22 Temmuz 2020

En Çok Merak Edilen Soruyu Yanıtlıyoruz: Saf Su Nedir?

Yaşamın sürdürülebilmesi için büyük bir önem taşıyan su, yapısına ve farklı kullanım alanlarına göre farklı türlere sahip. Bunlardan biri olan saf su nedir, ne işe yarar, içilebilir mi gibi soruların yanıtları da pek çok kişinin merak ettiği konulardan.

Çünkü kimi zaman marketlerde kimi zaman başka tesislerde rastladığımız saf suyun bu denli ulaşılabilir olması kimi zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu da saf suyun hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmeyi gerektiriyor.

Eğer siz de saf su hakkındaki gerçekleri görmek, ne işinize yarayabileceği ile ilgili fikir sahibi olmak ve sağlıklı su tüketiminde saf suyun yeri olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, ideal içme suyuna ulaşmanızı sağlayan MIATO’nun bir araya getirdiği bilgileri incelemenizi öneririz.

Saf Su Nedir?

Elinde şişelerle saf su ölçümü yapmaya hazırlanan birisi

Bildiğiniz üzere su arıtma cihazları, musluk suyunuzun arıtılarak kalitesinin artırılmasını ve içilebilir hale gelmesini amaçlamaktadır. Birtakım arıtma işlemlerinden sonra arıtılmış su tüketmenizi sağlayan su arıtma cihazlarının saf su ürettiğine dair bir inanış da vardır. Fakat arıtılmış su ile saf suyun aynı tür su olmadığını başta belirtmemiz gerekiyor.

Distile su ya da damıtılmış su olarak da anılan saf su nedir sorusuna ise yapısındaki tüm organik ve inorganik maddelerden arındırılmış, damıtık sudur şeklinde yanıt vermek yanlış olmayacaktır. Arıtılmış sudan çok farklı olan saf su, normal içme suyu gibi renksiz ve kokusuzdur. Ayrıca tadı da olmayan saf suyun iletkenliği ise sıfırdır.

Yapısında herhangi bir mineral ve organik madde bulunmayan saf suya deiyonize su dendiğine de rastlayabilmeniz mümkün. Deiyonize sistemi kullanılarak minerallerden arındırıldığı için bu şekilde anılan saf suyun aslında deiyonize sudan farklı bir madde olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Deiyonize su ise saf sudan daha saf haldeki bir su çeşidi şeklinde özetlenebilir.

İçme suyundan farklı olarak yalnızca içerisindeki kirleticilerin değil, minerallerin ve inorganik maddelerin de tamamen yok edilmesi için titiz bir filtrasyon sürecinden geçirilerek elde edilen saf su, pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. O halde dilerseniz gelin, saf suyun kullanım alanlarını ve içilebilirliği konusunu mercek altına alalım.

Saf Su Nasıl Elde Edilir?

Şişelerde saf su

Saf su nedir, artık biliyorsunuz. Peki saf su nasıl elde edilir? Doğada bulunan bir madde midir? Hemen yanıtlayalım. Hayır, saf su doğada kendi halinde bulunmaz. Her ne kadar yağmur suyu ile aynı olduğu düşünülse de saf su ile yağmur suyu arasında farklılıklar vardır.

Saf su elde etmek için filtrasyon, iyon değişimi, damıtma gibi süreçleri uygulamak gerekmektedir. Tamamen endüstriyel veya laboratuvar ortamlarda insan eliyle elde edilebilen saf su, yapay bir su çeşidi olarak da düşünülebilir.

Saf Su Ne İçin Kullanılır?

Aküye su dolduran el

Başta da belirttiğimiz gibi saf suyu marketlerde, petrol istasyonlarında ve daha pek çok yerde satışa sunulmuş halde bulabilmeniz mümkün. Çünkü gerçekten de çok sayıda kullanım alanına sahip. Bunlara örnek olarak aşağıdaki maddeleri verebiliriz:

  • Laboratuvarlarda yürütülen hemen her çalışmada saf su kullanımına başvurulur.

  • Buna benzer şekilde tıp alanında ve ilaç sektöründe de yine saf su kullanılmaktadır.

  • Kimya ve makine endüstrilerinde de kullanılan saf su, özellikle plastik üretiminde, iklimlendirme sistemlerinde ve kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilen bir maddedir.

  • İçecek sanayisinde meyve sularının konsantre edilmesinde de yine saf su kullanılabilmektedir. Saf su ile sulandırılarak konsantre hale getirilen meyve suları, aromaları bozulmadan uzun bir raf ömrüne sahip olabilmektedir.

  • Diğer yandan günlük hayatta da kendine yer edinen saf su; otomobillerin akülerinde ve oto yıkama hizmeti verilen tesislerde de kullanılmaktadır. Ayrıca akvaryumlarda, buharlı ütülerde, nemlendirici cihazlarında ve temizlik alanında da yine saf su kullanımına şahit olabilirsiniz.

  • Öte yandan yine otomotiv sektöründe rastladığımız saf su, antifiriz gibi kimyasal ürünlerin kalitesini artırmak için de kullanılmaktadır.

  • Tüm bunlara ek olarak, içme suyunun bulunmadığı veya çok kirli olduğu yerlerde saf suyun içme suyu olarak kullanıldığı da görülmektedir. Canlıların tüketmesi için en iyi seçenek olmasa da Afrika kıtasında yer alan ve su bulmakta güçlük çeken ülkelerde içme suyuna alternatif olarak saf suyun tüketildiği örneklere rastlanabiliyor.

Saf Su İçmek Faydalı Mı?

Bardağa su doldurmak

Saf su nedir, kullanım alanları nelerdir sorularına yanıt bulduğumuza göre saf su tükettiğinizde ne gibi sonuçları olabileceğini tartışmaya açabiliriz. Öncelikle su üretici markaların reklamlarında belirttiği “saf su” ifadesinin, aslında sözünü ettiğimiz saf su kastını taşımadığını vurgulamamız gerekiyor.

Bu ifade, insanlarda kafa karışıklığına yol açmakla birlikte saf suyun tüketilebilir bir içecek olduğu algısı da yaratıyor. Oysa ki saf su, su kıtlığı bulunduğu durumlarda hayatı sürdürebilmek için bir alternatif olarak kullanılsa da içmek için çok elverişli bir seçenek de değildir.

Çünkü içerisindeki tüm organik ve inorganik maddeler belli bir sürecin ardından yok edilmiştir. Dolayısıyla saf suyun zorunlu olmadığı haller dışında yalnızca endüstriyel amaçlarla kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ek olarak, saf su içmenin vücuda herhangi bir faydası olmayacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Saf Su İçmek Tehlikeli Mi?

Su dolu bardağı tutan adam

Saf su içmenin herhangi bir faydası yok, ancak zararları söz konusu olabilir. Daha önce insan eliyle üretilen bir madde olduğunu belirttiğimiz saf su, hipotonik özellik gösterebilmektedir. Bu doğrultuda, içildiği zaman hücre ile temas ettiğinde hücreyi şişirip patlatma olasılığı bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca vücuttaki elektrolit dengesini bozabileceğinden ileri boyutlarda su zehirlenmesine yol açabileceğini de göz ardı etmemeniz yararınıza olacaktır. Öte yandan kaliteli bir içme suyu, kemik ve diş gelişimi için kritik bir önem taşımaktadır; ancak saf su içerisinde vücut için faydalı herhangi bir madde bulunmadığı için kemik ve diş gelişimi de sekteye uğrayabilecektir.

Tüm bu bilgiler ışığında, saf su yerine mümkün olduğunda arıtılmış, temiz ve kaliteli su tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Evinizde ideal içme suyu için MIATO’yu tercih ederek siz de sağlıklı su tüketmenin keyfine varabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart