Blog

8 Nisan 2021

Dünyanın En Büyük 5 Su Arıtma Tesisi

Küresel olarak su kalitesini iyileştirmek için çok fazla yatırım gerekir. İklim değişikliği, kuraklık, suların daha çok kirlendiğine dair oluşan sosyal algı bireylerde endişeye yol açmaktadır. Bu çerçevede su arıtma tesisleri, dünyanın birçok ülkesinde temiz suya ulaşımı kolaylaştırır.

Önemli Su Arıtma Tesisleri ve Arıtım Süreçleri

Araştırmalara göre içme suyu arıtma tesislerinin elde ettiği gelir, tesislerin yenileme maliyetlerini ancak karşılamaktadır. Finansal anlamdaki zorluklar ve yüksek maliyet, firmaları yeni arıtma teknolojileri üzerinde çalışmaya yöneltir.

Dijital otomasyon ile teknolojik olarak güncelleştirilen tesislerde istasyonların uzaktan çalışması gibi işlemler uygulanır. Deniz sularından ya da içilebilir tatlı su kaynaklarından alınan suyun arıtılması ayrı maliyet getiren proseslerdir.

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen çalışmaya devam eden dünyanın en büyük 5 su arıtma tesisi şu şekilde sıralanabilir:

1. James W. Jardine Su Arıtma Tesisi, Amerika

Atık su arıtma sistemi

*Görseller temsilidir.

Kapasite: 1.4 milyon galon su/Gün

Şikago, Illionis’da, Navy Pier’in kuzey kısmında bulunan tesis, Şikago Mühendisler Birliği tarafından inşa edilmiştir. Tesisin 1964 yılında başlayan yapımı 1968’de tamamlanmıştır. James W. Jardine su arıtma tesisi, Şikago’nun üçte ikisine su sağlar.

Tesis, Michigan Gölü’ne doğru uzanan 61 dönümlük insan yapımı bir yarımada üzerine kuruludur. Orijinal yapı yaklaşık 335 metre uzunluğunda ve 55 metre genişliğindedir. Su yüzeyinden aşağı doğru yaklaşık 11 metre, yukarı doğru da 7 metre boyundadır.

Su arıtma tesisi, Michigan Gölü’nün açıklarında bulunan iki büyük su yatağından ham su çeker. Su iki mil (yaklaşık 3 bin 220 metre) açık denizde ve gölün neredeyse 61 metre altında bulunan, çapı 3 ila 6 metre arasında değişen tünellerden taşınır.

Tesisin içindeki ızgaralar, balık ve diğer parçaları yakalar. Dev pompalarla yaklaşık 8 metre kaldırılan su; mikropların öldürülmesi için klor, hoş olmayan tat ve kokuların uzaklaştırılması için de aktif karbon geçirilerek temizlenir. Kalan mikroskobik katıların yapışkanlığı artırılır ve bu katılar da birbirine yapışır.

Boruların iç yapısının korunması için eklenen kimyasallarla birlikte su, atıkların dibe çökeceği büyük tanklara alınır ve dinlendirilir. Bu aşama, partiküllerin %90’a yakın kısmının sudan ayrıştırılmasını sağlar. Son olarak su 96 yüzme havuzu büyüklüğündeki tanklardan birinde kum ve daha büyük taşlar yardımı ile filtrelenir.

2. Guandu Arıtma Tesisi, Brezilya

su arıtma tesisi

*Görseller temsilidir.

Kapasite: 981 milyon galon su/Gün

Dünyanın en büyük su arıtma tesisi olarak bilinen Guandu, güneydoğu Brezilya’nın tepelerinde yer alır. Rio de Janeiro metropolünün içme suyunun yüzde 92’si Guandu’dan gelir.

1955 yılında kurulan tesisin ham su kaynağı, şehrin kuzeyindeki Paraiba do Sul nehrinin havzasıdır. Bu tesiste deniz suyunun arıtılması prosesi de uygulanır. 50 metrelik yokuştan yukarı pompalanan su, önce yokuş aşağı akarken hidroelektrik enerji üretmek için kullanılır, daha sonra insan yapımı Guandu Nehri’ne ve arıtma tesisine akar.

Kimyasal pıhtılaşma, flokülasyon, çökeltme, filtrasyon ve dezenfeksiyonun yanı sıra pH düzeltmesi kullanan geleneksel bir tesistir. İnşaatın ilk aşaması Empresa Brasileira de Aguas (EBA) tarafından, ikinci aşaması ise Yamagata Engenharia tarafından yapılmıştır. Dokuz çökeltme havuzuna sahiptir.

Companhia Estadual de Aguas e Esgotos (CEDAE) tarafından sahip olunan ve işletilen tesis 9 milyon insana hizmet verir.

3. General San Martin Su Arıtma Tesisi, Arjantin

katı temas temizleyici tank

*Görseller temsilidir.

Kapasite: 894 milyon galon su/Gün

General San Martin Su Arıtma Tesisi, Buenos Aires’te bulunur. Tesis, Ulusal Temizlik İşleri Komisyonu Teknik Ofisi tarafından tasarlanmıştır.

Yedek filtreler ve yeni giriş kulesi Roversi, del Bono & Cia firması tarafından, çökeltme havzaları Fernandes Poblet ve Ortuzar tarafından; çarklı pervane binaları ve su kaldırma istasyonları ise Broggi Hermanos tarafından üretilmiştir. Subfluvial tünel gibi daha zorlu işler Societe des Grands Travaux de Marseille tarafından inşa edilmiştir.

Arjantin’de henüz üretilmeyen tünel, makine, boru hatları ve diğer malzemelerin metalik kaplaması Legacion Argentina en Londres tarafından özel bir ihale yoluyla sağlanmıştır. Tesisin 20 çökeltme havuzu bulunur. Bunlardan 12 tanesi statik yatay akış teknolojisine ve 8 tanesi ise yukarı akış dinamiğine sahiptir.

1913’te açılan tesis, Buenos Aires şehrinin %32’sine su sağlar. Tesisin sahibi Agua y Saneamientos Argentinos SA’dır.

4. Prospect Su Arıtma Tesisi, Avustralya

su arıtımı

*Görseller temsilidir.

Kapasite: 972 milyon galon su/Gün

Tesiste yüksek hızlı temaslı filtrasyon tesisi olduğu için çökeltme tankı bulunmaz. Bu tesis için daha önce hiç denenmemiş ölçekte bir hidrolik flaş karıştırma sistemi geliştirilmiştir. Mevcut miktarın sınırlı olması nedeniyle radyal ve eksenel karıştırıcılar yoluyla karıştırma tercih edilmemiştir.

Bir kimyasal bileşik, safsızlıkları su içinde dağıtarak uzaklaştırma prosesini gerçekleştirmek için su jeti yoluyla suya pompalanır. Prospect’in yapımından önce bu teknoloji yalnızca daha küçük ölçekli tesislerde uygulanmaktaydı. Büyük tesislerde uygulanmasına Prospect ile başlanmış oldu.

Prospect, Greater Sidney’in içme suyunun %85’ini sağlar. Sidney’in şu anda toplam nüfusu 5 milyonun biraz altındadır, bu nedenle Prospect her gün yaklaşık 4 milyon kişiye içme suyu sağlamaktadır.

Avustralyalı danışman CMPS & F ve Sinclair Knight Mertz’in ortak girişimi olan Prospect Water Group, tesisin ana tasarımcısıdır. Lyonnaise des Eaux (şimdi Suez), Ondeo ve Unisuper’den oluşan bir konsorsiyum olan Sydney Water Partnership arasındaki 25 yıllık inşa; yap-işlet-devret modeliyle inşa edilmiştir.

Maliyeti 240 milyon doları bulan tesisin işletmecisi, Suez’in bir yan kuruluşu olan Degremont’tur. Tesis, 1996 yılında hizmete başlamıştır.

5. Bhandup Su Arıtma Tesisi, Hindistan

su arıtma sistemi

*Görseller temsilidir.

Kapasite: 739 milyon galon / gün

Mumbai’de bulunan tesis aynı zamanda geyik, kirpi, leopar, antilop, maymun, timsah ve birçok yılan ve kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 40 millik geniş ormanlık tepeleri olan Sanjay Gandhi Ulusal Parkı’nın kenarında 365 dönümlük bir alanı kaplar.

Park, tesisin rezervuarları olarak hizmet veren Vihar Gölü ve Tulsi Gölü olmak üzere iki gölü kapsar. 2016 yılında, Mumbai’nin kuzeydoğusundaki dört rezervuardan tesise su getiren yer üstü boru hatlarının aşamalı olarak kaldırılması için 15 kilometre uzunluğunda ve 5,5 metre çaplı bir tünel tamamlanmıştır.

Ekipler şu anda Bhandup’ta santrali işletmek için gereken enerjinin üçte birini sağlayacak 12,5 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kurmak için çalışmaktadırlar. Brihanmumbai Municipal Corp., 450 işçinin çalıştığı tesisin sahibi ve işletmecisidir.

Sağlıklı İçme Suyuna Ulaşmanın En Kolay Yolu: Miato

su arıtma cihazının musluğundan bardağına su dolduran el

Dünyanın en büyük su arıtma tesisleri, suları temizleyerek musluklarınıza ulaştırsa da sularda çeşitli kimyasallar ve borulardan gelen tortular ile safsızlık seviyesi artar. Büyük tesislerin en büyük problemi, sürekli olarak deforme olan boru ve tesisat sistemleridir.

Tesisin tamamen temizlenerek musluklardan içilebilir su akmasını sağlaması neredeyse imkansızdır. Sağlık için en önemli maddelerden olan su, temiz ve içilebilir olmalıdır. İçinde herhangi bir tortu ya da kimyasal bulunmamalıdır. Asitlik değeri, dengeli şekilde ayarlanmalıdır.

Yapılan arıtma işlemleri, musluk sularının içme suyu olarak kullanılmasını engelleyen çeşitli bilinmezleri de beraberinde taşır. Bu nedenle evlerde, yemek ve içme sularında ekstra arıtma cihazları kullanılması önemlidir.

Miato akıllı su arıtma tankları ile evlerinizde sağlıklı içme suyuna kavuşmak hem çok kolay hem de sağlıklıdır. Siz de pratik bir şekilde arıtılmış içme suyuna ulaşmak için Miato ile hemen tanışın!

Genel
About Miato
Sepet