26 Kasım 2020

Su Bozulur Mu? Suyunuzu Nasıl Muhafaza Etmelisiniz?

Marketlerden ya da bakkallardan satın almış olduğunuz su şişelerinin üzerine dikkatli bir şekilde baktığınızda hepsinde birer son kullanma tarihinin yer aldığını görebilirsiniz. Bu bilgi ışığında da son kullanma tarihi geçen ya da açıldığı halde tüketilmemiş bir ürünün tazeliğini kaybettiğine dair bir varsayımda bulunabilirsiniz. Peki gerçekten de su bozulur mu?

Cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünler, sağlık alanında kullanılan tıbbi cihazlar ve zararlı olarak kabul edilen canlıları yok etmeye yarayan biyosidal ürünlerde olduğu gibi gıdaların da bir raf ömrü vardır. Bu nedenle belli bir tarihten sonra tüketilmeleri sakıncalıdır. Su da bir gıda maddesi olduğuna göre son tüketim tarihi geçtikten sonra içildiği takdirde sağlığınızı tehdit edebilecek sonuçlara yol açabileceğini söyleyebiliriz.

Peki su yalnızca bu sebeple mi bozulur yoksa suyun tazeliğini kaybetmesine neden olacak farklı etkenler var mıdır?

Kaliteli ve sağlıklı içme suyunu sizlerle buluşturan cam tanklı akıllı su arıtma cihazı MIATO olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde su bozulur mu sorusunu detaylı bir şekilde inceleyerek ilk günkü kadar kaliteli ve sağlıklı kalması için suyunuzu nasıl muhaza etmeniz gerektiğinden söz edeceğiz.

Su Bozulur Mu?

masanın üzerinde su dolu bardak var

Suyun yapısında vücudumuza pek çok faydasından söz edebileceğimiz bileşenler bulunur. Hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için de suyu en kaliteli haliyle tüketmek ve suyun sağladığı faydalardan yararlanmak her bireyin hakkıdır.

Ne yazık ki gıdalar gibi su da üretildiği tarih itibariyle aradan belirli bir zaman geçtikten sonra içerisindeki faydalı bileşenleri yavaş yavaş kaybetmeye başlar ve zamanla bayatlar. Bayatlamasının ardından tüketilmesi sakıncalı olan suyun bozulmasına etki eden pek çok faktörden söz edilebilir.

Su bozulur mu sorusunu yanıtladıktan sonra yazımızın devamında suyun bozulmasına neden olabilecek durumları sıralayacağız.

Raf Ömrünün Dolması

Market raflarında gördüğümüz sular her ne kadar kapalı bir ambalajın içerisinde bekliyor olsa da zamanla raf ömürleri dolar ve bayatlarlar. Bunun en önemli nedeninin yer aldıkları şişelerden kaynaklandığını söylemek mümkün. Çünkü su, zamanla bulunduğu kabın içerisindeki zararlı maddelere ve kimyasallara maruz kalır. Bu da asıl lezzetini zamanla kaybetmesine neden olur. Cam şişenin içerisinde yer alan suların bozulma süresi ise plastik şişedekilere oranla daha uzundur.

Uzun Süre Açıkta Bekletilmesi

su bardağı

Suyun içerisindeki yararlı maddeleri eksiksiz olarak koruması için kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi büyük önem taşır. Kapağı açık olarak bekletilen damacanaların ya da sürahilerin içerisinde bulunan su, havadaki zararlı mikroorganizmalarla etkileşime girer ve zamanla bozulur.

Suyun Arıtma ve Filtreleme İşlemlerinden Geçmemiş Olması

Su bozulur mu sorusuna yanıt olacak nedenlerden bir diğeri de suyun tüketilmeden önce arıtma ve filtreleme işlemlerinden geçmemiş olmasıdır. Su eğer arıtılmadıysa suda bulunan zararlı bakteriler üreyerek çoğalır. Bu da sağlığımız açısından ciddi anlamda tehlike oluşturabilmektedir.

Ek olarak musluk suyu herhangi bir işlemden geçmeden kullanıcı ile buluştuğunda sudaki toprak ve çamur kokusu direkt olarak hissedilebilir. Ayrıca musluk suyunun arıtılmadan içilmesi sağlık için ciddi anlamda risk oluşturabilmektedir.

Musluk suyunun zararları ile ilgili Musluk Suyunun Sağlığımıza Etkileri konulu içeriğimizden bilgi edinebilirsiniz.

Güneş Işığına Maruz Kalması

kayalıkların üzerinde su şişesi

Su güneş ışığına direkt olarak maruz kaldığı takdirde suda yosunlanmalar meydana gelebilir. Ayrıca bu esnada şişenin üretimi sırasında kullanılan zararlı maddeler suya direkt olarak geçiş yapabilir ve suyun yapısına zarar verir. Bu da suyun kalitesini düşürmesinin yanı sıra tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Nemli Bir Ortamda Bulunması

Tıpkı güneş ışığı alan yerlerde olduğu gibi nem oranının yüksek olduğu ortamlar da suyun bozulmasına neden olabilir.

Suyun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

markette elinde su şişesi tutan bir kadının sadece eleri görünüyor

Bozulmuş suyun tüketilmesi çeşitli riskleri de beraberinde getirir. Bu nedenle suyun bozulduğunu en erken vakitte fark etmek sizin için yararlı olabilir.

Sağlıklı ve kaliteli içme suyu kokusuz ve renksizdir. Berrak ve temiz bir görüntüsünün olması suyun içilebilir olduğu anlamına gelse de bu özelliğine bakarak kesin bir yargıda bulunmak zordur. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmemiş olan bir suyun bozulup bozulmadığı tadına bakılarak anlaşılabilir. Bozuk su içerisinde biriken bileşenler nedeniyle zamanla kötü kokmaya başlar. Ayrıca renginde de sararmalar meydana gelebilir.

Eğer içtiğiniz suyun bozuk olduğunu fark ederseniz daha fazla tüketmemeye özen gösterin. Çünkü bu durum solunum rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilir.

Su Bozulmaması için Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

su bardağı

Suyun, üretildiği tarihten itibaren belirli bir süre içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekse de su bu süre boyunca uygun şekilde muhafaza edildiği takdirde bozulmasının önüne geçilebilir.

Su bozulur mu sorusunu yanıtladığımız yazımızın bu bölümünde ise suyun bozulmaması için nasıl bir ortamda ve hangi koşullarda saklanması gerektiği hakkında bilgilendirme yapacağız.

Güneş Işığında Bekletilmemelidir

Eğer damacana suyu kullanıyorsanız ya da suyunuzu marketlerden temin ediyorsanız suyun evinize ulaşana kadar uzun bir yolculuktan geçtiğini biliyor olmalısınız. Bu konu ile ilgili sizin yapabileceğiniz çok fazla şey olmasa da su evinize geldikten sonra onu balkon, pencere önü gibi çok fazla güneş gören alanlarda bırakmamanız büyük önem taşır. Eğer direkt olarak içmeyecekseniz de suyu karanlık, serin ve gölge bir yerde koruyabilirsiniz.

Su Cam Sürahide Saklanmalıdır

masanın üzerinde cam sürahi ve bardak var

Plastik şişelerin üretiminde kullanılan malzemelerin zamanla suya geçebileceğinden söz etmiştik. Bunu önlemek için evde ya da işyerindeyken suyunuzu cam şişelerde muhafaza edebilir, satın aldığınız suların cam şişe ya da damacana içerisinde olmasına daha çok özen gösterebilirsiniz çünkü cam doğal bir malzeme olması nedeniyle herhangi bir sıcaklık değişiminde inorganik kimyasallara geçit vermemektedir. Bu da suyunuzun kalitesini korurken daima sağlıklı ve tüketilebilir formda kalmasına yardımcı olur.

Ek olarak suyu sürahiye yada şişenin içerisine döktüğünüzde kapağını kapatmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede su hava ile temas edemeyeceğinden sizin için faydalı olacak bileşenlerini de kaybetmemiş olur.

ters osmoz teknolojisi ile çalışan su arıtma cihazı

 

Özetleyecek olursak, yaşamımız için önemli olan suyun en kaliteli haliyle tüketilmesi de oldukça elzem bir durum. Bu nedenle su en doğru koşullarda saklanarak tüketilmelidir.

Eğer suyunuzun bozulup bozulmadığını düşünmek istemiyorsanız ya da suyu her daim en taze haliyle tüketmek istiyorsanız evinizde su arıtma cihazı kullanabilirsiniz. Suda çözünen atık maddeleri suyun içerisinden ayrıştırarak ideal kalitedeki suya ulaşma imkanı sunan ters osmoz teknolojisi ile çalışan su arıtma cihazları, sizi sağlıklı suya ulaştırır.

Su arıtma cihazları hakkında daha geniş kapsamlı bilgi edinmek isterseniz Eviniz İçin En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart