6 Temmuz 2020

Ters Osmoz Nedir, Su Arıtma Sistemleri İçin Neden Önemlidir?

Ters osmoz nedir, bu teknoloji nasıl bir çalışma prensibine sahiptir sorulara yanıt vermek, su arıtma cihazı deneyimi olan birçok kişi için çok da zor değildir. Ancak elbette herkesin ters osmoz hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip olması beklenemez.

Bu membran teknolojisi, en temel anlamda suyun arıtılması için kullanılıyor. Günümüzde ideal kalitede içme suyuna ulaşabilme imkanının giderek azaldığı göz önünde bulundurulduğunda ters osmoz sistemlerinin önemi de daha iyi anlaşılacaktır.

Akıllı tank teknolojisine sahip MIATO su arıtma cihazları, kaliteli su tüketimine önem veren herkes için ters osmoza dair bilinmesi gereken tüm detayları bu içerikte bir araya getiriyor. Eğer siz de kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı için ideal içme suyuna nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, ters osmozu incelediğimiz içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Ters Osmoz Nedir, Ne İşe Yarar?

ters osmoz nedir

Ters osmoz veya İngilizce karşılığı ile reverse osmosis (RO) terimi, suyun doğal osmoz işlemini tam tersine çevirerek daha iyi kalitede su üretimi gerçekleşmesini sağlayan bir süreci tanımlıyor. Birkaç defa tekrarlanan bu süreç boyunca su öncelikle katı parçalardan arındırılıyor, ardından içeriğindeki tuzun önemli bir kısmı temizleniyor ve sonucunda kullanıma uygun kalitede bir su elde ediliyor.

Ters osmozda sözünü ettiğimiz yarı geçirgen zar, suyun zardan diğer tarafa geçerken içeriğindeki atık maddelerin filtrelenmesini sağlayan küçük gözeneklere sahiptir. Bu sayede zarın bir tarafında tuz ve atıkların bulunduğu su kalırken diğer tarafta temiz ve tatlı bir su elde edilmiş olur.

Ters Osmoz Arıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

su arıtma cihazı kesiti

Ters osmozdan genel olarak bahsettik. Ancak bu teknolojinin çalışma prensibini biraz daha detaylandırmakta fayda var. Çünkü bu sistem, temel anlamda bahsettiğimiz süreçten çok daha fazlasını içeriyor ve suyu kullanıma hazırlamak için düşündüğünüzden daha fazlasını gerçekleştiriyor.

Bu doğrultuda suyu katı atıklardan temizlemek için yarı geçirgen zardan geçirmeden önce ön filtreler aracılığıyla sudaki tortuları ve kloru temizliyor. Daha sonra yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz ters akış gerçekleşiyor. Bunların ardından su arıtma cihazınızın musluğundan bardağınıza dolmadan önce içilebilir bir su elde etmeniz için suyunuz bir de son filtrelerden geçiyor.

Buradan da anlaşılacağı gibi ters osmoz, birkaç farklı filtreleme aşamasından oluşuyor. Bu aşamaların sonunda kullanıma hazır hale gelen suyunuzdan hangi maddelerin uzaklaştırıldığını ise bir sonraki başlıktan öğrenebilirsiniz.

Ters Osmoz Sistemi ile Hangi Maddeler Ayrıştırılabilir?

Su kaynağının yapısı ve dış faktörlerden kaynaklı olarak sularda birtakım kimyasallar, mineraller ve mikroorganizmalar bulunabiliyor. Fakat bu suların arıtılarak içmeye uygun hale getirilmesi gerekmektedir; aksi halde sağlığı olumsuz etkileyebileceği gibi suyun tadı, rengi ve kokusunu da değiştireceklerdir. İdeal içme suyu ise renksiz, kokusuz ve berrak olmalıdır.

Peki ters osmoz sistem su arıtma cihazları sudaki hangi zararlı maddeleri ayrıştırabilmektedir? Bu sorunun yanıtı aslında kullanılan cihaza ve cihazın özelliklerine göre değişebilmektedir. Fakat genel olarak pek çok kirletici madde, klor, tortu ve bakterileri sudan uzaklaştırmakta başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Bunun yanında, içtiği suyun kalitesinden tamamen emin olmak isteyenler için en uygun ürünün ise Miato ürünleri olduğunu savunabiliriz. Çünkü ters osmoz sistemli Miato su arıtma cihazlarının membran gözenek boyutu yaklaşık 0,0001 mikrondur.

Bu da suda bulunan Cryptosporidium, Giardia, Campylobacter, Salmonella, Shigella, E. Coli gibi zararlı bakterilerin geçişini engellemenin yanı sıra sodyum, klorür, bakır, krom ve kurşun dahil olmak üzere birçok yaygın kimyasal kontaminantları; arsenik, florür, radyum, sülfat, kalsiyum, magnezyum, potasyum, nitrat ve fosforu %98’in üzerinde bir oranla azaltabilmektedir.

Ters Osmoz Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

musluktan bardağa su dolduran eller

Ters osmozun şimdiye kadarki en kapsamlı su arıtma teknolojilerinden biri olduğunu iddia edebiliriz. İçme suyunu daha sağlıklı hale getiren ters osmoz teknolojisi, başta suda çözünmüş olan atık maddeleri su içeriğinden uzaklaştırarak suyun kalitesini artırmaktadır.

Diğer yandan sudaki tuz oranını azaltmayı mümkün kılan bu filtrasyon sistemi, suyun daha ideal bir lezzette olmasını sağlayıp kokusuz hale gelmesine de yardımcı olmaktadır. Üstelik kurulumu oldukça kolay olan ters osmoz sistem, şişelenmiş içme sularından çok daha çevre dostu bir yöntemdir.

Tüm bunlara ek olarak diğer su arıtma cihazları gibi plastik değil, cam tank ile hem insan hem de doğanın sağlığına en uygun suya ulaşmayı mümkün kılan MIATO ürünlerinin bakım süreçleri de gayet pratiktir. Siz de tüm bu bilgiler ışığında evinizde bir ters osmoz sistem su arıtma cihazına sahip olmaya karar verdiyseniz, cam tanka sahip tek su arıtma markası MIATO’yu tercih edebilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet