Blog

17 Şubat 2021

Düzenli Olarak Sıcak Su İçmenin Faydaları

Su, yaşamın her anında ve her canlı için elzem. Yeterince su içmek kas, eklem ve cilt dokusunu destekleyerek daha genç görünmenin veya geç yaşlanmanın etkeni olarak sağlığı destekliyor. Peki suyu nasıl bir ısıda içmek gerekiyor? Sıcak su içmenin faydaları var mı?

Yüzyıllar boyunca metabolizmayı hızlandırmak amacıyla kullanılan sıcak su içme yöntemleri ile günümüz bilimsel verilerini birleştirerek sıcak su içmek faydalı mı, değil mi sorusunu içeriğimizi okuduktan sonra kendiniz yanıtlayabileceksiniz.

Sıcak Suyun Sağlık Üzerindeki Etkileri

Herkesin bildiği üzere her gün ortalama 2 litre kadar sıvı tüketmek vücut sağlığı için kritik önem taşıyor. Tüm organlar ve yaşamsal faaliyetler için gereken su da yaşamın vazgeçilemez kaynağı. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus kullanılan suyun kalitesi.

İçmek için kullanılan her su kaliteli midir? İçme suyu parametreleri nedir, ne değildir bilinmesi gerekiyor. Zira içinde virüs, parazit ve daha pek çok gözle görülmeyen madde bulunması söz konusu olabiliyor.

kaynar su ve buhar

Her ne kadar su arıtma ve dağıtım komplekslerinde içme suyu elde ederken sağlık için tehlike oluşturabilecek maddelerden kurtulmak amacıyla bir dizi dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriliyor olsa da su kalitesinden emin olmak için bunlar yeterli olmuyor. Hatta asırlardır kaynamış soğutulmuş veya ılıtılmış su kullanılmasının en önemli nedeni de suyun zararlı maddelerden tamamen arıtıldığından emin olma ihtiyacı.

Bilimsel çalışmalar da 25 derecenin üzerinde içilen suyun vücuda daha fazla fayda sağladığını gösteriyor. Yani ılık/sıcak su tüketmek, sağlığa faydalı olması nedeniyle gerekli görülüyor. Buradan yola çıkılarak günümüze kadar gelen bazı gelenekler de atalarımızın bu gerçeği zaten bildiklerini gösteriyor.

İnsanlığın en eski toplumlarından biri olan Çin’de yemeklerle birlikte çay içilmesi, bu geleneğe bir örnek olarak gösterilebilir. Dünyanın pek çok yerinde ılık veya sıcak halde tüketilen su için birtakım önemli noktalara değinmekte fayda var. Örneğin aşırı sıcak veya soğuk su içmekten sakınmak gerekiyor. Hem boğaz hem de dişler için kaynar su teması yanmaya neden olacağı için suyun kontrollü bir ısıda içilmesi önemli.

Sıcak Su İçmenin Faydaları

Her sene ağırlığının beş katı su tüketen insanoğlu için su içmek, yemek yemekten de önce gelen bir ihtiyaç. İçme suyunu soğuk da tüketebilirsiniz, fakat sıcak su içmenin sayısız olumlu etkisi bulunuyor. İşte sıcak suyun vücuda faydaları…

sıcak su içen kadın

Sindirime Yardımcı Olur

Her gün düzenli olarak içilen sıcak su, sindirim sisteminin harekete geçmesini sağlayarak kabızlık riskini azaltıyor. Zira mideye inen ılık su, yiyecekleri soğuk suya nazaran daha hızlı parçalayabiliyor. Bu nedenle sabah hazımsızlığı yaşayan birçok insan mide bulantısını yatıştırmak için güne çay ile başlamayı tercih ediyor.

Vücudunuzda Detoks Etkisi Yapar

Sıcak su, özellikle terlerken ve idrar yaparken vücuttan daha fazla miktarda toksin atılmasına önayak oluyor. Bu doğrultuda, sıcak içeceği tükettikçe vücut ısısı yükseliyor ve bu da terlemeye yol açarak vücutta detoks etkisi yaratıyor.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Özellikle gribal enfeksiyonlarda yeteri kadar su içmek semptomların tedavisine yardımcı olmasıyla biliniyor. Ancak sıcak su, kan dolaşımını hızlandırdığı için bu açıdan daha da etkili olabiliyor. Vazodilatör etkisi ile hücrelere fayda sağlayan sıcak su, kan damarlarını genişletebildiği için kan akışını artırabiliyor.

Ağrıyı Hafifletir

Menstrual krampları olan kadınların çoğu ağrıyı hafifletmek için karnına sıcak su uygulaması yapıyor. Ayrıca ağrılı dönemlerde vücudu rahatlatan ılık/sıcak su tüketimi, krampların hafiflemesine yardımcı oluyor. Karın ağrısı veya mide ağrısı hissettiğinizde hazırladığınız 25 derece üzeri suyu tüketerek rahatlayabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermenize yardımcı olabilecek birçok yiyecek bulunuyor, ancak sıcak su içmenin bu konudaki etkileri inanılmaz. Bol bol ılık su içmek tokluk hissi yaratıyor ve dolayısıyla daha az gıda tüketimi yapılmasını sağlıyor. Üstelik sıcak su sayesinde vücut ısısı yükseliyor ve böylece metabolizma hızı artarak daha fazla kalori yakılmasına önayak oluyor.

Akalazya Semptomlarını Hafifletir

Yiyecek veya içeceklerin yemek borusundan mideye geçmesini zorlaştıran nadir bir hastalık olarak bilinen akalazya hastalığında ılık su tüketmek fayda sağlıyor. Lokmanın yemek borusundan mideye inmediğini düşündüğü için sıkışıklık hisseden ve stres yaşayan insanların yutma güçlüğünü ortadan kaldırmak için destekleyici olarak sıcak su tüketimi öneriliyor.

Cildi Nemlendirir

cildine dokunarak gülümseyen gözleri kapalı kadın

Susuzluk; cildinizin kurumasına, gerginleşmesine ve pul pul olmasına neden oluyor. Kuru cilt kırışmaya daha yatkın olduğu için de sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için her gün düzenli olarak ılık su içmek gerekiyor.

Stresi Azaltır

Stresin vücudun hemen her bölgesini etkileyen ve pek çok rahatsızlığa yol açabilen etkileri bulunuyor. Sıcak suyun ruh haline iyi gelen ve psikolojiyi rahatlatan bir özelliği olduğu ise bilimsel bir veri olarak değerlendiriliyor. İnsanların çay veya kahvesiz gün geçirmek istemeyişinin ardında da sadece kafein miktarı değil, sıcak bir içecek tüketiminin olumlu etkileri de bulunuyor.

Sıcak Su İçmenin Zararları

Sıcak su içmenin faydaları yanında elbette yaşa ve vücut özelliklerine bağlı olarak olumsuz etkileri de söz konusu olabiliyor. Aşırı sıcak su tüketimi, idrar söktürücü özelliği etkisi nedeniyle sık sık idrara çıkmaya yol açabiliyor. Bu da kimi zaman rahatsız edici olabiliyor.

Aç karnına gereğinden fazla sıcak su içmek ise mide şişkinliğine yol açarak iştahsızlık yaratabiliyor. Kaynar su tüketmek de ağız ve yemek borusunu tahriş edebileceği için bu anlamda dikkatli olunmasında fayda var. İçilebilecek kıvamda ılık ve kaliteli su tüketerek aşırılıkların neden olabileceği zararların önüne geçebilirsiniz.

Kaliteli içme suyu için ise evinizde MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı kullanmanızı öneriyoruz.

 

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet