Blog

8 Ocak 2021

Doğal Şifa Kaynağı: Yağmur Suyu Faydaları

Yağmur suyunun tadını, kokusunu ve hatta vücudumuz üzerine olabilecek etkilerini hepimiz zaman zaman düşünmüşüzdür. Yağmur ormanlarının varlığını borçlu olduğu bizlerin ise kuraklık tehlikesi karşısında her daim ihtiyaç duyduğu yağmur, yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan temel yapı taşlarından biridir. Yağmur suyu faydaları da bu sebeple merak edilen konuların başında gelmektedir.

Çöl ikliminin hakim olduğu kurak alanları saymazsak, yağmur suları dünyanın hemen her bölgesinde ekosistemin vazgeçilmez bir parçası olarak rol almaktadır. İster karada yaşayan canlılar olsun ister göçebe kuşlar isterse dünyanın herhangi bir köşesinde yetişen bir bitki, dünya üzerinde var olan tüm canlı organizmalar için yeri doldurulamayacak bir yaşam kaynağıdır.

Temiz ve sağlıklı arıtma suyunun adresi Miato olarak bugünkü içeriğimizde yağmur suyu faydaları konu başlığına yer veriyoruz.

Yağmur Nasıl Oluşur?

Şehrin dışında yağmurun hemen öncesinde çekilmiş kara bulutların ve çimlerin yer aldığı bir fotoğraf

Yağmur suyu faydaları nelerdir sorusunun yanıtına geçmeden önce, dilerseniz birlikte bu mucizevi kaynağın nasıl oluştuğunu ve yeryüzüne indiğini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yağmurun oluşumundaki ilk etken güneş ışınlarının yüzeydeki suları buharlaştırmasıdır. Isının etkisiyle buharlaşan su atmosfer boyunca yükselir. Ardından bulutlara ulaştığında ise soğuk havanın etkisiyle yoğunlaşır ve su buharı damlacıklara dönüşür.

Bu damlacıklar belli bir boyuta eriştiğinde ise yerçekimine karşı koyamayarak yağış olarak yüzeye iner. Damla boyutları ve yoğunluğu sıcaklıkla orantılı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Yağmur damlalarının oluşumunda ise iki ana birleşme çeşidi mevcuttur. Bunlardan birincisi çarpışma ile birleşme ikincisi ise kristalleşme yolu ile birleşmedir.

Çarpışma Yolu ile Birleşme

Küçük su damlacıklarının bulutların içerisinde rüzgar sebebiyle sürekli yer değiştirmesi ve bu esnada birbirleriyle çarpışması, daha büyük damlaların oluşmasını ve dolayısıyla yağmuru oluşturur. Damlalar havadan daha ağır bir hale geldiğinde yağış formunda yeryüzüne ulaşır.

Kristalleşme Yolu ile Birleşme

Yükselen su buharının gökyüzünde birden bire soğuk havayla karşılaşarak donması küçük buz kristallerini oluşturur. Ancak bu kristaller aşağı katmanlara doğru inerken daha sıcak bir hava ile karşılaştığından erir ve alışık olduğumuz yağmur biçimine dönüşerek yüzeye iner.

Yağmur Suyu Faydaları Nelerdir?

Yağmur damlalarına elini uzatmış bir kadın ve arka planda yeşillikler

İçeriğimizin bu bölümünde ise yanıtını merak etmiş olduğunuz yağmur suyu faydaları konusunu ele alıyoruz. Doğadaki su döngüsü için mühim bir hava olayı olan yağmur, suyunun doğal ve sağlıklı yapısıyla da pek çok mucizevi etkiye sahip. İşte yağmur suyunun sahip olduğu düşünülen faydalardan bazıları şunlardır:

1. Bitkileri besler.

Yağmur suyu öncelikle ağaçların, bitkilerin ve elbette besin kaynağı olarak tükettiğimiz meyve ve sebzelerin ihtiyaç duyduğu unsurların başında geliyor. Sulama sistemlerinin yanı sıra doğal yağmur suları ve içerisinde bulunan minerallerden faydalanmak tarlalar ve ekinler için ayrı bir önem taşımaktadır.

2. Tozlaşmayı destekler.

Yağmur sularının doğal yaşam için bir başka yararı ise polenleri taşıması sebebiyle bitki türleri arasında tozlaşmayı sağlaması ve çeşitliliği desteklemesidir. Bu sayede birbirinden güzel ve zengin renklere sahip bitkiler varlıklarını sürdürebilmektedir.

3. Saksı bitkilerine de iyi gelir.

Yağmur suyu yalnızca tabiatta bağımsız bir şekilde varlığını sürdürebilen bitkiler için faydalı değildir. Yağmurlu bir günde biriktireceğiniz bir miktar yağmur suyu, evinizdeki saksı bitkilerini sulamanız için de muhteşem bir bileşen olacaktır. Yağmur suyunun doğallığı bitkilerinizin gelişimi için eşsiz bir kaynaktır.

4. Saça canlılık kazandırır.

Yağmur suyu faydaları konusunda birkaç kişisel bakım önerisinde de bulunabiliriz. Yağmur suyunu kullandığımız hazır sulardan ayıran en belirgin özelliği, klor ve benzeri ağır kimyasallar içermemesidir. Bu sebeple tam bir şifa kaynağı diyebiliriz. Öte yandan mineral açısından zengin olması sebebiyle de duşta parlaklık kazandırmak amacıyla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

5. Peeling olarak kullanılabilir.

Yağmur suyunu cilde uyguladığınız takdirde ise bir peeling gibi görev yaptığına şahit olacaksınız. Yağmur suyunu bir kapta biriktirerek cildinize masaj yapmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bu mucizevi sıvı gözeneklerinizi açarken cildinize de parlaklık kazandıracaktır. Ancak uygulamadan önce bir fabrika yakınında yaşamadığınızdan emin olmanız suyun kalitesi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir.

6. Duş alırken tercih edilebilir.

Yağmur suyunun doğal minerallerinden dilerseniz duşta durulama esnasında kullanarak ya da arzu ederseniz küvet suyunuza ekleyerek de yararlanabilirsiniz.

7. Demir eksikliğini giderir.

Özellikle Nisan yağmurlarının demir minerali zengini olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple yağmur suyu, demir eksikliği yaşayanlar tarafından sorunu en aza indirgemek adına tercih edilebilir.

8. Detoks etkisi gösterir.

Son olarak daha güvenli olması amacıyla kaynattıktan sonra tüketebileceğiniz bir bardak yağmur suyu, vücudunuzda detoks etkisi gösterebilir ve sindirim sisteminizin çalışmasını destekler. Ayrıca daha önce de bahsettiğimiz gibi ilave kimyasallardan uzak olan doğa bir su kaynağı olduğundan gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Şebeke suları taşınma ve korunma yöntemleri itibariyle sağlığımız için tehdit oluşturabilmektedir. Bu tehditler hakkında detaylı bir inceleme için Musluk Suyunun Sağlığımıza Etkileri konu başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Yağmur suyu pek çok noktada var olan tüm canlılar için hayat barındıran bir kaynak. Bizler için de bu denli fayda sağlarken yağmur yağdığında sığınacak bir yerler aramamak veya sağanak bir yağmur söz konusu değilse şemsiye açmamak, bu şifalı suya kollarımızı açmak için atacağımız güzel bir adım olacaktır.

Temiz İçme Suyunun Önemi

Miato akıllı cam su tankı görseli

Yağmur suyu faydaları, tabiatın her alanında ve hemen her canlı için yeri doldurulamayacak niteliklere sahiptir. Bu doğal oluşum uzun vadede varlığımızın devamı için en çok ihtiyaç duyduğumuz maddelerden biri olan içme suyuna da kaynaklık etmektedir.

Fakat yağmur suları şebekelerimize ve dolayısıyla evlerimize olduğu gibi ulaşamamaktadır. Temizleme amacıyla içerisine klor gibi kimyasallar eklenmektedir ve taşınma esnasında da bakterilere maruz kalabilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı ve güvenli bir su tüketiminin hayati bir önem taşıdığını göz önünde bulundurarak su arıtma teknolojilerine evlerimizde veya ofislerimizde yer vermek elzemdir.

Temiz içme suyu ediniminde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Su Nasıl Temizlenir? İçme Suyu Elde Etmenin Yolları başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Temiz ve hijyenik içme suyunun adresi Miato ile artık su tüketiminde içiniz rahat olacak. Miato, geliştirmiş olduğu akıllı cam su tankı sayesinde tüketicileri için yüksek düzeyde güvenlikli ve sağlıklı bir su deneyimi vadediyor. Adresinize ulaşan kalite ile siz de temiz içme suyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Genel
About Miato

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cart