12 Şubat 2021

Tuzlu Su Sağlıklı Mı? Tuzlu Su Faydaları Nelerdir?

Her gün bir bardak tuzlu su tüketmenin sağlığınızda inanılmaz etkileri olduğunu belirten bazı kaynaklara rastlamak mümkün. Peki, tuzlu su içmek gerçekten faydalı mı, yoksa zararlı mı? Uzun yıllardır su içme hakkında önemli tartışma noktalarından birisi olan tuzlu su faydaları ve zararlarını içeriğimizde tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

Tuzlu Su İçmenin Sağlığa Etkileri

Tuzun ve suyun ayrı ayrı vücudumuza olan hayati etkilerini düşünüldüğünde, yaşam için vazgeçilmez olan iki önemli madde olduğunu ve ne kadar hayati olduklarını hemen fark edebilirsiniz.

Su; vücuttaki proteinleri ve buna benzer maddeleri çözücü bir maddedir. Yediğiniz yiyecekleri metabolize etmenize yardımcı olacak kimyasal reaksiyonların temelini oluşturur. Düzenli su içmek, en temelde bu nedenden dolayı daha zinde ve daha fit kalmanıza yardımcı olur. Tüm bunların yanında kaslarınız, vücuttaki kan akışınız ve aklınıza gelebilecek tüm yaşamsal fonksiyonlarınızın çalışması için su içmeniz çok önemlidir.

elindeki bardaktan su içen kadın

Vücudun nasıl suya ihtiyacı varsa, hücreler de tuza ihtiyaç duyar. Sodyum ve klorürden oluşan tuz, vücudun kimyasal reaksiyonlarında kullanılır. İyotlu tuzlarda bulunan iyot, boyunda bulunan tiroid bezinin hormon salgılamasını sağlayan çok önemli bir mineraldir. Vücudun kendini geliştirebilmesi, yaşamsal fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi, beyin ve sinir sisteminin çalışması için vücudun iyota ihtiyacı vardır.

Bu önemli ve vücut için temel ihtiyaç olan iki maddenin karışımı olan tuzlu su tüketmek vücutta adeta bir iksir görevi görür. Belirli süre zarfında doğru bir şekilde tuzlu su tüketimi; vücudun her hücresini iyileştirdiği, kemikleri güçlendirdiği, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırdığı söylenen olumlu etkilerin başında gelir.

Tabii ki tüketilen her gıdada olması gerektiği gibi tuzlu su tüketiminde de aşırıya kaçmamak, miktarları doğru ayarlamak tuzlu suyun faydalarını görmek adına atlanmaması gereken önemli bir husustur.

Tuzlu Su Faydaları

  • Tuzlu su içmek osteoporoz sorunlarının önüne geçer. Su ve tuz eksikliği vücutta sodyum eksikliğine neden olur. Sodyum eksikliğinin bir sonucu olarak kemikler zayıflar. Daha sağlıklı kemiklere sahip olmak için aşırıya kaçmadan tuzlu su tüketilmesi tuzlu su faydaları arasında yer alır.

Tuzluktan dökülen tuz ve bir bardak su

  • Diş sağlığı için tuz önemli minerallerden birisidir. Diş minelerini güçlendiren ve ağız hijyenini derinlemesine sağlayan tuz sayesinde daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Bu nedenle kullanılan diş macunlarının temelinde de tuz maddesi yer alır.
  • Depresyon ve uyku problemlerine karşı tuzlu su tüketimi tavsiye edilir. Tuzsuz kalan vücut uyku esnasında tükürük bezlerini uyararak fazla su üretir. Çoğu kişinin uyurken ağızdan salya akmasının temel nedenlerinden birisi budur. Tuzlu su tüketimi serotonin gibi hormonların daha hızlı salgılanmasını sağlayarak rahat bir uykuya geçmenize imkan tanır. Düzenli ve derin uyku sizi depresyon ve etkilerinden de korur. Ayrıca tükürük bezlerini normal bir şekilde çalıştırır ve salya problemlerinin de önüne geçer.
  • Tuzlu su faydaları arasında sayılan bir diğer önemli husus ise tuzlu suyun sindirim problemlerine iyi gelmesidir. Tuzlu su kabızlığın önüne geçer, sindirim sistemine olumlu katkılarda bulunur.
  • Deniz tuzu ile hazırlayacağınız tuzlu su diyabete iyi gelir. Vücudun uygun kan şekeri değerine sahip olmasını sağlar. Böylece insülin ihtiyacı azalır ve kan şekeri dengeye ulaşır.

tuzlu su

  • Deniz tuzu ile hazırlanan tuzlu suyun bir diğer faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmasıdır. Deniz tuzu antiviral özellikleri bünyesinde bulundurur. Bu tuzu suyla birlikte tükettiğinizde antivairal özelliklerden yararlanabilirsiniz. Özellikle kış aylarındaki salgın hastalıklardan korunmak için deniz tuzu eklenmiş bir bardak su içmeniz kışı daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olur.
  • Tuzlu su içerek zayıflamayı planlıyorsanız, tuzlu suyunuzu hazırlarken sofra tuzu yerine deniz tuzu kullanmanız gerekir. Deniz tuzu vücudunuzda su tutulmasını önleyerek ödem oluşumunun önüne geçer. Ayrıca sindirimi hızlandırarak daha hızlı kilo vermenizi sağlar.
  • Kas ve sindirim sistemi sağlığı için en önemli etken vücudun asit seviyesidir. Vücut asit seviyesinin çok yüksek yada düşük olmaması gerekir. Tuzlu su, asit seviyesini dengeleme özelliğine sahiptir. Potasyum kasların düzenli çalışmasını sağlar. Daha düzenli çalışan kaslar ise spazm oluşumunu, krampları ve kasılmaları engeller.

Tuzlu Suyun Zararları

Tuzlu su faydaları, yukarıdaki maddelerde görüldüğü gibi oldukça fazla. Tuzlu su içmenin bilinen yararların yanı sıra yanlış tuzlu su tüketimi istenmeyen etkilere de neden olabilir.

Bu anlamda tuzlu su içerken kullanacağınız tuzun türü oldukça önemlidir. Deniz tuzu, kaya tuzu, sofra tuzu farklı tuz çeşitleridir ve farklı etkileri olabilir. Kullanacağınız tuzun iyotlu olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

avuç içinde duran bir bardak su

Ayrıca günde en fazla 6 g tuz tüketilmelidir. Kullanılması önerilen bu gramaj, gün içinde besin kaynaklı alınan tuz miktarı da göz önünde bulundurularak dikkate alınmalıdır. Tavsiye edilen tuz miktarı dikkate alındığında günlük bir bardak suya eser miktarda tuz karıştırarak tüketmeniz gerekir. Fazla tuzlu su vücutta ödem yaratırken, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, tansiyon gibi istenmeyen sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Tuzlu Su Nasıl Tüketilmeli?

Tuzlu su tüketimi için uzmanların önerilerini dinlemek gerekir. Tansiyon, böbrek ve karaciğer, ya da mide gibi sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan tuzlu su tüketmemenizi öneriyoruz. Uzmanların önerileri tuzlu suyu aç karnına tüketmekten yanadır. Sabah uyandığınızda içeceğiniz tuzlu suyun etkilerini kısa sürede görmeye başlayabilirsiniz.

Düzenli olarak tuzlu su içerek tuzlu suyun tüm faydalarından yararlanabilir, kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Dilerseniz birer haftalık periyotlar ile tuzlu su kürleri de uygulayabilirsiniz.

Her gün sabah uyandığınızda hazırlamış olduğunuz bir bardak tuzlu suyu 1 hafta boyunca tüketip 7. günün sonunda 3 gün ara vererek tekrar 7 gün boyunca sabahları tuzlu suyunuzu içebilirsiniz. Ayrıca tuzlu su, daha fazla susatacağı için gün içerisinde bol bol su tüketerek tuzlu suyun etkisini artırabilirsiniz.

Aşırı su tüketiminin olası etkilerini ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tuzlu Su Nasıl Hazırlanır?

Su arıtma cihazının msuluğundan su dolduran el

Tuzlu su hazırlamak oldukça basittir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey kaliteli, değerleri ideal bir içme suyunuzun olmasıdır. Sabahları bir su bardağı ılık suya bir çay kaşığının ucu ile eser miktarda ekleyeceğiniz tuzu karıştırarak suyun içinde tamamen çözülmesini sağlayıp ardından tuzlu suyunuzu tüketebilirsiniz.

Hem kendi sağlığınız, hem de sevdiklerinizin sağlığı için kullandığınız suyun kalitesi oldukça önemlidir. En kaliteli suya ulaşmak için MIATO akıllı su arıtma cihazını kullanabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sepet