Blog

24 Mart 2021

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir? Tarçınlı Su Nasıl Yapılır?

Tarçınlı suyun faydaları televizyon, gazete ve internette sürekli işlenen, oldukça da merak edilen bir konu. Suyun insan vücuduna olan eşsiz yararları biliniyor fakat çoğumuz yeterince su içmiyoruz. Buna hareketsiz yaşam biçimi, kalitesiz beslenme ve yetersiz uyku da eklenince sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Son yıllarda düzenli su tüketimini artırmak için içme sularının içine aroma verici limon, salatalık, nane gibi meyve ve sebzeler veya kabuk tarçın ve zencefil gibi baharatlar eklemek giderek yaygınlaştı. Yeterince su içmeyi teşvik eden bu yöntem, eklenen besinlerin faydalarından da yararlanmamızı sağlıyor.

Yeni nesil akıllı su arıtma sistemlerinin adresi Miato olarak bu yazımızda, tarçınlı suyun faydalarına ek olarak varsa potansiyel zararları nelerdir ve tarçın sağlıklı mı sorularına cevap vermeye çalıştık.

cam bardakta tarçınlı su

Tarçınlı Suyun Faydaları

Tarçının kendine özgü tadı ve kokusu onu eşsiz bir aroma yapar. Bu popüler şifalı baharat, çok çeşitli mutfaklarda, tatlı ve tuzlu yemeklerde, kahvaltılık gevreklerde, unlu mamullerde ve atıştırmalıklarda kullanılır.

Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özelliklerle yüklü olan tarçının tüm faydalarından yararlanmanın en iyi yollarından biri de tarçın çubuklarını içme suyuna ekleyip demlemek ve bu karışımı düzenli olarak tüketmektir. Çeşitli sağlık uzmanları tarafından desteklenen tarçınlı su, sayısız iyileştirici özelliği olan harika bir içecek olur.

Ancak bilmenizde fayda var: Tarçın tatlı olduğu ve kan şekeri seviyelerini yükseltebileceği için şeker hastaları tarçınlı su tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Tarçınlı su içmek, birçok hastalığın tedavisi için çok yaygın şekilde kullanılan, alternatif bir ayurveda tedavisidir. Tarçınlı su içmenin faydaları sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmamıza yardımcı olabilir.

Tarçınlı su, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağları yakmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. Dengeli bir diyet ve fiziksel egzersizle birlikte sağlıklı kilo vermeye yardımcı olabilir.

Düzenli olarak tarçınlı su içmek çok faydalı bir sağlık alışkanlığı olarak görülebilir. Tarçınlı suyun faydaları ise çoğunlukla baharatın kendisinden gelir. Tarçın, harika bir anti-inflamatuar, magnezyum, demir, kalsiyum, lif ve C ve B1 gibi çok sayıda vitamin ve mineral kaynağıdır.

mavi ahşap arka planda tarçınlı su ve çeşitli baharatlarİshal, hazımsızlık, şişkinlik tedavisinde etkilidir ve bağışıklık güçlendirici olarak kullanılabilir. Vücuda zarar veren serbest radikallerin doğal bozulma sürecini azaltan antioksidanlara sahip tarçınlı sudaki leziz baharat, her 100 gramında 431 mg potasyum, 4 gr protein, 8.3 mg demir, 1002 mg kalsiyum, 60 mg magnezyum ve ayrıca A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri içerir.

Tarçınlı suyun faydaları, antioksidan ve antibiyotik özelliklere sahip tarçının, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kaliteli suyun birleşimiyle ortaya çıkar. Bu nedenle karışımda kullanacağınız suyun temizliği oldukça önemlidir.

İçme suyunuzu arıtmak için, tüm arıtma cihazlarıyla uyumlu olan Miato Akıllı Cam Su Tankını tercih edebilirsiniz.

Tarçınlı suyun faydalarından genel olarak bahsettikten sonra biraz detaya inelim.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Eğer şeker hastası değilseniz tarçın, kandaki şekeri düzenlemeye yardımcı olur. Kanınızdaki glikoz seviyesi çok yüksek veya çok düşük olursa, daha yoğun ve sık açlık hissi yaşarsınız. Bu nedenle tarçınlı su kilo vermek isteyenler için oldukça yararlı bir takviyedir.

Kan şekeriniz dengelenip kontrol altına alınınca iştahınız azalabilir. Ayrıca tokluk hissini daha hızlı ve daha uzun süre hissedebilirsiniz. Tarçınlı su içmek susuzluğunuzu da giderir, böylece metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

PCOS Semptomlarını Hafifletir

Ne yazık ki, polikistik yumurtalık sendromu yani PCOS kadınlar arasında oldukça sık görülen hastalıktır. Bu hastalıkta yumurtalıkların dış sınırlarında bazı kistler ortaya çıkar. Bu kistler de hormonal değişikliklere neden olur.

Hastada kilo alımı, iştah artışı, düzensiz ve ağrılı menstural döngüler görülür. Tedavisi olan bir hastalık olan PCOS için tarçınlı su, sürece ve semptomların rahatlamasına doğal bir takviye olabilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Tarçınlı su anti-inflamatuar (iltihap azaltıcı) özelliklere sahip polifenoller, antioksidanlar, proantosiyanidinler ve mineraller açısından oldukça zengindir. Vücutta hastalıklara neden olabilecek mantar ve bakterilerin çoğalmasını önleme özelliğine de sahiptir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Eklemlerde görülen artrit vakalarında ağrıyı ve iltihabı azaltır.

Regl Kramplarını Azaltır

Tarçınlı su, kadınlar için oldukça faydalıdır. Regl dönemlerinde stres ve kramplardan şikayetçi olan kadınlar, tarçınlı suyun antispazmodik (spazm giderici) özellikleri nedeniyle bu dönemi daha az ağrıyla geçirebilir. Tarçın aynı zamanda analjezik (ağrı kesici) ve antikoagülatiftir (pıhtılaşma önleyici).

Regl döneminde tarçınlı suyun sıcak tüketilmesi önerilir.

tarçınlı suyun faydaları pembe arka planda ağrıdan karnını tutan bir kadın

Diyabetle Baş Etmeye Yardım Edebilir

Yazımızın başlarında bahsettiğimiz üzere şeker hastasıysanız tarçınlı su tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ancak bazı uzmanlar tarçınlı suyun, kan şekerini ve basıncını düşürmeye yardım ederek, tip 2 diyabetin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Yani tarçınlı su, kullandığınız ilaçlara destek olarak doğal bir takviye görevi görebilir. Ayrıca insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilir. Tarçın, kas hücrelerine etki ederek şekeri enerjiye dönüştürme sürecine destek olur. Bu nitelikler, kandaki şeker seviyelerinin dengelenmesini sağlayabilir.

Kolesterol Seviyelerini Düzenleyebilir

LDL ve trigliseridler, damar duvarlarında yağlanmaya neden olarak damak tıkanıklıklarına neden olur. Yağlanmayla daralan damarlarda da kan akışı yavaşlar. Kan akışı, tarçınlı su tüketimiyle hızlanabilir.

Düzenli tarçınlı su tüketimi, kolesterol ve glikoz seviyelerinin düzenlenmesini sağlayabilir. Trigliseridlere ve kötü kolesterol olarak bilinen kandaki LDL miktarını azaltmaya yardımcı olur. Ek olarak, LDL’yi azaltmaya yardımcı olan ve iyi kolesterol olan HDL üretimini de uyarır.

Sindirimi İyileştirir

Doğal bir sindirim sistemi destekleyicisi olan tarçınlı su, sindirimi hızlandırır; şişkinliği, karın ağrısını, ishali, hazımsızlığı, irritabl bağırsak sendromunu giderir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Düzenli tarçınlı su tüketimi, toksinleri vücuttan uzaklaştırır, besinlerin gıdalardan emilimini artırır, sindirimi destekler ve ayrıca göbek yağının yakılmasına yardımcı olur.

tarçınlı suyun faydalarını yansıtan dekoratif küçük cam fincanda limonlu tarçınlı su

Güçlü Bir Antioksidan Kaynağıdır

Özellikleri arasında gördüğümüz gibi, güçlü antioksidanlar içermesi tarçınlı suyu, vücudu arındırmak, idrar söktürmek ve toksinleri atmamıza yardımcı olmak için mükemmel bir içecek yapar. Aynı zamanda cilt için yaşlanmayı geciktirici bir işlevi de vardır.

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır?

Tarçınlı suyun yapılışı oldukça basit. Önemli olan kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmek, daima taze ürünler ve arıtılmış su tercih etmektir.

Malzemeler

● 1 veya 2 adet çubuk tarçın
● 1 litre arıtılmış su

Soğuk Hazırlama Yöntemi

● Tarçın çubuklarını suya koyun ve bir gece buzdolabında bekletin.
● Gün boyunca için.

Sıcak Hazırlama Yöntemi

● Tarçın çubuklarını suya koyarak kısık ateşte kaynayana kadar bekleyin.
● 1-2 dakika kaynadıktan sonra ılımaya bırakın.
● Süzerek veya kabuklarıyla tüketin.

Tarçınlı suyun faydaları oldukça fazla olsa da günde 1 litreden fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca düzenli olarak tarçınlı su tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Severek tükettiğimiz maden suyunun faydalarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet