25 Eylül 2020

Sağlığı Etkileyen Susuzluk Kaynaklı 13 Sorun

Su, gezegenimizin canlı oluşumu ve ekosistemi için zamanın başından beri en belirleyici element olmuştur. Bu bağlamda dünyanın damarlarından akan sudur demek, inanın ki abartı olmayacaktır. Coğrafi şekillerin oluşumundan tutun da iklimlere kadar dünyamızın her zerresinde suyun etkisi bulunmaktadır.

Canlılar da hayatta kalmak için yeteri kadar su içmeye mecburdurlar. Bunun sebebi ise tıpkı dünya gibi bizlerin de sudan oluşuyor olması. Bu size ilk duyuşta komik gelebilir. Ancak uzmanlar vücudumuzdaki suyun 2/3’ünün hücrelerimizin içinde bulunduğunu söylüyor. Bununla da kalmayıp damarlarımızda, vücut boşluklarının içinde, sindirim sistemimizde ve dokular arasında da su bulunuyor. Bu bilgiler ışığında suyun bizim için taşıdığı değer net olarak anlaşılıyor.

İnsan vücudu belirli bir süre dehidrasyon yaşadığında susuzluk hissi ve devamında susuzluk belirtileri oluşur. Vücutta susuzluk belirtileri farklılık gösterebilir.

Susuzluk kaynaklı sorunları yazımızın devamında anlatacağız ama gelin bu susuzluk konusundan önce su hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim.

Su Kalitesi Önemlidir

elinde sürahi olan kadın

Her su içilebilir su değildir. Su kirliliği, kimyasal, fiziksel ve bakteri kaynaklı gibi çeşitli faktörlerle oluşur. Bu faktörler suyu insan sağlığına zararlı hale getirir. Öte yandan zararlı su deyince akla yalnızca atık su gelmesi yanlış olur. Bunun sebebi ise damacana su, şişelenmiş su ve musluk suyunun da sağlığa zararlı olabileceğidir.

Kısaca bahsetmek gerekirse damacana su üretiminde kullanılan Bisphenol-A dır (BPA) bileşiğinin, özellikle yüksek sıcaklıklarda bakteri ürettiği ve kanserojen etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Pet şişelerdeki sular ise kısa sürede tüketilmezse bakteri oluşumuna sebep olur. Ayrıca damacananın hammaddesi olan BPA pet şişelerde de bulunuyor. Bu madde diyabet hastalıkları ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık riskini beraberinde getiriyor. En önemli artısı hafifliği olmakla beraber, pet şişe zararları gerçekten taşıma kolaylığına değiyor mu diye düşündürüyor.

Musluk suyuna gelecek olursak, su borularının kirliliği ve eskiliği başlı başına suyun içme suyu özelliğini kaybetmesine sebep oluyor.

Peki en sağlıklı su hangisi? Tüm bu saydıklarımız göz önünde bulundurursak, geriye su arıtma cihazı seçeneği kalıyor. Su arıtma cihazları musluğunuzdan akan sudaki zararlı maddeleri ve bileşenleri filtreleme yöntemiyle arıtarak kaliteli su sunuyor. MIATO cam tanklı akıllı su arıtma cihazı ise sıradan su arıtma cihazlarına kıyasla daha etkili filtreleme ve ters osmoz sistemi ile en ideal su tanımını karşılamakta.

Neden Su içmeliyiz?

elinde su bardağı olan

Günlük koşuşturma arasında kimi zaman yeteri kadar su içmeyi ihmal ettiğimiz oluyordur. Hatta bazen başka gıdalar veya içeceklerle su ihtiyacımızı kapatmaya çalışıyoruz. Ancak insan vücudunun yüzde 60’ının sudan oluştuğunu düşünürsek vücudumuzu susuz bırakmanın ne kadar sağlıksız olduğunu anlayabiliriz. Gün içerisinde vücudumuz pek çok şekilde su kaybeder. Bunların arasında başlıca idrar ve ter vardır. Vücudun sağlıklı ve dengeli bir şekilde tüm fonksiyonlarını yerine getirmesi için kaybedilen suyu alması gerekir. Yeteri kadar su tükettiğimizde daha sağlıklı ve zinde olduğumuzu hissederiz.

Nasıl mı? Hergün en az 2 litre su içmenin faydaları saymakla bitmez.

  • Su içmek kilo vermeye ve kiloyu dengede tutmaya yardımcı olur.
  • Su tüketmek baş ağrılarının hafiflemesini sağlar.
  • Su içmek vücudumuzu toksinlerden arındırır.
  • Zihinsel performansı destekler
  • Su içmek ağız kokusunu önler.

Suyun faydalarını bilmenize rağmen “Ben o kadar su içemem. Tadı bir süre sonra bayıyor” diyorsanız, çeşit çeşit lezzetli ve sağlıklı detoks suyu hazırlayarak hem yağlarınızdan kurtulabilir, hem toksinlerinizden arınabilir, hem de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

Yetişkin Bir Bireyin Günlük Su İhtiyacı Ne Kadar?berrak su su bardağında

Düşünülenin aksine meşrubatlar ve şekerli içecekler günlük su ihtiyacı karşılanmasında etkili olmayacağı gibi şeker ve kafein alımına yol açacağından vücuttaki su miktarını da azaltır. Dolayısıyla bu tarz içeceklerle susuzluğumuzu geçiştirmektense yanımızda ve hatta gözümüzün önünde bir bardak su bulundurmalıyız.

Günde kaç litre su içmeliyiz? sorusuna gelecek olursak su ihtiyacı mevsime, yaşam koşullarına ve günlük aktivitelere göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kiloya göre su ihtiyacı da değişir. Ancak uzmanlar yetişkin bir bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerektiğini öne sürüyor. Peki neden günde en az 2 litre su içmeliyiz? Organlarımızın düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmayı sürdürebilmesi için vücudumuzun gün boyunca farklı yollarla attığı suyu geri alması gerekmektedir. Eğer yeteri kadar su içmezsek ne olur?

Susuzluk Kaynaklı Sorunlar

susuzluktan başı ağrımış mutsuz kız

Dehidrasyon, yani vücutta su kaybı susuzluk belirtileriyle baş gösterir. Peki vücudun susuz kalması nelere yol açar? Susuzluk vücudumuzda birçok sağlık sorununa sebep olur. Bu sorunları düşününce aklımıza ilk olarak, susuzluk baş ağrısı yapar mı, susuzluk böbrek ağrısı yapar mı gibi sorular gelir. Fakat susuzluk bu problemlere ve çok daha fazlasına yol açabilir.

Nedir bu aşırı susuzluk kaynaklı sorunlar?

1. Yorgunluk

masanın üzerine yorgun yatmış kız

Uzun süre susuz kaldığımızda organlarımız fonksiyonlarını gerektiği şekilde yerine getiremeyeceği için şiddetli bir yorgunluk hissederiz. Vücudumuzun sudan oluştuğunu belirtmiştik. Vücuttaki bu suyun yüzde 2’sini kaybettiğimizde yorgunluk hissi baş gösterir.

2. Erken Yaşlanma

Vücudumuzu kaplayan deri de suya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla dehidrasyon erken yaşlanmaya ve kırışıklık oluşumuna neden olabilmektedir.

3. Aşırı Kilo ve Obezite

Aldığımız gıdaları yakmamıza yardımcı olan önemli maddelerden biri de sudur. Susuzluk toksinleri atmamıza ve yağ yakımına engel teşkil ettiği için bir anlamda aşırı kilo ve obeziteye sebep olabilir.

4. Böbrek Hastalıkları

Susuzluk böbrek ağrısı yapar mı? Böbreklerin susuz kalması sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Böbreklerimiz vücudumuza aldığımız suyu filtreleme görevi ile fazla ve atık suyu idrar yoluyla dışarı atmamızı sağlar. Aşırı susuzluk başta böbrek ağrısı olmak üzere, böbrek hastalıklarına da sebebiyet verebilir.

5. Baş Ağrısı ve Konsantrasyon Bozukluğu

susuzluk baş ağrısı yapmış bir kadın

Susuzluk baş ağrısı yapar mı? Beynimizin de büyük bir kısmını su oluşturur. Bu nedenle susuzluk beyinde geçici olarak büzülme veya küçülme yaşatır. Bu büzülme sonucunda beyin kafatasından uzaklaştığı için başımız ağrımaya başlar. Beynimiz bu süreçte düzgün bir şekilde çalışamayacağı için de konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkar. Ancak sıvı kaybını geçirdiğimizde beyin tekrar normale döner ve su miktarı dengelenir.

6. Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu neden olur? Susuzluk belirtilerinden biri olan ağız kuruluğu, sürekli su içme ihtiyacı, gözlerde kaşıntı ve kuruluk gibi sorunları da beraberinde getirir. Böbreklerin yeterli su alamaması, tükürük bezi iltihaplanması gibi sebepleri de olabilecek ağız kuruluğu ciddiye alınması gereken bir problemdir.

7. Unutkanlık

Yetersiz miktarda su tüketmek geçici unutkanlık sebebi olabilir. Beynimizin %78-80’inin sudan oluştuğunu düşünürsek bu susuzluk kaynaklı sağlık problemi hiç de şaşırtıcı gelmeyecektir.

8. Kabızlık

Gün boyu midemiz ve bağırsaklarımız tükettiğimiz sıvı gıdalar sayesinde salgı üretir ve bu sayede kusursuz çalışırlar. Ancak az su tüketmek bağırsakların fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesine engel olur ve dolayısıyla kabızlık durumu ile karşılaşılabilir.

 9.Sindirim Sistemi Bozuklukları

susuzluktan karnı ağrımış kız

Vücuda alınan su ve alkali minerallerin  miktarı yetersiz olduğunda ülser ve reflü gibi ciddi sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkabilir.

10. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Vücudumuzda belirli oranda mikroplar bulunur. Ancak bol sıvı alımı ile sık sık idrar yapıldığında bu mikroplar idrar yoluna yerleşemez ve vücuttan atılırlar. Susuzluk ise az idrar yapımına ve dolayısıyla mikropların oraya yerleşerek idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlamasına sebep olur.

11. Saçta Kepeklenme ve Dökülme

Saçlarınız kepekleniyor mu? Bunun sebebi susuzluk olabilir. Az su tüketimi, saç derisinin kurumasına ve sonucunda da kepeklenmeye yol açabilir.

12. Cilt Hastalıkları

Suyun yararları arasında vücudumuzdaki toksinleri terleme ve idrar yoluyla dışarı atma da vardır. Ancak susuzluk vücuttan toksin atılmasının önüne geçer ve cilt hastalıklarına davetiye çıkarır.

 13. Sinir

Huysuzluğunuzun sebebi susuzluk olabilir. Yapılan araştırmalar dehidrasyonun ruh halini de olumsuz etkilediğini gösteriyor. Yeteri kadar su içmeyi ve gülümsemeyi ihmal etmeyin.

mavi arka planda bardakta içme suyu

Aşırı susuzluk sorunları gibi kalitesiz su da sağlık problemlerine yol açar. Vücudumuz bizim tek yaşam kökümüz ve yediği yok. Bunun yüzden yaşam köklerimizi sağlıkla korumak için içtiğimiz su miktarı ve kalitesine özen göstermeliyiz.

Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için bol ve iyi su içmelisiniz. MIATO olarak cam tanklı akıllı su arıtma cihazımız ile sağlığınızı en az sizin kadar önemsiyor ve içme suyunuzun en sağlıklı su olması için size sıradan su arıtma cihazlarından daha gelişmiş ve sağlıklı bir çözüm sunuyoruz.

 

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart