11 Kasım 2020

Su Nasıl Temizlenir? İçme Suyu Elde Etmenin Yolları

Bedenin işleyişini sağlıklı bir şekilde sürdürmesine yardımcı olan suyun temiz olması tüm canlılar için büyük önem taşır. Kaynağından çıkan su aslında özünde temizken, sizlere ulaşma sürecinde hastalıklara sebep olabilecek çeşitli kimyasal maddelerle kirlenebilir. Peki yaşamın kaynağı olan su nasıl temizlenir?

Temiz suya erişimin olmadığı ya da kısıtlı olduğu zamanlarda su, çeşitli yöntemlerle arıtılabilir ve içilebilir hale getirilebilir. Su nasıl temizlenir sorusunun cevabını ve içme suyunu nasıl elde edeceğinizi öğrenmek için su arıtma sistemlerinde her zaman kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunma amacıyla hareket eden Miato olarak hazırlanmış olduğumuz içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz.

Su Nasıl Temizlenir?

çeşmeden bardağa su dolduran adam
Yaşamın olmazsa olmaz tüketim maddelerinden olan içme suyunun temiz olması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Sağlıklı ve ideal içme suyu, kimyasallardan arındırılmış; ideal PH ve ısı değerlerine sahip temiz sudur.

Tüketicilere ulaşma sürecinde zararlı kimyasallar ve zehirli bileşenler nedeniyle kirlenmiş olan olan suyu çeşitli yöntemlerle temizlemek mümkündür. Peki kirlenmiş olan su nasıl temizlenir?

Su temizlenirken ilk olarak suya bulaşmış olan, vücuda damar yoluyla yayılarak çeşitli hastalıklara neden olabilecek zehirli maddeler ve mikroplar yok edilir. Suyun sıcaklığı ve sertliği çok önemlidir. Bu nedenle bu özelliklerin de normal hale getirilmesi, içme suyunun temizliğinde olmazsa olmaz adımlardan bir tanesidir. Tüm bunların sonucunda su temizlenmiş olur ve sağlıkla tüketilebilir.

İçme suyu elde etmeye yarayacak, evde de kolayca yapılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Yazımızın devamında içme suyu elde etmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

İçme Suyu Nasıl Elde Edilir?

Hayatın kaynağı su, tüketicileriyle buluşana kadar pek çok aşamadan geçer ve bu süreçte kirlenebilmektedir. Kirlenmiş su çeşitli yöntemlerle kimyasallarından arındırılarak temizlenir ve içme suyu elde edilebilir.

1. Damıtma Yöntemi

damıtma yöntemi
Suyun önce buharlaştırılıp ardından soğutularak tekrar sıvı hale getirilmesi anlamına gelen damıtma ya da diğer ismiyle distilasyon da içme suyu elde etmeye yardımcı olan yöntemlerden bir tanesidir. Evde uygulaması mümkün olmayan damıtma, suyu temizleme işlemi sırasında vücudumuz için yararlı olan mineralleri yok eder bu sayede de saf su elde edilir.

Temiz bir kabın içerisinde kaynatılan su buharının ince ve uzun bir boru yardımıyla farklı bir kaba aktarılmasıyla başlayan damıtma işlemi sırasında su diğer kaba aktarılırken soğur. Böylece soğumuş olan su buharı yeniden sıvı hale dönüşmektedir. Bu yöntemle elde edilen saf suyun içerisinde herhangi bir mineral kalmadığı için bu su içilebilir değildir.

2. Basit Arıtma

Kirli suyun içerisinde insan sağlığına zarar verebilecek birçok madde bulunabilir. Bu maddeler içme suyu elde etmenin en basit yöntemlerinden biri olan basit arıtma yoluyla sudan ayrılabilir. Suda çeşitli mikroorganizmalar bulunur ve bunlar çoğu zaman zararlıdır. Arıtma yöntemi bu mikroorganizmaları tamamen yok edemese de sudan ayırmaya yardımcı olur. Aktif karbon yani bir
diğer ismiyle karbon kömürü, basit arıtma işlemi sırasında suyu katı maddeleri tutmaya yardımcı olan maddelerin arasından geçirir ve bu sayede su temizlenir.

Evde kolayca yapılabilecek arıtma yöntemlerinden biri olan basit arıtma işleminde zararlı katı maddeler yok olurken su faydalı minerallerinden hiçbir şey kaybetmemektedir. Basit arıtma işlemini
aşağıdaki adımları izleyerek kolayca yapabilirsiniz.

● İlk olarak bir pet şişenin ağrını ince bir bez ile örtün.
● Ardından bezin üzerine sırasıyla mangal kömürü, kum, çakıl taşı ve yeniden kum ve çakıl taşı
ile doldurun. Bu sayede arıtma düzeneğini hazırlamış olacaksınız.
● Sonrasında suyu kurduğunuz düzeneğin içerisinden geçirerek içme suyu elde edebilirsiniz.

3. Kaynatarak Arıtma

kaynayan su
Suyun içerisinde yer alan zararlı mikroorganizmaları temizlemenin bir diğer yolu ise suyu kaynatmaktır. Suyu 2 ya da 3 dakika boyunca kaynatarak içerisindeki bakteri ve mikroorganizmaları öldürmek mümkündür. Basit arıtma yönteminde olduğu gibi kaynatıldığında da suyun içerisindeki faydalı mineraller herhangi bir kayba uğramaz.

Fakat içme suyunu kaynatarak arıtıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Suyu çok uzun süreler kaynatmak, suyun tadını bozar. Bu nedenle arıtmak için suyu kısa süreli kaynatmak büyük önem arz eder.

Uygun maliyetli olsa bile suyu kaynatarak temizleme özellikle su miktarı çoğaldığı takdirde uzun süren bir işlemdir. Ayrıca suyun lezzetini değişikliğe uğratması da dezavantaj oluşturur.

4. Klorlama

klorlama
Su nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da klorlama. Suyun içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmaları tümüyle temizleyen bir işlem olan klorlama ile de içme suyu elde edilebilir. Marketlerde satılan klor tabletleri ile klorlama kolayca yapılabilir. Aslında zararlı bir madde olduğu için klor gereğinden fazla alındığı takdirde vücutta oluşabilecek çeşitli hastalıkların önünü açmaktadır.

Ayrıca klorun fazla kullanılması durumunda içme suyunda kötü kokular meydana gelebilir. Bu nedenle oranının iyi ayarlanması hayati önem taşır. 19 litrelik bir damacana suyun içerisine atılmış 3 damla klor, sağlıklı bir kullanım sağlarken suyu temizlemeye de yardımcı olacaktır.

5. UV Işınları

Ultraviyole ışınlar ile de suyun içerisinde yer alan zararlı mikroorganizmaları yok edilebilir. Su dezenfeksiyonu için kullanılan UV ışınlar, bu iş için özel olarak üretilmiştir. Şu anda Türkiye’de çok yaygın olmasa da bu yöntem ile dünyanın birçok yerinde içme suyu elde edilmektedir. Kirli suyun içerisine UV kalemlerin batırılıp çalkalanmasının artından suyun içerisindeki zararlı mikroorganizmalar yok edilmektedir. Sonrasında yapılan basit arıtma işlemi ile tertemiz bir içme suyu elde edilir.

6. Filtreleme

pet şişe içerisinde su
Su tüketiminde en çok tercih edilen su arıtma yöntemlerinden biri olan filtasyonun ana tercih sebebinin sunduğu kullanım kolaylığı olduğunu söyleyebiliriz. Su dağıtım hattına bağlandıktan sonra aktif karbon ile suyu filtreleyen bu yöntem suyun içerisinde bulunan zararlı maddeleri yok etmektedir. Filtrasyon yöntemi ile su temizleme işlemi diğer arıtma yollarına göre daha fazla madde kullanılarak yapılmaktadır bu nedenle uzun vadede maliyeti yüksek bir kurulum gerektirir. Son olarak filtreleme yönteminin virüslere karşı gerçekten etkili olmadığını da söyleyebiliriz.

7. Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazları ile de temiz içme suyu elde edilebilir. Sahip olduğu filtre ile şebeke borularından gelen zararlı organizma ve bileşenleri sudan ayırarak kirli suyu temizler. Ters osmoz sistemine sahip su arıtma cihazları, yarı geçirgen zar yardımıyla sizlere en ideal içme suyunu sunar. Eviniz için en iyi su arıtma cihazının hangisi olduğuna karar veremiyorsanız Eviniz İçin En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet