11 Kasım 2020

Termal Su Ne İşe Yarar?

Hepimizin ismine aşina olduğu, aslında yer altından çıkan suları ifade eden termal suların pek çok yararı olduğu bilinmektedir. Yeraltındaki mineralleri ve bazı radyoaktif maddeleri bünyesinde taşıyan termal suların bu sayede adeta bir şifa kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Peki kendisine turizm sektöründen sağlık sektörüne kadar birçok alanda yer edinen termal su ne işe yarar?

Günümüzün en sık tercih edilen alternatif tedavi yöntemlerinden biri haline gelen termal suların birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Dinlendirici ve arındırıcı etkileri ile şifa kaynağı olarak tanımlayabileceğimiz termal suların cilt bakımından beyin ve damar hastalıklarına kadar pek çok konuda faydalanılıyor.

Sağlıklı ve kaliteli su üreten MIATO akıllı su arıtma cihazları olarak bu içeriğimizde termal su ne işe yarar sorusunu kapsamlı bir şekilde yanıtlama çalışacağız.

1. Cilt Bariyerini Güçlendirir

Günümüzde herkes sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için bol bol su tüketilmesi gerektiğinin farkındadır. Cilt bariyeri susuz kaldığında zamanla esnekliğini kaybeder ve deri yapısı sertleşir bu da kırışıklık olarak adlandırdığımız çizgilerin oluşmasına neden olur.

Cilt makyajdan ya da kirden arındırılırken cildin ihtiyaç duyduğu doğal mineraller de kaybolur. Termal suyun ise güçlü bir cilt bariyeri ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan tüm mineralleri taşıdığını söyleyebiliriz. Bu yüzden epilasyon yaptırdığınız zamanlarda, güneşlendiğiniz anlarda ya da cildinizde nedenini bilmediğiniz sivilceler çıktığında termal suyun faydalarından yararlanabilir, genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmanın keyfini sürebilirsiniz.

Ek olarak termal su kan dolaşımını hızlandırarak yarattığı emilim ve birikim ile sedef, egzama gibi birçok deri hastalığının tedavisinde de etkilidir. Ayrıca yaşlanma hızını minimuma indirgeyerek biyolojik hücre yapısını korumaktadır.

2. İltihapları İyileştirir

baldırını tutan adam

Termal su ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtı ise vücuda yayılmış olan iltihapları iyileştirmesidir. Özellikle sinir ucu ve eklem iltihaplanmalarında termal suyun etkisi çok büyüktür. Bu nedenle bu tür hastalıklarla savaşan kişiler ülkemizin çeşitli bölgelerindeki termal otellere giderek hem keyifli hem de sağlıklı günlerin tadını çıkartabilirler.

3. Kadın Hastalıklarına İyi Gelir

Termal sular aynı zamanda kadın hastalıklarını iyileştirme konusunda da çok etkili bir doğal kaynaktır. Kadınların aylık regl döngüsünü daha düzenli hale getirmesinin yanı sıra iç organlarda oluşan akıntılara da iyi gelen termal su, özellikle regl öncesi gerçekleşen sancılara olumlu etkide bulunmaktadır.

4. Böbrek Hastalıklarını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Böbrek taşı ya da böbrek kumu gibi rahatsızlıkların, bu hastalıkla mücadele eden kişilerin hayat kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü bilinmektedir. Termal suyun bu hastalıkların iyileştirilmesi noktasında da yarar sağladığını söyleyebiliriz. İçerisindeki mineral oranıyla etkili bir temizleyici olan termal sular toksinleri ve böbrekleri temizler. Bu yüzden böbrek hastalıklarının tedavileri termal su ile desteklenebilmekte, hastalık süreci çok uzamadan tamamlanmaktadır.

5. Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Tedavi Eder

makina ile ağzından hava alan kadın
Bronşit ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde içerisinde bulunan kükürt ve iyot nedeniyle termal suların etkisi büyüktür. Üst solunum yollarındaki iltihaplı akıntılara ve sinüzit problemi yaşayan kişilerin bu rahatsızlıklarına da iyi gelen termal suların yalnızca verem ve zatürre gibi ileri seviyeye gelmiş hastalıklarda herhangi bir işe yaramadığı bilinmektedir.

6. Şeker Hastalıklarını İyileştirir

Tip 2 diyabet olarak adlandırılan, doğuştan değil de sonradan meydana gelmiş olan rahatsızlığın ilacı da termal sudur. Yapılan araştırmalar her hafta düzenli olarak termal havuzda yüzen kişilerin kan şekerinde azalma meydana geldiğini göstermiştir. Yani kan dolaşımının hızlanması ve termal suda bulunan minerallerin insan vücuduna faydalı dokunuşlarda bulunması diyabet rahatsızlığını
iyileştirmektedir.

7. Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Termal suların adeta bir şifa kaynağı olduğunu yazımızın önceki bölümlerinde belirtmiştik. Bu noktada termal su ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı olarak da eklem ağrıları ortaya koyabiliriz. Yüksek sıcaklıktaki ile yapısı kaslardaki gerilim azaltmaya yardımcı olan termal su özellikle hareket esnasında daha çok kasın çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile eklem ağrılarını minimuma indirgediğini söyleyebiliriz.

Ek olarak termal su, bir yıpranma hastalığı olarak da tanımlanan ve eklem ağrılarının ilerleyen süreçlerinde şekil bozukluğu yaratan kireçlenme hastalığının ilerlemesini de durdurabilmektedir. Özellikle kireçlenme hastalığından muzdarip olan kişilerin zamanla ağrılarının yok olmasını sağlarken romatizma hastalarının da ağrılarını hafifletmektedir.

8. Psikolojik Sorunları Giderir

psikolojisi bozulmuş kadın
Termal su ne işe yarar konulu içeriğimizde son olarak termal suyun psikolojik rahatsızlıklara iyi geldiğinden söz edebiliriz. Özellikle hayatın koşuşturmacasına takılıp kendinizi unuttuğunuz o yoğun anlarda kendinizi termal su ile dinlendirip iyileştirebilirsiniz.

Böyle zamanlarda yapmış olduğunuz sıcak bir banyo ve uyku yaşadığınız tüm fizyolojik ve psikolojik yorgunlukların önüne geçmektedir. Termal su ne işe yarar sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız içeriğimizin bu bölümünden sonra faydalı özellikleri ile bilinen termal suyun kimler için zararlı olabileceğine değineceğiz.

Termal Su Zararlı Mıdır?

termal su buharı
Her ne kadar birçok faydası bulunsa bile termal suların bazı kesimler tarafından doktor onayından geçtikten sonra yararlanması da çok önemlidir. Termal sular  özellikle kanser ve organ yetmezliği gibi hastalıklara sahip olan kişiler için son derece tehlikeli sonuçlara kapı aralayabilecek niteliktedir. Böyle durumlar için ya da termal suya ulaşma imkanı bulunmayanlar için kaliteli ve sağlıklı bir içme suyunun da benzer etkileri sağladığını söyleyebiliriz.

Tüm bu bilgiler ışığında MIATO su arıtma cihazlarının hem kaliteli hem de lezzetli içme suyu için size yardımcı olabileceğiniz ekleyelim. Öte yandan, birçok faydası ile gündemdeki popülerliğini her zaman koruyan alkali su hakkında merak ettikleriniz için Alkali Su Nedir ve Ne İşe Yarar? Başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet