22 Temmuz 2020

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Atık Su Atar?

Su arıtma cihazları kullanmaya başlamadan önce zihninizden geçen sorular arasında “su arıtma cihazları ne kadar atık su atar?” sorusunun da mutlaka yer aldığından eminiz.

Bunu düşünmeniz de gayet olağan. Çünkü su faturalarınızın hatırı sayılır bir kısmı, atık su bedelinden oluşmaktadır.

Üstelik atık su üretiminden dolayı su arıtma cihazı kullanmanın dezavantajlı olduğunu savunanlar dahi söz konusu olmaktadır.

Bu durumda kafanızda su arıtma cihazları ve atık su üretimine dair daha pek çok soru işareti olması elbette olağan.

Sağlıklı içme suyunun adresi olarak biz de bu konuda sizi doğru biçimde bilgilendirmek ve zihninizi netleştirmek istiyoruz.

Arıtma cihazları ve atık su hakkında tüm detaylar için içeriğimizin devamını incelemenizi tavsiye ederiz.

Madalyonun Diğer Yüzü: Su Arıtma Cihazı Ne Kadar Atık Su Atar?

Ellerini yıkayan birisi

Her şeyden önce atık su kavramını derinleştirmekte fayda var. Musluktan akan suyun kullanmadığınız kısmı, gider yoluyla evinizden veya iş yerinizden dışarı atılır. Atılan bu su, temel olarak atık su adını alır.

Su arıtma cihazları da içme suyunuzun kalitesini düşüren ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek bileşenleri temizledikten sonra gider aracılığıyla dışarı atar ve bu da yine atık su olarak adlandırılır.

Peki su arıtma cihazları ne kadar atık su atar?

Su arıtma cihazlarının ürettiği atık su miktarı ise bulunduğunuz bölgeye, şebeke suyunun karakteristiğine, suyun basıncına, kullandığınız pompaya ve kullanım alışkanlıklarınıza göre değişkenlik gösterir.

Yine de eski tip sıradan su arıtma cihazlarında atık su üretiminin ortalama ⅓ ile ¼ aralığında olduğunuz söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu da 1 su bardağı temiz su alabilmeniz için yaklaşık 3 ya da 4 su bardağı dolusu atık suyun tahliye edilmesi anlamına gelmektedir.

Hatta su arıtma cihazının bakımları periyodik olarak yapılmadığında ve filtre değişimi takip edilmediğinde atık su oranı katlanarak artmaktadır.

Dolayısıyla bu artış su faturanıza da yansımaktadır. Fakat gelişen teknolojiler bu oranı düşürmeyi mümkün kılmaktadır.

Evet, atık su üretimi azaltılabilir. Ancak bu konuya içeriğimizin biraz daha ileri bir başlığında değineceğiz. Dilerseniz şimdi su arıtma cihazlarının çalışma prensibine göre neden atık su ürettiğine mercek tutalım.

Su Arıtma Cihazları Neden Atık Su Üretir?

Çeşmeden akan su

Bu soruya en basit şekilde yanıt vermek için su arıtma cihazını bir insan vücuduna benzetebiliriz.

Bir insan vücudu, nasıl ki vücuda giren suyun içindeki yararlı bileşenleri süzüp kullanılmayacak kısmını ter ve idrar gibi yollarla dışarı atıyorsa, ters osmoz sisteme sahip su arıtma cihazları da benzer şekilde içme suyunuzu arıtırken geriye kalan kısmı tahliye ediyor.

Ters osmoz sistemi, dünyanın şimdiye kadar geliştirilmiş en etkili ve en uygun maliyetli su arıtma yöntemidir.

Dolayısıyla içtiğiniz suyun kullanılmayan kısmını atık su olarak dışarı atması, her ne kadar dezavantaj gibi algılansa da sistemin çalışma prensibini öğrendikten sonra gayet anlaşılası bir durumdur.

Öte yandan su arıtma cihazı kullanmasanız dahi musluk suyunuzda da atık su üretimi gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

Bu noktada atık su üretiminin öyle ya da böyle gerçekleşeceği sonucuna ulaşabilmek mümkün.

Fakat içeriğimizin daha önceki bölümlerinde de sözünü ettiğimiz gibi atık su üretimini düşürebilmek aslında sizin elinizde.

Peki ama nasıl?

Su arıtma cihazları ne kadar atık su üretir ve neden atık su üretir sorularına yanıt bulduğumuza göre artık bu oranları nasıl düşürebileceğinize odaklanabiliriz.

Eviniz için en uygun su arıtma cihazının hangisi olduğunu öğrenmek için ise buraya tıklamanız yeterli!

Atık Su Üretimi Nasıl Düşürülebilir?

 

Miato su arıtma ürünü

Geleneksel su arıtma cihazlarının ⅓ ila ¼ oranında atık su ürettiğini daha önce de belirtmiştik. Bu oranı düşürmenin de mümkün olabileceğini söylemiştik.

Ancak bunun için yeni teknolojilerle donatılmış MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı kullanmanız gerekmekte.

Çünkü MIATO su arıtma cihazlarında membran yüksek basınca maruz kalmadığından atık su üretimi diğer arıtma cihazlarına kıyasla %30 daha düşük olmaktadır.

Bu da MIATO’yu sıradan su arıtma cihazları ile karşılaştırdığımızda dünyanın en az atık suyu üretimini gerçekleştiren su arıtma sistemi haline getirmektedir.

Bunlara ek olarak MIATO’nun akıllı filtreleme sistemi, su tüketim alışkanlıklarınızı analiz ettiği ve gereksiz su ve enerji tüketimini önlediği için filtrelerinden kullanım ömrünü de uzatabilmektedir.

Dolayısıyla geleneksel tip su arıtma cihazlarına göre daha uzun aralıklarla filtre değişimine ihtiyaç duyan MIATO, her zaman düşük oranda atık su üretimi gerçekleştirmeyi de böylece garantilemiş oluyor.

Üstelik MIATO su arıtma cihazlarının sizin için tek artısı elbette bu değil. Cam tanklı bir cihaz olduğu için suyunuzu hijyenik bir şekilde muhafaza eden MIATO’nun cam tankını dilediğiniz zaman çıkartabilmeniz de mümkün.

Yerinden pratik bir şekilde çıkardıktan sonra yıkayıp temizleyeceğiniz cam tankı, daha sonra yine kendiniz yerine yerleştirebilirsiniz.

Her yönüyle eski tip su arıtma cihazlarından farklılaşan MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazını bu sayede bakım maliyetlerini de önemli ölçüde düşürmektedir.

Eğer siz de sizi düşünen ve anlayan bir su arıtma cihazı kullanmak istiyorsanız, son teknolojiye sahip MIATO akıllı su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet