Blog

16 Aralık 2020

Su İçmeyi Unutanlara Özel 8 Su Hatırlatıcı Uygulama

Gündelik yaşamın yoğun temposunda, iş hayatının koşuşturmasının, uzun saatler boyunca girilen derslerin veya ev işleriyle olan meşguliyetimizin arasında, günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz su miktarını tüketmenin çok ötesinde kalabiliyoruz. Suyun canlı yaşamındaki yerinin farkındalığıyla, temiz ve sağlıklı içme suyunun adresi Miato olarak, su hatırlatıcı mobil uygulamaları konu ediniyoruz.

Belki her hafta, belki her ay, düzenli ve yeterli su tüketimini bir rutin haline getirebilmek, bol miktarda su içmeyi bir yaşam tarzı olarak benimsemek gibi kararlar alarak sağlıklı yaşam düzenine adım atmaya çalışıyoruz. Ancak unutkanlık, yoğunluk veya dikkatsizlik gibi pek çok etmen bizi bu hedefimizden alıkoyabiliyor.

Bir insanın vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı iste yaklaşık 2-2,5 litre civarıdır. Vücudumuzun gereksinim duyduğu bu hayati sıvıyı kritik bir seviyenin altına düşürmemek ve yetersiz su tüketimi sebebiyle meydana gelebilecek rahatsızlıklardan kaçınmak için su tüketimini düzenli ve yeterli kılmak elzemdir.

Su içme alışkanlığı kazanabilmek için pratik çözümler arıyorsanız, Su İçme Alışkanlığı Kazanmanın 10 Yolu başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yetersiz Su Tüketiminin Zararları

Siyah bir arka plan önünde ayakta duran ve su içen genç bir kadın

Su, yoksunluğunda canlı yaşamı için ciddi tehlikelerin ortaya çıkabileceği hayati bir bileşendir. En az soluduğumuz hava kadar mühim olan bu sıvı, düzenli tüketilmediği takdirde pek çok sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Vücudumuz, terleme, idrar ve hatta nefes verdiğimizde buhar yoluyla bile su kaybedebilmektedir. Terleme ve idrar yoluyla attığımız su ile birlikte kaybedilen sodyum, potasyum ve demir gibi minerallerin yeniden kazanılması için ise su içmek şarttır.

Ayrıca, kan dolaşımı, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi için gerekliliğinin yanı sıra, kasların düzenli çalışabilmesi ve vücudun fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için yeterli miktarda su tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Belirlenen miktarın altında kalındığında ise, dudaklarda ve gözlerde kuruluk, baş ağrısı, halsizlik ve kabızlık gibi pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarmak mümkündür. Su haricinde alınan sıvı takviyeleri ise ne kadar çok tüketirseniz tüketin, suyun yerini alabilecek nitelikte değillerdir.

Bu nedenle, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için su tüketimine gereken önceliği tanımak oldukça gereklidir. Su hatırlatıcı uygulamalar, bu disipline sahip olamadığınızı düşündüğünüzde, sizin için gerekli olan desteği sağlayabilecek seçeneklerin başında gelmektedir.

Su Hatırlatıcı 8 Uygulama

su hatırlatıcı-dışarıda kaldırıma oturmuş olan, elinde su şişesi ve cep telefonu bulunan genç sportif bir kadın

Düzenli su tüketimini herhangi bir sebepten ötürü prensip haline getirememekten mustarip insanlar için pek çok farklı ve kullanışlı özelliğe sahip mobil uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar, grafik sunma, veri depolama ve analiz gibi birçok faydayla günlük yaşantımız için vazgeçilmez birer yardımcı haline gelmişlerdir.

İşletim sistemlerine uyumlulukları da belirtilmiş olan su hatırlatıcı mobil uygulamaları sizler için listeledik:

  1. Su İçme Hatırlatıcı – Water

App Rover tarafından geliştirilen bu uygulama, 14 ülkede en iyi 5 sağlık uygulamasından biri seçilmiştir. Sadece IOS uyumlu cihazlardaki App Store’da bulunmaktadır.

3 günlük ücretsiz deneme süresi ile hizmet verirken, vücut ağırlığı, boy yaş gibi etkenler aracılığıyla ihtiyacınız olan suyu hesaplayarak bu doğrultuda bildirimler yollamaktadır. Su İçme Hatırlatıcı ile bildirimlerin saatini de dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

  2. Sukolik 2020 Su Hatırlatıcısı

Erdinç Bakır tarafından geliştirilmiş olan bu su hatırlatıcı uygulamada Apple Health entegrasyonu seçeneği bulunmaktadır. Kullanıcının su tüketimindeki ilerlemesine göre verilen rozetler sayesinde su içmede motivasyon kazanılması amaçlanmaktadır. Ayrıca, günlük grafikler ve raporlar sayesinde su tüketiminizi analiz etmenize de yardımcı olmaktadır.

  3. Su İçme Hatırlatıcısı

Deer Labs tarafından geliştirilen su hatırlatıcı uygulamayı, Android uyumlu cihazlardaki Google Play Store’dan indirebilirsiniz. Hem kullanım kolaylığı sağlayan hem de keyifli hayvan çizimleri barındıran bu uygulama suyla birlikte diğer içecekleri de günlük tüketimin içerisine eklemektedir. Ayrıca gönderilecek olan bildirim için de istediğiniz çizgi karakteri seçerek suyunuzu keyifle içebilirsiniz.

  4. Su İçme Akvaryum

Su hatırlatıcı bu uygulama, Andreas Budde tarafından geliştirilmiş olan IOS uyumlu uygulamalardan bir tanesidir. Tema özelliği akvaryum olan ve balıklarla su içmeyi çok daha keyifli kılmayı başaran Su İçme Akvaryum ile, günlük su hedefini tamamlarken eğlenmek artık mümkün.

  5. Su İçme Akvaryumu – Hatırlatıcı & Alarmı

Rezepte Kochen tarafından oluşturulan bu uygulama App Store’da görmüş olduğumuz akvaryum temalı uygulamanın bir benzeridir. Google Play Store’dan temin edebileceğiniz bu uygulamada, sanal bir akvaryum ve balıklar sayesinde su tüketiminizi devam ettirirken eğlenceli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

  6. Su İçme Hatırlatıcısı

Leap Fitness Group tarafından Google Play Store’da kullanıma sunulan bu mobil uygulama, Android uyumlu akıllı telefonlarda ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek uygulamalardan bir tanesidir. Akıllı Saat ile uyumlu olması sayesinde telefonunuzu kullanmadığınız dakikalarda bile su hatırlatıcı bildirimler alarak düzenli su tüketimini aksatmadan devam ettirebilirsiniz.

  7. Aqualert: Su Hatırlatıcısı H2O

Yine App Store’dan edinebileceğiniz bu uygulama Estaban Pintos tarafından geliştirilmiştir. Renkli grafikleri ve sağlıkla ilgili ödül rozetleriyle motive etmesi sayesinde çok sevilen uygulamalardan bir tanesidir. Apple Health entegrasyonu vardır ve kullanımı da oldukça kolaydır.

  8. Water Time

Water Time, Mobile Creatures tarafından tasarlanan ve Google Play Store’dan ücretsiz bir şekilde indirilebilen bir su içme uygulamasıdır. Keyifli ve rahat arayüzü sayesinde her yaştan kullanıcıya hitap etmektedir.

Düzenli Su Tüketiminin Sağlığa Faydaları

Su içen ve gülümseyen genç bir kadın görseli

Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen suyun sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Metabolizmayı hızlandırmasından kan dolaşımını hızlandırmasına, saçları güçlendirmesinden cildi sıkılaştırmasına birçok konuda bu faydalardan söz etmek mümkündür.

Su hatırlatıcı bir uygulama ile su tüketimimiz düzene girdiğinde vücudumuzda ne gibi değişiklikler meydana gelir, sorusunun yanıtına gelin birlikte bakalım:

 • Baş ağrısı veya dikkat dağınıklığı gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Ağız kokusu problemine iyi gelir.
 • Kabızlık riskini azaltır.
 • Kasların ve eklemlerin çalışmasına yardımcı olur.
 • Hücrelere ihtiyaç duyduğu oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır.
 • Vücut ısısını dengeler ve terlemeyle kaybedilen mineralleri vücuda geri kazandırır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Kalp ve beyin gibi hayati organların düzgün bir şekilde çalışması yeterli miktarda su tüketimine bağlıdır.
 • Zayıflamak isteyenler için bir numaralı yardımcıdır.
 • Böbrekte meydana gelebilecek rahatsızlıkları önler.
 • Egzersiz esnasında kondisyonunuzu artırır.
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilere karşı koyar, strese iyi gelir.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Uzun vadede kalp rahatsızlıkları olasılığını ortadan kaldırır.
 • Saçları güçlendirir ve parlak görünmesini sağlar.
 • Saç dökülmelerine iyi gelir.
 • Kepek problemini çözmekte etkilidir.
 • Sivilce ve akne gibi sorunların tedavisinde önemli bir rol oynar.
 • Cildi nemlendirir ve kurumasını engeller.
 • Kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için hayati bir görevi vardır.
 • Yine emzirme döneminde anneler için olmazsa olmaz bir maddedir.

Tüm bu faydaları göz önüne alarak su düzenli bir şekilde su tüketimi gerçekleştirmek, zihin, beden ve ruh sağlığını korumak açısından oldukça mühim bir görevdir.

Temiz İçme Suyunun Önemi

Miato akıllı cam su tankı görseli

Su içmeyi unutanlar için hazırladığımız su hatırlatıcı 8 uygulamayı detaylıca sıraladık. Ayrıca suyun insan yaşamında nasıl bir rol oynadığına da bu konuyla ilişkili olarak değindik. Tüm bu önerilere ek olarak, her zaman hatırlamamız gereken bir diğer önemli gerçek ise temiz içme suyunun bizler için taviz verilmeyecek kadar ciddi bir yaşam kaynağı oluşudur.

Yalnızca zararlı kimyasallardan, bakterilerden ve klordan düzgün bir şekilde arıtılmış olan içme suyu ile sağlıklı yaşam yolunda içimiz rahat bir şekilde ilerleyebiliriz.

Sağlıklı su tüketiminin hazır sularla mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız Zihinlerdeki Soruyu Yanıtlıyoruz: Damacana Su Sağlıklı Mı? konulu içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Temiz ve hijyenik içme suyunun adresi Miato ile içme suyu tüketiminde artık gözünüz arkada kalmayacak. Miato’nun geliştirmiş olduğu akıllı cam su tankı sayesinde, dilediğiniz zaman güvenilir ve sağlıklı içme suyuna ulaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart