27 Ekim 2020

Merakınızı Gideriyoruz: Su Arıtma Sistemleri Ne Kadar Sağlıklı?

Su arıtma sistemleri ne kadar sağlıklı? Sorusu son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Elbette her birey hayat kalitesini yükseltmek adına gündelik yaşamın vazgeçilmezi olan şeylerin en sağlıklısını tüketmeye çalışıyor ve sağlığını korumak için elinden geleni yapıyor.

Bu kimi zaman marketten satın alınan gıdaların içeriğine dikkat ederek, kimi zamansa ruh sağlığını kötü yönde etkileyen faktörlerden uzaklaşarak oluyor. Fakat çoğu zaman yaşamımızın en vazgeçilmez parçası olan şeyi unutuyoruz; su.

Sağlığımızı etkileyen başlıca unsurlardan bir tanesi su. İçtiğimiz suyun kalitesinin düşük veya sağlıksız olması vücudumuzda birçok sağlık problemine yol açabilir. Ancak musluk suyu, damacana suyu ve arıtılmış su gibi çok fazla içme suyu seçeneği oluşu dolayısıyla en sağlıklı su hangisi diye düşünmek kafanızı karıştırabilir.

Bu seçenekler arasından günümüzde oldukça revaçta olan arıtılmış su, özellikle merak edilenler arasında. Kaliteli içme suyu üreten MIATO olarak sizlere bu yazımızda içme suyu seçeneklerini tek tek inceleyerek su arıtma sistemleri ne kadar sağlıklı anlatmaya çalışacağız.

Hepsinden önce musluk suyu ile başlayacak olursak musluklarınızdan akan şebeke suları direkt içme suyu olarak tüketilmeye uygun değildir. Neden mi?

Musluk Suyunun Zararları

musluktan su dolduran birisi

Şebeke suyu, musluğunuza gelene kadar uzun bir yolculuktan geçer. Bu yolculukta öncelikle yağışlar ve yüzey sularıyla birikerek baraj ve havzalarda toplanan su, geçtiği aşamalarda sağlıksız birçok etmeni de beraberinde getirir. Yüzeyden bulaşan mikrop, parazit, virüs, ağır metaller ve zararlı maddeler toplanan su içerisinde bulunur.

Bu zararlı maddelerden kurtulmak için su, dezenfekte filtreleme ve klorlama gibi yoğun işlemlerden geçirilir. Bu işlem sonrasında su, borular aracılığıyla binalara ulaşır.

“Eğer dezenfekte ediliyorsa niye sağlıksız olsun veya musluk suyu içmek neden zararlıdır?” Diye soracak olursanız, bunun sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Baraj ve havzalarda toplanan suyu dezenfekte etmek için kullanılan klor, sağlığımızı olumsuz etkileyen bir kimyasaldır.
 • Klor, musluk suyunun tadının, kokusunun kötü olmasına yol açar.
 • Şebeke suyunu çeşmelerimize taşıyan borular çoğunlukla eski kirli ve paslıdır. Bu da suyunuzun tüm bu istenmeyen unsurları barındırması ve doğal olarak sağlıksız olması demektir.
 • Musluk suyunun taşındığı borular, mikrop, parazit, virüs ve benzeri doğrudan sağlığımızı tehdit edecek yabancı mikroorganizmalar da içerebilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, musluk suyu sağlığımızı kötü yönde etkiler diyebiliriz. Dolayısıyla sağlıklı içme suyu seçenekleri arasından bu seçeneği eleyerek diğer seçenekleri incelemeye devam edelim.

Sanıldığı Kadar Masum Değil: Damacananın Zararları

damacanalar

Damacana su, musluk suyuna alternatif olarak çoğu iş yerinde ve evlerde kullanılıyor. Aslına bakarsanız damacananın bu kadar çok kullanılması pek de sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Aksine damacana sularını sağlıksız yapan pek çok neden var. Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Damacanın içerdiği BPA maddesi sağlığı olumsuz etkiler.
 • İçerisine karışmış olabilecek kimyasal maddeler bulunabilir.
 • Dolum yapılan yerdeki sağlıksız koşullar su kalitesini etkileyebilir.
 • Isı ile birleştiğinde kanserojen etki yaratabilir.
 • Aynı damacana depozitolu kullanım ile tekrar tekrar kullanılabilir.
 • Tekrar kullanımından önce yapılan yıkama işlemi sırasındaki yüksek ısı, BPA maddesini tetikleyebilir.

Damacananın zararları arasında en çok dikkat çeken sanıyoruz ki içerisindeki BPA maddesi. İyi ama bu BPA maddesi nedir? Diye soracak olursanız şu şekilde cevap verebiliriz:

Damacanalarda Bulunan BPA Maddesi Nedir?

yan yatmış damacana

Bisfenol-A (BPA) damacanaların yapıldığı plastiğin, daha doğrusu polikarbonun içerisinde bulunan bir maddedir. Bu madde genellikle meyve suyu kutuları, konserve kutuları ve polikarbon plastik ambalajlarda kullanılır.

BPA kullanılan maddelerin tekrar tekrar geri dönüşümü de sağlanabildiği için pet şişe ve damacanalarda tercih edilir. Bisfenol-A içerisindeki maddeye geçme eğilimindedir. Bu eğilim, ısı yükseldikçe daha da artış gösterir.

Endokrin bozucu olduğu bilinen BPA bileşiği, östrojen hormonunu taklit ederek hormon bozukluklarına neden olabilir ve fazla miktarda alımı kanserojen etki gösterebilir.

Bilindiği üzere damacana şişeler, su tedarikçisi tarafından ortalama 50 defa kullanılabilir. Yani damacanalar bizlere ulaşmadan ortalama 50 defa aynı sterilize işleminden geçebiliyor. Bu yıkama ve sterilize işleminde kullanılan kimyasal ve ısı, damacananın hammaddesi olan BPA’nın zararlı etkilerini artırıyor.

Bütün bu nedenler düşünüldüğünde, damacana suyu seçeneğini de sağlıklı su kategorisinden eliyoruz. Ancak bir seçeneğimiz daha var; arıtılmış su.

Arıtılmış Su Sistemleri Ne Kadar Sağlıklı

elinde cam bardakla su içen genç kız

Musluk suyunun zararları ve damacana suyunun zararları hakkında bilgi edindik. Aslına bakarsanız günümüzde çoğu insan, musluk ve damacana suyunun zararlarının farkında. Bu sebepten, arıtılmış su sistemlerinin popülerliği de artmış bulunmakta.

Yine de vücudumuzun sağlığı söz konusu olduğunda akıllarda arıtılmış su sistemleri ne kadar sağlıklı? Gibi sorular beliriyor. Bu sorularınızı şu şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Su arıtma cihazları içerdikleri filtreler sayesinde şebeke borularından gelen kirli suyu arıtarak içerisindeki zararlı organizmaları, mikropları, kiri ve diğer zararlı bileşenleri sudan ayrıştırır.
 • Ters osmoz sistemine sahip su arıtma cihazları, yarı geçirgen bir zar yardımıyla sudaki atık maddeleri ve fazla suyu arındırarak en ideal içme suyunu sunar.

Ters ozmoz sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek için Ters Osmoz Nedir, Su Arıtma Sistemleri İçin Neden Önemlidir? Başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 • Cam tanklı bir su arıtma cihazı, sentetik damacanaların hammaddesi olan BPA bileşiğini de içermediği için suyunuzu güvenle tüketebilirsiniz.

Neden Ters Osmoz Sistemine Sahip Bir Su Arıtma Cihazı Tercih Etmelisiniz?

elinde sürahiden bardağa su dolduran birisi

Su arıtma sistemleri ne kadar sağlıklı? Sorusuna MIATO akıllı su arıtma cihazlarında da kullanılan ters osmoz sisteminin sağlığa faydaları ile cevap verebiliriz. Ters osmoz sistemi günümüzde su arıtmada kullanılan en etkili yöntemlerdendir.

 • Bu sistem sudaki bakteri ve zararlı mikroorganizmaları arındırarak suyun en sağlıklı halini sunar. Bu da bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve sağlığını korumak isteyenler için büyük bir avantajdır.
 • Musluk suyunda bulunan zararlı mikroorganizmalar yalnızca zayıf bağışıklık sistemine sahip bireyler için tehlikeli değildir. Tüketen her birey, musluk suyunda bulunabilecek parazitlere karşı risk altındadır ve bu parazitler ishal, ateş, karın ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Son olarak, ters osmoz sistemi sudaki sodyumu da arındırır. Gün boyunca tüketilen besinlerde hali hazırda fazlasıyla sodyum bulunmaktadır. Dolayısıyla daha fazlasını suda almak sağlıksız olacaktır. Vücuda sodyum alımını azaltmak yüksek tansiyon, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları riskini azaltır.

Su arıtma sistemleri ne kadar sağlıklı? Sorusuna eviniz için en ideal su arıtma cihazı, diğer içme suyu seçeneklerinden çok daha fazla sağlıklı diye cevap vermek mümkün.

MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı ters osmoz sistemi ile sırandan su arıtma cihazlarına göre yaklaşık %30 oranında daha az atık su üreterek, plastik olmayan cam tankı sayesinde sizler ve sevdikleriniz için en sağlıklı içme suyunu sunar.

Üstelik cam tankı dilediğiniz zaman çıkarıp temizleyip tekrar yerine takabilirsiniz böylece damacana ve musluk suyu gibi bakteri oluşumuna da mahal vermemiş olursunuz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart