11 Aralık 2020

Gereğinden Fazla Su İçmek Zararlı Mı?

Su içmek zararlı mı? Gereğinden fazla su içmek zehirler mi?” Su hakkında bu gibi alışılmışın dışındaki sorularla karşılaştığınızda, “Yok canım, nasıl mümkün olabilir, su kadar sağlıklı bir şey var mı?” diye tereddütsüz bir şekilde yanıt veriyorsanız, bir daha düşünün deriz. Temiz ve sağlıklı suyun adresi Miato olarak bugünkü içeriğimizde su hakkındaki doğru bilinen yanlışları ele alıyoruz.

Tüm dünyanın ve var olan tüm canlıların yaşam kaynağı olan bu kusursuz sıvı, yeri doldurulamayacak kadar mühim ve eşsiz bir bileşendir. İnsanoğlu olarak, dünyadaki varlığımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için, her canlı gibi günlük olarak tüketmemiz gereken belirli bir miktarda suya ihtiyaç duyuyoruz. Bu miktar her bireyin kendi yaşına ve vücut yapısında göre değişebilir ancak genellikle ortalama 2-2,5 litre tavsiye edilmektedir.

Ancak ne kadar sağlıklı olursa olsun, su tüketiminde aşırıya kaçmanın sağlık için ölümle dahi sonuçlanacak kadar ciddi bedelleri olabilir. Bu sebeple, su içmek zararlı mı sorusuna binaen, sağlıklı tüketim sınırlarını göz önüne alarak gereğinden az veya fazla su tüketiminden kaçınmak elzemdir.

Normal bir insanın günlük su tüketimin yanı sıra, hamilelik dönemindeki anneler için su tüketiminin önemi hakkında detaylı bilgi almak için Hamilelikte Su Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır? konulu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Fazla Su İçmek Neden Zararlıdır?

masanın üzerinde bir bardak su ve bir şişe su

Su, insan için hava kadar hayati bir molekülken, herhangi bir şekilde fazla tüketmiş olmaktan zarar görülmeyeceği gibi yaygın bir kanıya sahip olmak mümkündür. Fakat her kimyasal yapıda olduğu gibi suda da aşılmaması gereken bir tüketim sınırı mevcuttur. Çünkü her kimyasal maddenin doğal olarak faydalı ve zararlı olabildiği dozları vardır. Bunlardan bir tanesi de soluduğumuz havada bulunan oksijendir.

Peki su tüketiminde üst sınır nedir, fazla su tüketiminden nasıl kaçınırız, diye düşünüyorsanız, bu konuda yapılan araştırmalar insan kilosuyla içilen su miktarı arasında ilişki kurarak sağlıksız hatta ölümcül olabilecek dozu belirlemiştir. Bir insan tek seferde, sahip olduğu kilosu başına 90 gramdan fazla su tüketirse, bu tüketimin ölümle sonuçlanma ihtimalinin %50 olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla, su içmek zararlı mı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus elbette ki bir sınır, yani doz olacaktır. Yalnızca su tüketiminde değil beslenmenin pek çok noktasında doz konusunu göz ardı etmemekte mutlak fayda vardır.

Fazla Su İçmek Ne Gibi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Siyah arka plan önünde su içen genç bir kadın

Su içmek zararlı mı sorusuna cevaben, gereğinden fazla tüketimi durumunda meydana gelebilecek başlıca rahatsızlıklara örnek olarak aşırı terleme, insomnia, su zehirlenmesi ve hiponatremi gibi durumlardan bahsedebiliriz. Bu rahatsızlıklar bazı ciddi belirtiler yoluyla kendini göstermeye başlar ve ölümle sonuçlanacak kadar ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Birlikte bu rahatsızlıklara daha yakından bakalım:

  1. Aşırı terleme probleminden mustarip olan birçok insan, gereğinden fazla su tükettiği için bu problemle karşılaşıyor olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda su tüketiminizi kontrol altına almayı düşünebilirsiniz.
  2. Insomnia rahatsızlığı, su tüketiminde aşırıya kaçılması durumunda görülebilir ve gece uykularının bölünmesi, uyku kalitesinin bozulması gibi sıkıntılara sebep olabilir. Normal koşullarda vücutta, geceleri derin bir uyku uyumayı sağlayan ve gece tuvalete gitme ihtiyacını ortadan kaldıran anti-diüretik hormon salgılanır. Fakat aşırı su tüketimi bu hormonun salgılanmasını olumsuz etkileyerek uykuya geçmenize engel olur.
  3. Su zehirlenmesi, kısa bir zaman diliminde çok fazla miktarda suyun vücuda girmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kafa karışıklığı, algı kaybı, bulantı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durum, erkenden teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilecek bir hastalık olan hiponatremiye dönüşebilir.
  4. Hiponatremi, su zehirlenmesinin anlaşılmadığı ve kontrol altına alınmadığı durumlarda meydana gelebilir. Hiponatremi durumunda, vücuttaki sodyum seviyesi kritik bir şekilde düşebilir. Ardından vücudun su seviyesi yükselir ve hücreler şişmeye başlar. Bu durum beyin şişmesi ve ölüm gibi sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

Su zehirlenmesi veya hiponatremi gibi rahatsızlıkların en çok rastlandığı insanlar maraton koşucuları olmaktadır. Yoğun hareket ve terleme yoluyla su kaybı nedeniyle kısa süre içerisinde aşırı miktarda su tüketen bu grup, su kaynaklı ciddi problemler konusunda en riskli grup olarak görülmektedir.

Su Tüketimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

su içmek zararlı mı-elinde bir bardak su tutan ve korkmuş görünen bir kadın

Su içmek zararlı mı, sorusunu detaylı bir şekilde açıkladık. Ancak halk arasında su tüketimi konusunda doğru bilinen yanlışlara da değinmeden geçmemekte fayda var.

Su, yıllardır üzerinde araştırmalar yapılan, faydaları dilden dile dolaşan, eşsizliği birçok filme dahi konu olmuş mucizevi bir bileşendir. Haliyle, uzman olsun olmasın, pek çok kişiden suyla ilgili birtakım bilgiler duymuşsunuzdur. İşte suyla ilgili oluşmuş bazı yanlış yargılar:

  • “Çay, kahve ve meşrubatlar su yerine tüketilebilir.” Bu herhalde suyla ilgili en çok duyduğumuz yorumlardan bir tanesidir. Ancak maalesef doğru bir bilgi değil. Herhangi bir sıvıyı suyun yerine tüketerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanız mümkün değildir. Sıvı alımları ancak takviye görevi görebilir.
  • “Yalnızca susadığımızda su içsek yeter.” En yaygın hatalardan bir tanesi de su içmek için susamayı beklemektir. Bu şekilde gün içerisinde maksimum 2 veya 3 bardak su içebilirsiniz. Fakat bu ihtiyacınız olan günlük su miktarının oldukça altında kalacaktır.
  • “Su içmek şişkinlik yapar.” Bu durum da su tüketiminden kaçınanların en büyük yanılgılarından biridir. Öğünlere yayarak belli aralıklarla tüketip vücudunuzdan atacağınız su şişkinlik yapmaz. Fakat tek seferde büyük bir bardakla veya şişeyle içmeniz durumunda anlık bir şişkinlikle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, kısa bir sürede çok miktarda su tüketiminin zararlarından yukarıda bahsetmiştik.
  • “Sabahları veya gece yatmadan önce su içilmemeli.” Aksine, sabahları uyandığınızda içeceğiniz bir bardak su, daha çabuk uyanmanızı ve kafanızı toparlamanızı sağlayabilir. Ayrıca gece yatmadan önce içilen bir bardak suyun da sağlık için oldukça gerekli olduğu araştırmalar tarafından ortaya konulan gerçeklerden bir tanesidir.
  • “Yemek yerken su içilmez.” Su içmek zararlı mı, sorusunu bu durumla ilişkilendirenler mutlaka olmuştur. Ancak yemek yerken içilen suyun vücut için herhangi bir zararı bulunmadığı gibi hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı da bilinen bir gerçek.
  • “Terlemiyorum, demek ki su kaybetmiyorum.” Vücut sadece terleme yoluyla su atmaz. Vücudunuz, idrar ve terlemeyle yoluyla boşaltım yapabilmesi için suya gereksinimi olmasına ek olarak, ısısını korumaya çalışırken de suya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, düzenli su tüketimi vücut ısınızı korumanız açısından önem arz eder.

Su hakkındaki ezber bozan bu gerçekleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan suyu düzenli ve yeterli miktarda almanız, beden ve zihin sağlığınız açısından büyük önem taşır. Bu yüzden, vücudunuzun sinyallerine kulak vererek sağlıklı bir hayatın kapılarını doğru miktarda su tüketimi ile açabilirsiniz.

Temiz İçme Suyunun Önemi

Su içmek zararlı mı, fazla su tüketimi ne gibi rahatsızlıklara yol açar, gibi önemli soruların cevaplarına yukarıda detaylı bir şekilde değindik. Bu konulara ek olarak, su hakkında unutmamanız gereken bir diğer önemli detay ise temiz su tüketiminin önemidir. İçmiş olduğunuz su bakterilerden, klor ve diğer çeşitli kimyasallardan düzgün bir şekilde arıtılmamışsa, düzenli tüketmiş olsanız da sizin için sağlıklı bir geri dönüşü olmayacaktır.

Sağlıklı içme suyu nasıl olur, su seçerken nelere dikkat edilmelidir, gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız İçme Suyu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı içeriğimizi okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Miato akıllı cam su tankı görseli

Temiz içme suyuna her an taze bir şekilde ulaşım sağlayan su arıtma sistemi ile sağlıklı su tüketimi artık bir lüks değil. Miato’nun geliştirmiş olduğu akıllı cam su tankı ile kaliteli ve güvenli suya sahip olmak artık mümkün. Miato Akıllı Cam Tankı ile her zaman temiz, hijyenik ve taze içme suyuna ulaşabilir, güvenli su tüketiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart