11 Kasım 2020

Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su Faydalı Mıdır?

Alternatif tıp yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olan sirkenin adeta bir şifa kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Yalnızca sağlıklı bir vücuda sahip olmak için değil ev temizliğinde ve cilt bakımında da kullanılan sirkenin faydalı özelliklerinden çok uzun yıllardan beri yararlanılmaktadır. Uzmanlar tarafından sirkenin yalın halde değil sulandırılarak ya da bir içecek ile birlikte karıştırılarak içilmesi önerilmektedir. Peki bu haliyle de sağlıklı özelliklerinden herhangi bir şey kaybetmeyen sirkeli su içmek ne işe yarar?

Çok eski zamanlardan beri birçok insan tarafından bilinen ve faydalı özellikleri ile kullanımına başvurulan sirkenin antibiyotik yerine içilmesinden yemekleri lezzetlendirmeye kadar pek çok faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcıları için lezzetli ve sağlıklı su üreten MIATO su arıtma cihazları olarak bu içeriğimizde sizler için sirkeli suyun faydalı olup olmadığına değinerek sirkeli su içmek ne işe yarar sorusunu detaylı bir biçimde ele alacağız.

Sirkeli Su Faydalı Mıdır?

elmaların yanında sirkeli su
Pek çoğumuzun mutfağında bulunan sirkenin insan sağlığı için birçok anlamda faydalı bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Normalde ekşi bir tadı olan fakat su ile karıştırıldığında hem yumuşayan hem de faydalı etkisini kaybetmeyen sirke bu sayede çok daha kolay içilebilir bir forma da ulaşmış oluyor. Kullanıldığı yemekleri hem daha lezzetli hem de sağlıklı bir hale getiren sirke, kullanım alanı oldukça geniş bir antiseptik olarak karşımıza çıkıyor. Sirkeli suyu da uzun yıllardan beri şifa kaynağı bir besin olarak kullanılmaya devam ediliyor. Peki sirkeli su içmek ne işe yarar?

Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar?

Sirkeli su içmek ne işe yarar sorusunu iltihap, ülser ya da boğaz ağrısı gibi pek çok çeşitli hastalığın tedavisi sırasında işe yarayan bir şifa kaynağıdır şeklinde yanıtlayabiliriz. İşte sirkeli suyun birbirinden önemli faydaları…

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

spor yapan kadın
Sirkeli suyun içerisinde pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Faydalı içeriği ile sirkeli su, kilo vermek isteyen ya da diyet yapan kişiler üzerinde son derece etkili bir içecektir. Yalnız sirkeli su tüketildiğinde vücutta herhangi bir değişikliğin meydana gelmesi zor olsa da özellikle düzenli yapılan kas ve vücut egzersizleriyle desteklendiği takdirde sirkeli su tüketiminin faydalı olduğu söyleyebiliriz.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sirkeli suyun grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleyici bir etkisi de bulunur. Özellikle kış aylarında görünen bu hastalıklara karşı vücutta yüksek bir direnç oluşturmaya yardımcı olan sirkeli su, hastalığa yakalanma riskini en az indirmesinin yanı sıra çok daha kısa sürede atlatılmasına da yardımcı olur.

3. Kanser Riskini Azaltır

el ele tutuşmuş insanlar
Sirkeli su içmek ne işe yarar sorusunun belki de en önemli cevabı kanser riskini azaltıcı etkisinin bulunmasıdır. Sirkenin içerisindeki antioksidan özellikli besinler vücuttaki iyi huylu hücrelerin çoğalmasını desteklerken tümörlü hücre oluşumunu da engeller. Bu nedenle sirke suyunun kanserin önüne geçemese de olası riskleri azalttığını ve DNA yapısını korumaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak yapılan araştırmalar da sirke suyunun kanser riskini azalttığı yönünde.

4. Karaciğerleri Temizler

Karaciğer problemleri ile mücadele eden kişilerin de imdadına yetişen sirkeli su, antioksidan özelliği ile karaciğerleri temizlemesinin yanı sıra daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sigara alışkanlığı
bulunan ya da zararlı beslenen kişiler için sirkeli su bu özelliği ile çok faydalı bir içecektir.

5. Cilt Bariyerini Güçlendirir

aynada kendine bakan kadın

Yazımızın bu bölümüne kadar sirkeli su içmek ne işe yarar sorusunu yanıtlarken hep iç hastalıklara karşı sağladığı faydalardan bahsettik. Fakat aslında sirkeli su, birçok insan için çok değerli olan cilt bakımı konusunda da yararlıdır. Faydaları saymakla bitmeyen sirkeli su, içerisinde bulunan mineraller ile çeşitli sebeplerden dolayı zayıflamış olan cilt bariyerini güçlendirir. Bu sayede daha genç görünen, kırışıklıklardan arınmış ve ışıltı kazanmış bir cilt ortaya çıkar.

6. Sindirim Sistemini Düzenler

İçerisindeki pektin olarak da adlandırılan lifler sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek hastalıkları önlemeye yardımcı olan sirkeli su, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ya da ishal gibi hayat kalitesini düşüren hastalıklara karşı etkili sonuçlar doğurur. Ayrıca hazımsızlığı da gidermesiyle bilinen sirkeli su, bağırsak problemi yaşayan kişiler için vazgeçilmez bir şifa kaynağıdır.

7. Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Faydalıdır

gülen adam
Sirkeli su içmek ne işe yarar konusuna değinmişken ağız ve diş sağlığı için faydalarına da bakalım. İçerisinde yer alan mineraller ile diş ve diş eti hastalıklarını iyileştirmede çok etkili bir doğal ilaç olan sirkeli su, özellikle diş iltihaplarını çok kısa bir süre içerisinde gidermektedir. Bu yönüyle diş iltihabı bulunan kişiler sirkeli suyu ağız gargarası olarak da kullanabilirler.Ayrıca sirkeli suyun diş etlerinde bakteri birikmesi nedeniyle oluşan ağız kokularını engellediği de bilinen bir gerçektir.

8. Kalbe İyi Gelir

Sirkeli suyun düzenli tüketildiğinde kolesterolü ve kan basıncını düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltan sirke kalbe de iyi gelir.

9. Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

yatarak midesini tutan kadın
Sirkeli su, mide problemi yaşayan kişilerde sıklıkla görülen ekşimeleri hafifletirken mideyi rahatlatmaya da yardımcı olmaktadır.

10. Yaraları İyileştirir

Düzenli tüketildiği takdirde vücutta yara almış bölgeleri de onaran sirkeli su, güneş sonrası yanıklara ve kızarıklıklara da iyi gelmektedir. Bunun için sirkeli suyu içebileceğiniz gibi küçük bir pamuğun üzerine damlatarak yaralarınızın üzerine de sürebilirsiniz. Bu sayede daha kısa süreli sonuç alabilirsiniz.

Sirkeli su içmek ne işe yarar sorusunu yanıtlarken vücudun birçok bölgesi için sağladığı faydaları çok geniş bir yelpazede incelemiş olduk. Her ne kadar sirke kendi başına da faydalı bir besin kaynağı olsa bile seyreltildiği suyun kalitesi de çok büyük bir önem arz eder.

Vücudun işleyişini bozmayacak sağlıklı su ile karıştırılarak içildiği takdirde sirkeli suyun sağladığı faydanın çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak fazla tüketilmesi durumunda sirkeli suyun vücuda zararlı etkileri bulunabileceğini de belirtmekte fayda var.

Sirkeli su karışımınızı kirlerinden arındırılması sırasında lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiş sağlıklı su ile hazırlamak isterseniz, MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazından faydalanabilirsiniz.

Su arıtma sistemleri ile ilgili merak ettikleriniz varsa  Merakınızı Gideriyoruz: Su Arıtma Sistemleri Ne Kadar Sağlıklı? başlıklı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

 

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet