28 Ekim 2020

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Şüphesiz ki dünyamızda su, saflık, duruluk ve temizliğin yegane sembolü. Doğanın cömertçe bağışladığı su elementi, neredeyse bütün canlıların en az oksijen kadar büyük bir ihtiyacı. Ne kadar uç örnekler olursa olsun, su, canlıları bir araya getiren ortak bir nokta.

Örneğin, tek bir bitkinin yağan yağmur suyu sayesinde topraktan dışarı çıkıp güneşe doğru dönmesinden tutun, dünyadaki herhangi bir insanın sabah kalktığında bir bardak su içmesine kadar hayati bir ihtiyaç su. Doğa bizlere suyu, birçok su kaynağı aracılığıyla sunuyor ve bu kaynakları su döngüsü sayesinde koruyup canlılara ulaştırıyor.

Suyun saflık ve temizlik sembolü olduğundan bahsettik ancak günümüzde şehirleşme ve nüfus artışı beraberinde su kirliliğini ve içilebilir temiz su miktarında azalma gibi olumsuz etkilere yol açıyor. Suyun sağlığa etkileri de saymakla bitmez. Dolayısıyla insanlar da bu sorunlara teknolojik açılardan çözüm üretme arayışında.

Bulunan ve günlük hayatımızda gerek işyerlerinde gerekse evlerde karşılaştığımız teknolojik çözümlerden birisi su arıtma cihazı. Bu teknoloji kirli ve eski borulardan akan musluk suyunu, bakteri ve zararlı maddelerden arındırarak herkesin elinin altında temiz su bulunmasını sağlıyor.

Peki su arıtma cihazı prensipleri nelerdir? Gelin bu teknolojiye yakından bakalım.

Suyunuzun Güvenilir Kaynağı: Su Arıtma Cihazı Nedir?

su arıtma çeşmesi

Eğer şehirde yaşıyorsanız, büyük ihtimalle evinizin yakınlarında temiz ve doğal su kaynağı bulunmaz. Bu da demek oluyor ki şebeke suyu veya musluk suyu kullanıyorsunuz. Bu iki seçenek de maalesef kaliteli içme suyu anlamına gelmez.

Buna karşın, doğru su arıtma cihazı ile şebeke suyunun içerisinde bulunan gözle görülemeyecek kadar küçük mikroorganizmalar, bakteriler, sağlıksız parçacıklar ve olabilecek her türlü zararlı kimyasalı sudan ayrıştırabilmek mümkün. Su arıtma cihazları suyun arındırılması işlemini gerçekleştirirken filtrasyon, dezenfeksiyon, elektrodiyaliz ve ters osmoz gibi farklı teknolojik yöntemler kullanabilir.

Bu yöntemlerden en maliyeti en güvenilir ve maliyeti en uygun olanı ters osmoz sistemidir. Dezenfeksiyon işlemi için ise ozonlama ve ultraviyole ışın gibi yöntemlere başvurulabilir.

En Güvenilir ve En Uygun Su Arıtma İşlemi Ters Osmoz

su aritma cihazi ve cesmesi

Eğer biraz bile su arıtma cihazları hakkında bilgi edinmeye çalıştıysanız sanıyoruz ki karşınıza en çok çıkan kavramlardan biri ters osmoz sistemidir. Peki, ters osmoz sistemi nedir? Ters osmoz sistemi nasıl çalışır? Gelin biraz bunun üzerinde duralım. Su arıtmada oldukça yaygın olan ters osmoz sisteminin tüm dünyada en çok kullanılan son teknoloji su arıtma yöntemi olduğu söyleyebiliriz.

Geçmişte Amerika’da gemilerde deniz suyunu arıtmada kullanılan bu yöntemin, o zamanlarda teknolojinin yeterince gelişememiş olmasından dolayı maliyeti oldukça yüksekmiş. Bu da ters osmoz sisteminin ticarileşmesinin önüne geçmiş.

Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde ters osmoz sistemi ile çalışan su arıtma cihazları oldukça uygun fiyatlara sahip ve kolaylıkla bulmak mümkün. Aslına bakarsanız ters osmoz sistemi oldukça basit bir yöntemdir. Ters osmoz sistemi ile çalışan su arıtma cihazları musluğunuzdan akan suya osmotik basınç uygulayarak suyu, içme suyu ve atık su olarak ikiye ayrıştırır.

Ters osmoz sistemi ile arıtılan içme suyu, kendiniz ve sevdikleriniz için en sağlıklı suyu sunar. Su arıtma cihazının ayrıştırdığı atık su ise, şebeke suyunda bulunan tüm zararlı maddelerin biriktiği sudur. Yani buna suyunuzda bulunan kirin, kimyasalın ve mikroorganizmanın toplandığı yer diyebiliriz.

Su arıtma cihazları ne kadar atık su atar merak ediyorsanız bu konuda kaleme almış olduğumuz yazımızı incelemenizi öneririz.

Öyleyse kaliteli bir ters osmoz sisteminin arkasındaki baş rolü söylemekte fayda var; membran filtre. Membran filtreler yarı geçirgen bir zar sayesinde suyunuzu en güvenli şekilde filtrelemeye yardımcı olur.

Genel olarak su arıtma cihazı kavramı kafanızda oluşmaya başladıysa suyunuzu sağlıklı kılan bu teknoloji biraz daha yakından tanıyalım.

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensipleri

yeşilliklerin içinde cam bardağa su dolduruluyor

Su arıtma cihazlarının popülerliği gün geçtikçe artıyor. Kullanışlı ve sağlıklı olmaları elbette ki bunun en büyük nedeni. Cihazından memnun kalan kullanıcılar çevrelerindekilere de memnuniyetlerini dile getirerek su arıtma cihazlarının daha da yaygın hale gelmesini sağlıyorlar.

Su arıtma cihazlarının bu şekilde yaygın olması akıllarda su arıtma cihazı nasıl çalışır? Su arıtma cihazı prensipleri nelerdir? Gibi sorular yaratmakta. Biz de bu yazımızda su arıtma cihazı prensiplerini sizinle mercek altına almaya çalıştık.

Ters osmoz sistemine sahip bir su arıtma cihazı genel olarak 5 filtre ile çalışır.

Ön Filtre

Su arıtma sistemi göz önünde bulundurulduğunda, ilk aşamada ön filtre bulunur. Bu filtrenin işlevi suyu berraklaştırmaktır. Suyu berraklaştırma işlemini, musluk suyunda bulunan makro boyutlardaki pas tortu ve çamur gibi yabancı maddeleri ayrıştırarak gerçekleştirir. Çoğunlukla bu filtre 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir.

Aktif Karbon Blok Filtre

Ön filtre yardımıyla sudaki yabancı maddeler ayrıştırıldıktan sonra bu aşamada musluk suyunda bulunan kimyasallar arındırılır. Klor gibi bazı kimyasallar suya istenmeyen tat ve koku veren kimyasallar sudan uzaklaştırılarak daha temiz bir su diğer filtreleme işlemine hazır hale gelir.

Mikron Supun Filtre

Ön ve karbon filtrelerden geçen su, bu aşamada su içerisinde kalan yabancı ve oldukça küçük boyutlardaki partikülleri sudan ayrıştırır. Sonrasında su, ters osmoz sisteminin en önemli parçası olan membran filtreye gönderilir.

Membran Filtre

Membran filtre yarı geçirgen zarı sayesinde suda bulunan yararlı mineralleri korur ve zararlı kimyasalların geçişini engeller. Bu aşama sayesinde suyunuz ideal su kıvamına gelir.

Tatlandırıcı Filtre

Su arıtma cihazı çalışma prensipleri arasında sonuncu aşama tatlandırıcı filtre. Bu aşamada tam anlamıyla sağlıklı hale getirilen suyun aynı zamanda en lezzetli su haline gelmesi sağlanır. Bu da sağlıklı ve ideal suyunuzu keyifle içmeniz demek!

Bu yazımızda su arıtma cihazı nedir? Su arıtma cihazı çalışma prensipleri nelerdir? gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Tüm bu bilgiler ışığında dünyada ilk kez geliştirilen cam tanklı en iyi su arıtma cihazı olarak bizim tavsiyemiz MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı! Miato su arıtma cihazı ile içtiğiniz her yudumu güvenle, kana kana içebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet