleri

Oksijenli su nedir, ne için kullanılır, içilir mi gibi soruların yanıtını verdik. O halde sağlıklı bir içme suyu için en büyük ihtiyacın ne olduğu konusuna gelebiliriz.

Şehirlerdeki şebeke sularında tortular, çeşitli partiküller, ağır metaller, klor gibi kimyasallar, çeşitli bakterilerle birlikte başka mikroorganizmalar ve kireç bulunur. Sağlıklı olan ideal içme suyu tüm bu maddelerden arındırılmış olmalıdır.

Musluk suları da çeşitli yöntemlerle arıtılabilir. Mineral açıdan dengeli suyun asit – baz oranı, pH=7 seviyesindedir. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan ideal suyu rahatlıkla içebilirsiniz. Her gün belirli miktarlarda su içmek oldukça sağlıklıdır. Eğer su içmeyi unutuyorsanız su içmeyi hatırlatan uygulamalar kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için arıtılmış su içilmesi çok büyük önem taşır. Miato ile temizlenmiş sular, sağlığa zararlı maddelerden arındırılmış sulardır. Siz de sağlıklı ve temizliğinden şüphe duymayacağınız bir içme suyu kullanmak istiyorsanız Miato ile hemen şimdi tanışmalısınız.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet